Чотири книги про війну, які варто прочитати цього року

7 січня, 13:14

Я би порадив в цьому році почитати або прослухати наступні чотири книжки — не дивно, але вони всі про війну.

1. Еріх Марія Ремарк «На Західному фронті без змін»

Цей антивоєнний роман німецький письменник Еріх Марія Ремарк написав у 1929 році. Він без прикрас розказує про жах Першої світової війни та про тих «хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів». Ця книжка про молоде покоління, яке занапастила війна.

Відео дня

Я читав книжку тричі - в юнацькому віці - нічого не зрозумів, потім — у 2014 — було дуже боляче, але в 2022 році я шокований, наскільки результати брутального російського вторгнення на сто років пізніше все ще схожі на війну, яку описував Ремарк. Це важка книжка, але обов`язкова для прочитання. Видана українською видавництвом «Наш Формат».

2. Тоні Джад «Після війни. Історія Європи від 1945 року»

Ця велика книжка (900 сторінок) стала для мене майже повністю відкриттям. Я читав англійською, але вона також є українською — її видав «Наш Формат». На жаль, в наших шкільних та університетських курсах по світовій історії не розказували глибоко про то, як західний світ оговтувався після Другої світової війни та руйнувань, які принесли не тільки нацистська, але й радянська армія. За 10 років своїх глибоких досліджень автор вивчив, як змінився європейських континент за 60 післявоєнних років (1945−2005) — від зруйнованих європейських країн, через холодну війну до побудови Європейського союзу. Це більше політична історія, але вона важлива для розуміння, чому Європа сьогодні така, яка вона є, і чому думки в ЄС про Україну не завжди одностайні. Кому буде цікавим початок того післявоєнного періоду я би також порекомендував книжку "The Marshall Plan" Бена Стіла, але на жаль, вона ще не перекладена українською.

3. Кевін Радд «Війна, якої можна уникнути» (The Avoidable War)

Ця книжка колишнього прем'єр-Міністра Австралії, та видатного китаєзнавця, Кевіна Радда, — про потенційну війну між США та Китаєм, яка для багатьох виглядає неминучою в середньостроковій перспективі. Радд, який зараз є Президентом та засновником впливової неурядової організації Asia Society в Нью-Йорку, а з березня цього року стане послом Австралії в США, вважає, що геополітичної катастрофи все ще можна уникнути. Але це можливе лише якщо ці два гіганти знайдуть спосіб співіснувати, не зраджуючи своїх основних інтересів через те, що Радд називає «керованою стратегічною конкуренцією». Якщо ж вони зазнають невдачі, на цьому шляху існує можливість війни, яка може змінити майбутнє обох країн і світу. Українською ще немає.

4. Кріс Міллер «Війна чипів»

Ця праця стала найкращою бізнес-книжкою 2022 року за версією Financial Times та McKinsey. Українською вже перекладають. Ця книжка гарно продовжує попередню — кремнієві чипи та технології, які їх використовують, є великою темою в протистоянні між Китаєм та Заходом (США). І більше того — потенційні військові дії навколо Тайваню цікавлять Захід не тільки з точки зору захисту демократії, а тому, що в цій країні виробляється більше третини світового запасу чипів.

А чому це важливо? По-перше, тому, що мікросхеми зараз повсюди — від телефонів та медичного обладнання до військової та космічної техніки. По-друге, тому що інші країни (включаючи США) проґавили момент експоненційного зростання попиту на напівпровідники і зараз дуже від них залежать (набагато більше, ніж від нафти, наприклад). Чиповій війни не уникнути — вона вже йде. Але як буде розвиватися ця історія — читайте цікаві думки в цій книжці.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

І в цілому моя порада на 2023 рік — читайте! На минулому тижні відомий американський мільярдер та зірка програми «Shark tanks» Марк К`юбан в подкасті сказав: «кожен старше 30 повинен читати щодня. Інакше вони обмежують себе та свою кар'єру. Хтось, кому 40 і більше, навіть 30 і більше, якщо ви не читаєте, ви пропали, тому що ви не розширюєте свій розум. Той, хто не читає, живе одне життя, той, хто читає - необмежену кількість життів. Я повністю з цим погоджуюсь.

Нація людей, які читають, завжди переможе націю, яка дивиться телевізор.

Показати ще новини
Радіо NV
X