Враження від 13-го форуму YES

21 вересня 2016, 11:03
На минулих вихідних у Києві завершився "український Давос", 13-а щорічна зустріч Ялтинської Європейської Стратегії (YESAnnualMeeting)

Мені було дуже приємно брати участь в цьому заході, тим більше, що Альфа-Банк вже шостий рік поспіль є партнером форуму. Як завжди, сам форум порадував високим рівнем учасників та спікерів, від політичних лідерів України та ЄС до представників бізнесу світового рівня. Як представника інвестиційної спільности, мене особливо порадувала участь Девіда Рубінштейна, засновника та керівника фонду Carlyle, і Фаріда Закарії, політичного оглядача авторської програми GPS на CNN. Слухати спікерів такого рівня в Києві у відвертих, а часом і жорстких дискусіях, – це знак змін в країні, знак щирого інтересу до України і бажання допомогти державі на шляху європейської інтеграції та побудови ефективної економіки і демократичного суспільства. Крім того, на дискусії про світове економічне зростання виступав один з наших акціонерів Михайло Фрідман. Він говорив про те, що багатих природних ресурсів та інтелектуального капіталу недостатньо для успішного економічного розвитку. Важливі також умови для реалізації інтелектуального та підприємницького потенціалу нації, найважливішим з яких є достатній рівень свободи суспільства.

Відео дня

Одне з вражень, які залишилися у мене від форуму – це відчуття невдоволеності багатьох учасників, особливо з боку бізнесу, тим, що вони не почули чітких відповідей представників держави на ряд актуальних для підприємців та інвесторів питань. Всіх нас продовжують турбувати низькі темпи політичних і економічних реформ. Відповідно, не зростає рівень довіри до економіки міжнародних фінансових інститутів і приватних інвесторів, як іноземних, так і українських. У свою чергу, це призводить до того, що ні інвестори, ні фінансові інститути не вірять у великі довгострокові інвестиційні проекти і не намагаються їх реалізовувати. Це погано для всіх: для бізнесу, для бюджету, для рівня зайнятості та доходів населення, і, звичайно, для банківського сектора, який я представляю, де, за законами економіки, прибутковість безпосередньо пов'язана з темпами економічного зростання. За сприятливого збігу обставин, після падіння реального ВВП України на 7% в 2014 році і на 10% в 2015 році, ми, ймовірно, побачимо приріст не більше 2% цього року і не більше 2-3% - наступного. Такими темпами відновленню економіки до рівня 2013 року буде потрібно більше п'яти років.

Дуже хочеться, щоб з'явився відчутний прогрес в економіці, хочеться побачити нові довгострокові проекти, в тому числі інфраструктурні, приплив іноземних інвестицій, і подальший економічний зріст. На жаль, приватні інвестори, як іноземні, так і українські, зрозуміло обережні і спочатку чекають результатів реформ, що проводяться державою за підтримки Європи та міжнародних фінансових інститутів. Хоча деякі позитивні кроки, ідеї і плани вселяють обережний оптимізм. Мені, наприклад, сподобалась заява секретаря Національної Інвестиційної Ради Бориса Ложкіна, про те, що якщо інвестиційних проектів немає, держава повинна створити і самі проекти, і умови для залучення в них інвестицій, чщоб показати рух, прогрес, успіх, які підвищили б довіру інвесторів до країни та до влади. Також дозволяють сподіватися на краще майбутнє такі ініціативи, як підготовка Світовим банком Третього проекту розвитку експорту, ПРЕ-3, в рамках якого український малий і середній бізнес, можливо, отримає більше 300 мільйонів доларів середньо- та довгострокового оборотного капіталу та інвестиційного фінансування з метою сприяння розвитку експортного сектору України.

Так,економіка в стані стресу та в країні дуже важко йдуть реформи, але за підтримки влади та міжнародних фінансових інститутів, всі ми, підприємці, інвестори і банківський сектор зокрема, можемо показати всьому світу, що економіка України має великий потенціал. І не тільки ресурсний та інтелектуальний, але і підприємницький. Для цього українська держава, в тому числі і за активної підтримки учасників форуму YES, серед яких були провідні бізнесмени, топ-менеджери та інвестори, з міркувань здорового глузду і самозбереження, має забезпечити необхідну економічну свободу і комфортні та прозорі умови ведення бізнесу. І тоді ми всі зможемо сказати "YES, we have a chance!"

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X