Випробувальний термін для водіїв

16 листопада 2017, 13:00
Україна з року в рік посідає одну з перших позицій в Європі за кількістю смертей на дорогах

Згідно зі статистикою МВС України, у 2016 році в нашій країні відбулося 155 тисяч ДТП, які призвели до загибелі 3187 чоловік, а за 9 місяців 2017 року аналогічні показники становлять 117 тисяч і 2317 відповідно. Наведені цифри свідчать не тільки про високу аварійність на дорогах, а й про відсутність будь-якої тенденції до зниження.

Відео дня

Крім цього, за останні кілька років в Україні сталася ціла низка ДТП, які викликали значний суспільний резонанс, що в кінцевому підсумку змусило нашу владу зайнятися пошуком вирішення даної проблеми, в тому числі і на законодавчому рівні.

Минулого тижня з цього питання в уряді було анонсовано низку пропозицій, серед яких – посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, обмеження гранично допустимої швидкості в населених пунктах до 50 км/год, впровадження фото-, відеофіксації порушень на дорогах, а також зміна порядку видачі водійських посвідчень. І якщо поступове посилення відповідальності в цій сфері з року в рік вже стало справою звичною, то остання пропозиція є досить нетиповим для нас способом боротьби з порушеннями на дорозі: МВС України пропонує видавати перші посвідчення водія терміном на 2 роки.

Ноу-хау по-українськи?

МВС України пропонує законодавчо закріпити якийсь "випробувальний термін" для автолюбителів-початківців: якщо протягом 2 років водій не порушить правил дорожнього руху більш ніж двічі, то заміна першого посвідчення водія на постійне (терміном на 30 років) відбуватиметься без повторного складання іспиту.

Чи існує подібна практика в світі? В Європі вона широко поширена. Зокрема, в 13 державах, що входять до ЄС, протягом випробувального терміну передбачені більш суворі заходи відповідальності в разі порушення правил дорожнього руху, в тому числі в питанні нарахування штрафних балів, а також спеціальні обмеження швидкості і нижчі граничні рівні алкоголю в крові. Тривалість такого терміну варіюється в середньому від 2-х (Німеччина, Австрія, Велика Британія, Швеція) до 3-х років (Франція, Швейцарія). Порушення вищенаведених обмежень, залежно від тяжкості, тягне за собою необхідність участі в спеціальних семінарах і консультаціях, присвячених безпеці на дорогах, або приводить до анулювання посвідчення водія та необхідності повторної здачі теоретичного та практичного іспитів.

Крім Європи, випробувальний термін передбачений законодавством Бразилії (1 рік), Австралії (2-3 роки, залежно від території), а також окремих штатів США. Наприклад, у штаті Нью-Йорк тривалість випробувального періоду для нових водіїв становить 6 місяців. Якщо в зазначений період водій зробить порушення у вигляді перевищення швидкості, участі в гонках, необережної їзди, використання смартфона, планшета або іншого електронного пристрою під час їзди, або зробить 2 і більше інших порушення правил дорожнього руху, то його буде позбавлено водійського посвідчення на термін 60 днів. Після цього шестимісячний випробувальний період починає обчислюватися заново. Повторне порушення тягне наслідки у вигляді анулювання посвідчення на термін не менше 6 місяців, після чого знову слідує згаданий раніше випробувальний період.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Основним завданням такого підходу є відсіювання водіїв-новачків, які продемонстрували низький рівень теоретичної підготовки та відсутність необхідних навичок водіння, тим самим знижуючи аварійність на дорогах. Адже ні для кого не секрет, що водії, які вчиняють порушення правил дорожнього руху, перебувають у групі високого ризику бути втягнутими в серйозні ДТП, в тому числі й ті, які тягнуть загибель людей.

У теперішніх водіїв немає приводу для занепокоєння – нововведення торкнуться лише тих, хто складатиме іспити вже після набуття чинності відповідних змін.

Показати ще новини
Радіо NV
X