Життя після СОТ на прикладі Канади
Україна офіційно приєдналася до Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA) у травні 2016 року. За цей час ми досягнули значного прогресу у розвитку транскордонних міжнародних закупівель. Сьогодні сотні закордонних компаній можуть брати участь у публічних закупівлях в Україні через електронну систему ProZorro.
Українські компанії мають можливість стати учасниками державних закупівель 45 країн – учасниць угоди GPA, серед яких: країни ЄС, Японія, США, Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг, Канада, Швейцарія, Вірменія, Молдова, Норвегія та ін.
Позитивний досвід запровадження системи ProZorro є унікальним: повна відкритість, легкість доступу, максимальна електронізація закупівель, публічний моніторинг і підзвітність – вже давно стали знаком якості для міжнародної спільноти. Проте угода GPA поширює головний принцип СОТ – рівний доступ до ринків – відкриваючи українському бізнесу "двері" до світових державних закупівель.
Як зауважив директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев, після приєднання до GPA життя тільки починається. А для того, щоб стати ефективним гравцем на світовому ринку потрібно знати "правила гри". Саме тому сьогодні українському бізнесу потрібно вдосконалюватися, щоб стати конкурентоспроможним, зокрема й вчитися на світовому досвіді. Отже, кілька лайфхаків.
1 Вивчіть законодавство. Кажуть, коли не знаєш з чого почати – почни з початку. В нашому випадку таким "стартом" повинне стати законодавство. Зауважте, не варто забувати про те, що Канада є федеративною державою, тому в кожній з провінцій встановлюються власні обмеження та особливі умови для торгів.
Основними актами, що регулюють сферу публічних закупівель в Канаді є:
– положення про урядові контракти (Government Contracting Regulations);
– закон про управління фінансами (Financial Administration Act);
– закон про Департамент публічних робіт та урядових послуг (Department of Public Works and Government Services Canada Act);
– федеральний закон про підзвітність (Federal Accountability Act).
В Україні ж значно спрощене законодавство з питань закупівель. До основних законодавчих актів, що регулюють усі відносини у сфері закупівельної діяльності ми можемо віднести лише два закони України: Про публічні закупівлі та Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб оборони.
Загалом схема участі в тендерних закупівель в Україні та Канаді доволі схожа: подача заявки, конкурс, визначення переможця, укладання та виконання договору.
2 Чітко артикулюйте власну мету і правильно оберіть тендер. Цікавою особливістю канадських закупівель є фіксація усіх можливих методів участі в закупівлях. Виділяють чотири найбільш поширені методи:

– запрошення до участі в тендері (invitation to tender – ITT) Тут все максимально просто: продали-купили;
– запит про надання тендерних пропозицій (request for proposals – RFP). Ціна не найважливіше для такого тендеру, адже ключову роль відіграють нецінові показники:швидкість, якість та відповідність вимогам;
– запит про надання постійно діючої пропозиції (request for a standing offer – RFSO). По-суті, договір про довгострокові торгівельні зв’язки: фіксована ціна і визначені умови постачання певного товару;
– запит на домовленість про поставку (request for a supply arrangement – RFSA) Нагадує попередній варіант, але без фіксованої вартості товару. На це впливають непередбачувані обставини, тобто погодні умови, стихійні лиха чи інші форс-мажорні ситуції.
3 Реєстрація. Для участі у конкурсі в Канаді вам необхідно отримати спеціально визначений бізнес-номер, який буде вашою перепусткою до процесу державних закупівель (PBN, Procurement Business Number) та надасть змогу отримувати платежі від канадських державних органів – PWGSC (Public Services and Procurement Canada).
PBN буде присвоєно вам у процесі реєстрації в Інформаційній системі реєстрації постачальників (SRI). Важливо, що для українських компаній – нерезидентів Канади реєстрацію проводить Офіс послуг з оподаткування провінції Нова Шотландія.
4 Все відкрито і ProZorro. Абсолютна публічність та відкритість – ось що поєднує українські та канадські публічні закупівлі. Як і в Україні, в Канаді існує власний аналог ProZorro. Щоправда там немає такої варіації торговельних майданчиків, що здійснюють реєстрацію учасників та конкурують між собою.
Також в Канаді створений ресурс Buyandsell.gc.ca, який збирає всі необхідні дані про державні закупівлі й нагадує український ресурс DoZorro, та Модулі аналітики на ProZorro.
Підсумовуючи, розвиток прозорих публічних закупівель в Україні та підписання угоди з СОТ свідчить про те, що ми на правильному шляху. Зараз важливо не зупинятися, вчитися в кращих та ділитися власним досвідом. Лише постійно вдосконалюючи законодавство та власні навички, ми зуміємо досягти успіху.