Зрада від телеком-регулятора

1 вересня 2016, 12:20
Хочу подискутувати з головою Нацкомісії з регулювання зв'язку та інформатизації Олександром Животовським, який відкрито і прозоро коментує свої дії

Не всі знають, що, коли з інших країн клієнти телефонують в Україну, дзвінки термінуються (приземляються на мобільні номери в країні) за ціною не більше 19 євроцентів. Тобто платять за дзвінки не українці, а іноземці. Платять дорого, я згоден. Наш регулятор НКРЗІ хоче ввести обмеження за ставкою термінації міжнародного трафіку, зменшивши її до 10 євроцентів – майже вдвічі.

Відео дня

Пройдемося по аргументації:

1. Нам стали менше дзвонити. Так, вхідний трафік зменшився, по-перше, через конфлікт з Росією. По-друге, через зниження бізнес-активності. А по-третє, тому що багато людей просто використовують месенджери, такі як Viber, для дзвінків. А зовсім не тому, що нам дорого дзвонити. Ось, наприклад, у Wind Italy є супер-пропозиція для дзвінків на Kyivstar – 6 євроцентів за хвилину. А у польських операторів вартість дзвінка зі спеціальною пропозицією теж недорого – 8 євроцентів. Це, до речі, найбільші країни Європи з дзвінків до України. І це не ті 20 євроцентів за хвилину, про які говорить наш Регулятор.

2. Якщо порівняти 6–8 євроцентів для італійця чи поляка, і 2–4 євроценти, які клієнт з України платить за дзвінки в Європу, то, враховуючи різницю в доходах, тарифи для європейців зовсім не виглядають дорого! А є такі оператори в Європі, які на початку 2016 року потужно підняли ціну на термінацію трафіку з України. Наприклад, за хвилину дзвінка в Литву українцю доведеться викласти 25 євроцентів, в Австрію – 17 євроцентів, Естонію – 29 євроцентів, Болгарію – 18 євроцентів, Латвію – 23 євроценти! Це чималі гроші для наших громадян!

3. Зниження ставок на термінацію в Україні має допомогти нашим операторам домагатися більш вигідних тарифів для нас у роумінгу, так говорить регулятор. Але у нас і так супернизькі тарифи – 2 грн за хвилину в більшості країн ЄС, 1 грн за СМС! Мегабайти і того дешевші – 35 коп за штуку. Приблизно стільки просять і європейські оператори. І ціни для роумінгу залежать від кількості хвилин, що українці споживають в якій-небудь країні. А наші люди стали набагато менше їздити і набагато частіше користуватися за кордоном Viber в мережах WI-FI.

4. Вичавлюємо сірий ринок і вбиваємо контрабанду трафіку – ще один аргумент. Таке зниження цін не допоможе прибрати фрод (шахрайство). Взагалі! Щоб з ним повністю покінчити треба зрівняти ціни міжнародної і внутрішньої термінації. Зараз між українськими операторами ставка 23 копійки – менше 1 євроцента! Тим злочинцям, які заробляють на незаконній термінації, різниця в 18 євроцентів (як зараз) або 9 євроцентів (як буде) – все одно дає можливість заробляти величезні прибутки. Якщо порівняти з внутрішньою ціною, будуть важкі наслідки для операторів України та валютних надходжень у країну. Може постраждати і курс гривні через те, що телеком-компанії постійно купуватимуть валюту для розрахунків з міжнародними гравцями. І це, до речі, дуже багато валюти!

5. Великі оператори, в принципі, підтримують зниження ставок на міжнародний трафік – це правильний світовий тренд! Але ПЛАВНО, адже у деяких їх частка доходів від міжнародного трафіку — близько 20%. Тільки вдумайтеся: що буде з цінами на мобільний зв'язок для вас, якщо оператор ВІДРАЗУ втратить 10% доходу (нагадую ставки зменшили у ДВА рази!)? Вони виростуть! Хто від цього постраждає? Абоненти! Те, за що раніше платив багатий європеєць, доведеться покривати бідному українцю.

6. Якщо ж, як вважає шановний регулятор, нам через конкуренцію не вдасться підняти ціни, то всім нам просто доведеться уповільнити будівництво мереж 3G. В Європі вони давно є (і 4G теж), а наші клієнти ще далеко не всі мають до них доступ. Хто страждає? Знову українці! Виходить так: нас змушують знижувати ціни, а європейські оператори можуть встановлювати будь-які ставки. Нагадаю, в деяких країнах так вже сталося. І платить за це простий українець!

Чого я хочу від регулятора? Однакових правил для всіх учасників процесу. Якщо українських операторів змушують знизити ставки, то потрібно хоча б ЗАЗДАЛЕГІДЬ домовитися з європейським регулятором про те, що оператори не будуть піднімати ціни (а краще знизять ціни теж у два рази – як вимагають від нас!). Заздалегідь – тому, що поки що Україні є що запропонувати, а коли ми односторонньо знизимо ціни, в обмін буде вже нічого дати. Як потім стримувати зростання цін?

Ну й останнє – українські оператори повністю і дуже прозоро платять податки (Київстар тільки за перше півріччя заплатив понад 1,9 млрд грн!). Бюджет втратить багато надходжень, а звичайні українці можуть взагалі нічого не виграти. Хто прораховував бізнес-наслідки цього рішення? Давайте обговоримо!

Точка зору публікується із дозволу автора.

Оригінал

Показати ще новини
Радіо НВ
X