Буде дефолт? Як справа Приватбанку топить плани уряду
Схоже на те, що завтра, 17 жовтня, буде остаточне рішення Господарського суду Києва по справі Приватбанку
Саме на цей день призначені фінальні дебати сторін, після чого може бути оголошений вердикт. І виглядає все так, що рішення буде не на користь акціонера, в особі Мінфіну.
Чи означає це що в найближчій перспективі на нас чекає дефолт? Ні, не означає. Але однозначно призведе до сповільнення навіть таких незначних показників економічного зростання останніх років. А то й взагалі загрожує стагнації економіки та серйозній девальвації гривні.
Не схоже що це корелюється з амбітними планами уряду технократів по зростанню економіки, залученню інвестицій та створенню мільйона робочих місць.
Як денаціоналізація Приватбанку може вплинути на економіку, спитаєте ви? Дуже просто. Остання зустріч української делегації з місією МВФ нічим не завершилася саме через невизначеність з Приватбанком. Для Фонду принциповим питанням залишається незалежність Національного банку, як гаранта монетарної стабільності.
А без нової програми співробітництва з МВФ не буде можливості ефективно реструктурувати боргові зобов’язання України та спокійно пройти піковий по зовнішніх виплатах 2020 рік. І справа тут навіть не так у сумі кредиту за програмою з МВФ, як у маркері надійності для приватних інвесторів. Для абсолютної більшості з них висока дохідність по українських ОВДП буде невиправданою непропорційністю ризиків.
Все дуже просто. Якщо є програма МВФ значить борги будуть виплачені. Це означає що кредитний рейтинг країни зростає, а вартість запозичення через механізм тих самих ОВДП зменшується. Те, що й відбувається зараз. Проте, оптимізм інвесторів радше авансовий. Їм подобається декларація уряду та всієї владної команди провести базові ліберальні реформи та продовжити співпрацю з Фондом.
Але якщо рішення суду буде на користь колишніх акціонерів банку, то очевидно за нею послідує апеляція у вищі інстанції. Більше того, паралельно суди ще тривають в різних юрисдикціях. Проте відбудеться дещо важливіше. Ця ситуація продемонструє нашим громадянам і західним партнерам реальний вплив який має одна приватна особа на цілі інституції. В таких умовах про програму з МВФ можна буде забути. А отже, й про реалізацію амбітних КРІ уряду технократів.