Нацбанку слід нарощувати темпи викупу валюти на міжбанку в резерви — глава ради НБУ Данилишин

29 травня 2019, 15:52

Національному банку слід продовжувати купувати валюту на міжбанківському ринку і, можливо, нарощувати темпи такого викупу.

Про це написав глава ради Нацбанку України Богдан Данилишин в колонці для Дзеркала тижня.

Він зазначив, що ситуація з держфінансами на даний момент непогана, "але аж ніяк не безпроблемна".

Відео дня

"Не дивлячись на те, що за січень-квітень доходи бюджету зросли на 18,2% (до аналогічного періоду минулого року), доходи загального фонду держбюджету склали лише 93,2% від розпису на цей період. Основним джерелом фінансування дефіциту держбюджету в цьому році є запозичення на внутрішньому ринку. Більшу їх частину складають короткострокові папери. Відчутний внесок у фінансування бюджетного дефіциту вніс Національний банк, перерахувавши до держбюджету 47,6 млрд грн свого прибутку", - підкреслив Данилишин.

Він додав, що станом на початок травня на рахунках Мінфіну в національній валюті було 36,85 млрд грн. На валютних рахунках знаходився еквівалент 53,8 млрд грн (в значній мірі завдяки залученню 529 млн євро кредиту під гарантії Світового банку і дорозміщення облігацій зовнішньої держпозики 2018 року на $350 млн. Міжнародні резерви НБУ на 1 травня становили $20,5 млрд, збільшившись з початку року на $925 млн.

Данилишин підкреслив, що одним з найсильніших викликів буде погашення держборгів в інвалюті.

"У травні-грудні необхыдно виплатити $3,5 млрд за зовнішнім держборгом і $2,8 млрд за валютними ОВДП. Сумарно - $6,3 млрд. Піковими періодами є травень і вересень - по $1,7 млрд (травень - $1,4 млрд за зовнішнім держборгом і $0,3 млрд за валютними ОВДП, вересень - $1,6 млрд за зовнішнім держборгом і $0,1 млрд за валютними ОВДП). Зверну увагу на ситуацію з ОВДП. З одного боку, на травень-липень припадає пік за валютними ОВДП - необхідно виплатити $1,7 млрд. З іншого - "тиснути" на валютний ринок буде і погашення короткострокових гривневих ОВДП, які нерезиденти придбали в лютому-квітні. Станом на 13 травня вкладення нерезидентів в ОВДП становили 39,2 млрд грн, в порівнянні з початком року вони зросли майже в 6,5 рази, - близько $1,5 млрд (у доларовому еквіваленті) іноземці вклали в короткострокові ОВДП в цьому році", - додав глава ради НБУ.

Він зазначив, що, ймовірно, в липні-вересні значна частина коштів після погашення гривневих ОВДП буде конвертуватися в інвалюту і виводитися з України.

"Національному банку, користуючись нинішнім сприятливим курсом, слід продовжувати викуповувати валюту на міжбанківському ринку з метою збільшення міжнародних резервів і, можливо, нарощувати темпи такого викупу", - підкреслив Данилишин.

Нагадаємо, в Мінфіні повідомляли 21 травня, що за неповних п'ять місяців 2019 року відомство залучило на внутрішньому ринку 147 млрд грн. З початку року портфель нерезидентів в ОВДП виріс більш ніж в шість разів - приблизно до 39,7 млрд грн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На аукціонах 28 травня попит на гривневі ОВДП різко знизився. Очікуваного припливу нерезидентів в зв'язку з запуском «лінка» з депозитарієм Clearstream у вівторок не відбулося. Ця новина померкла на тлі заяви екс-співвласника Приватбанку Ігоря Коломойського в інтерв'ю FT про доцільність дефолту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X