Життя після СОТ на прикладі Канади

9 жовтня 2017, 14:30
Що українському бізнесу дало підписання Угоди СОТ про державні закупівлі та що чекає на український бізнес на міжнародній арені держзакупівель на прикладі Канади

Україна офіційно приєдналася до Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA) у травні 2016 року. За цей час ми досягнули значного прогресу у розвитку транскордонних міжнародних закупівель. Сьогодні сотні закордонних компаній можуть брати участь у публічних закупівлях в Україні через електронну систему ProZorro.

Відео дня

Українські компанії мають можливість стати учасниками державних закупівель 45 країн – учасниць угоди GPA, серед яких: країни ЄС, Японія, США, Корея, Тайвань, Сінгапур, Гонконг, Канада, Швейцарія, Вірменія, Молдова, Норвегія та ін.

Позитивний досвід запровадження системи ProZorro є унікальним: повна відкритість, легкість доступу, максимальна електронізація закупівель, публічний моніторинг і підзвітність – вже давно стали знаком якості для міжнародної спільноти. Проте угода GPA поширює головний принцип СОТ – рівний доступ до ринків – відкриваючи українському бізнесу "двері" до світових державних закупівель.

Як зауважив директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев, після приєднання до GPA життя тільки починається. А для того, щоб стати ефективним гравцем на світовому ринку потрібно знати "правила гри". Саме тому сьогодні українському бізнесу потрібно вдосконалюватися, щоб стати конкурентоспроможним, зокрема й вчитися на світовому досвіді. Отже, кілька лайфхаків.

1 Вивчіть законодавство. Кажуть, коли не знаєш з чого почати – почни з початку. В нашому випадку таким "стартом" повинне стати законодавство. Зауважте, не варто забувати про те, що Канада є федеративною державою, тому в кожній з провінцій встановлюються власні обмеження та особливі умови для торгів.

Основними актами, що регулюють сферу публічних закупівель в Канаді є:

– положення про урядові контракти (Government Contracting Regulations);

– закон про управління фінансами (Financial Administration Act);

– закон про Департамент публічних робіт та урядових послуг (Department of Public Works and Government Services Canada Act);

– федеральний закон про підзвітність (Federal Accountability Act).

В Україні ж значно спрощене законодавство з питань закупівель. До основних законодавчих актів, що регулюють усі відносини у сфері закупівельної діяльності ми можемо віднести лише два закони України: Про публічні закупівлі та Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб оборони.

Загалом схема участі в тендерних закупівель в Україні та Канаді доволі схожа: подача заявки, конкурс, визначення переможця, укладання та виконання договору.

2 Чітко артикулюйте власну мету і правильно оберіть тендер. Цікавою особливістю канадських закупівель є фіксація усіх можливих методів участі в закупівлях. Виділяють чотири найбільш поширені методи:

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– запрошення до участі в тендері (invitation to tender – ITT) Тут все максимально просто: продали-купили;

– запит про надання тендерних пропозицій (request for proposals – RFP). Ціна не найважливіше для такого тендеру, адже ключову роль відіграють нецінові показники:швидкість, якість та відповідність вимогам;

– запит про надання постійно діючої пропозиції (request for a standing offer – RFSO). По-суті, договір про довгострокові торгівельні зв’язки: фіксована ціна і визначені умови постачання певного товару;

– запит на домовленість про поставку (request for a supply arrangement – RFSA) Нагадує попередній варіант, але без фіксованої вартості товару. На це впливають непередбачувані обставини, тобто погодні умови, стихійні лиха чи інші форс-мажорні ситуції.

3 Реєстрація. Для участі у конкурсі в Канаді вам необхідно отримати спеціально визначений бізнес-номер, який буде вашою перепусткою до процесу державних закупівель (PBN, Procurement Business Number) та надасть змогу отримувати платежі від канадських державних органів – PWGSC (Public Services and Procurement Canada).

PBN буде присвоєно вам у процесі реєстрації в Інформаційній системі реєстрації постачальників (SRI). Важливо, що для українських компаній – нерезидентів Канади реєстрацію проводить Офіс послуг з оподаткування провінції Нова Шотландія.

4 Все відкрито і ProZorro. Абсолютна публічність та відкритість – ось що поєднує українські та канадські публічні закупівлі. Як і в Україні, в Канаді існує власний аналог ProZorro. Щоправда там немає такої варіації торговельних майданчиків, що здійснюють реєстрацію учасників та конкурують між собою.

Також в Канаді створений ресурс Buyandsell.gc.ca, який збирає всі необхідні дані про державні закупівлі й нагадує український ресурс DoZorro, та Модулі аналітики на ProZorro.

Підсумовуючи, розвиток прозорих публічних закупівель в Україні та підписання угоди з СОТ свідчить про те, що ми на правильному шляху. Зараз важливо не зупинятися, вчитися в кращих та ділитися власним досвідом. Лише постійно вдосконалюючи законодавство та власні навички, ми зуміємо досягти успіху.

Показати ще новини
Радіо NV
X