Повернення ПДВ. Що нового в судах з податковою

28 березня 2019, 08:15

Платники податків мають право стягувати ПДВ з бюджету через орган за судовим рішенням. Гроші мають повертати без тяганини

Основним завданням судової гілки влади є ефективний захист прав сторін спору. У випадку коли стороною спору є орган державної влади – це завдання є ще більш важливим, адже суд виступає єдиною ланкою захисту між приватним суб’єктом та апаратом державного примусу. Проте до останнього часу в одному дуже поширеному питанні – відшкодуванні ПДВ – українські суди більше займалися бюрократією. 

Відео дня

Починаючи з 2015 року Верховний Суд України (ще «до реформи») неодноразово вказував суддям, як правильно потрібно відшкодовувати ПДВ платникам податків. Замість коштів багато хто з наших експортерів отримував «зобов’язання Державній фіскальній службі видати органу Державної казначейської служби висновок щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету».

Тобто замість погашення боргу держави перед сільгоспвиробником, металургом або трейдером суд просто сварив податкову і спонукав її виправитися. Після цього бізнесмен знову повертався до податкової з «позитивним» рішенням суду і починав чекати «висновку». Це при тому, що він вже чекав такого висновку до судової тяганини і в результаті повернувся на початок цього шляху.

Минуло чотири роки. Законодавець змінив процедуру відшкодування ПДВ, створив реєстри відшкодування ПДВ, а суди й надалі виносили рішення про зобов’язання податківців замість коштів повертати бізнесменам лише «висновки». І раптом за це питання взявся новий страшний звір – Велика Палата Верховного Суду (важливо зауважити, реформованого). І тільки тоді у найвищий судовій ланці з’явилося осяяння, що суди покликані захищати права, а не множити папірці. 

Як результат, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 лютого 2019 року визначила, що платники податків мають право стягувати ПДВ з Державного бюджету через орган Державної казначейської служби за судовим рішенням. Тож суд може одразу прийняти рішення про повернення коштів платнику без додаткових висновків ДФС. 

Це рішення Великої Палати суттєво змінило правову позицію щодо того, як платникам ПДВ відшкодовувати. Згадане рішення також закладає підвалини для багатьох інших суттєвих зрушень. 

Подібні ситуації з поверненнями податків існують не тільки у сфері відшкодування ПДВ: помилково сплачені митні платежі, платежі за оскарженими рішеннями про перегляд митної вартості, повернення переплат з інших податків. Завдяки тому, що платники «лупали цю скалу» та ПДВ відшкодовували, в усіх цих сферах тепер є підстави нагадати суду про обов’язок винести ефективне рішення та захистити права бізнесу.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X