Вигідна альтернатива депозитам

28 листопада 2017, 09:00
Ландшафт відносин банків і клієнтів змінюється слідом за змінами в економічній ситуації, законодавстві та бізнес-середовищі

Особливо це зачіпає Premium і Private-банкінг, клієнти яких шукають найбільш оптимальні і максимальні умови на фінансових ринках, і банки змушені працювати над розширенням спектра традиційних банківських і більш складних фінансових продуктів і послуг.

Відео дня

Заможні клієнти, на відміну від масового сегмента, прагнуть не тільки зберегти, але і примножити свої фінансові активи. Вони звикли порівнювати прибутковість від розміщення коштів в банках з прибутковістю бізнесу. І якщо раніше банківський депозит на $1 млн під 10-12% річних без усіляких клопотів з боку клієнта приносив, $100-120 тисяч доходу в рік, то зараз, є результатом постійної тенденції зниження депозитних ставок, це буде вже тільки $30-40 тисяч. Виглядає набагато менш привабливо і мотивує задуматися про альтернативні інструменти примноження коштів.

Питання диверсифікації портфеля активів, як правило, викликає у клієнта певні труднощі. З одного боку, спектр пропозицій вельми обмежений: фондового ринку практично немає, спроби його створення в період до 2008 року були перервані кризою і досі не увінчалися успіхом.

З іншого боку, інвестиції — це складніше, ніж класичний депозитний рахунок. Вони вимагають певних знань, досвіду, здатності розуміти і приймати рівень ризику. Рівень фінансової грамотності українських банківських клієнтів в цілому, і преміального сегмента зокрема, поки не дозволяє їм вільно орієнтуватися в даній темі. Ми ще дуже далекі від Швейцарії, де мені довелося спостерігати таку далеку для нас і звичайну для них картину: на фасадній стіні головного офісу одного з великих банків в Цюріху в онлайн-режимі відображаються котирування валют, акцій і дорогоцінних металів, і городяни, від студентів до пенсіонерів, з інтересом стежать за ними, роблять позначки і висновки для практичних дій в управлінні власними фінансами, інвестуванням в акції компаній, розрахунку іпотечних ставок або вкладення в пенсійні програми. Для них поняття котирувань, інвестицій, волатильності і диверсифікації вкладень не нові, зрозумілі і не страшні. Це елемент їх повсякденного фінансового життя.

До речі, в тому ж швейцарському банку мені не відразу відповіли на питання про актуальні депозитні ставки, адже цей інструмент не популярний через його практично нульову прибутковість і широкий спектр альтернативних ринкових інструментів для заощадження і примноження коштів.

Україна знаходиться зараз на початку шляху розвитку повноцінного інвестиційного ринку як у відношенні розширення його інструментарію, так і підвищення рівня грамотності інвесторів. І в зв'язку з цим актуальним завданням банкірів і фінансових експертів є постійна освітньо-роз'яснювальна робота щодо особливостей і переваг альтернативних інструментів вкладення коштів.

Уже зараз у заможних клієнтів є можливість здійснювати як внутрішні інвестиції, наприклад, в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) Міністерства фінансів, так і зовнішні — в акції зарубіжних компаній і фондів, за допомогою індивідуальних ліцензій, які Нацбанк видає з липня 2017 року. Тільки за два перших місяці було видано близько 50 ліцензій, за якими інвестовано $1,5 млн. Сума інвестицій при оформленні індивідуальної електронної ліцензії становить $50 тис. На рік на одного клієнта, такі обсяги не мають негативного впливу на валютний ринок, і в рамках його подальшої лібералізації сума може бути переглянута у бік збільшення.

Банки, зі свого боку, вже напрацьовують експертизу для комплексного супроводу процесів внутрішнього і зовнішнього інвестування. В ідеалі вона повинна включати наступні компоненти: надання профільної аналітики, рекомендацій щодо формування портфеля акцій і вибору брокера, прорахунок передбачуваної прибутковості і ризиків, підготовку пакета документів, фіскальну структуру, аналіз результативності.

Інструментарій внутрішніх і зовнішніх інвестиції досить новий для нашого ринку і заслуговує більш докладної розмови про технології та переваги, до чого ми обов'язково повернемося.

Але який би варіант інвестування в підсумку не вибрав клієнт, я сподіваюся, він зможе розраховувати і покластися на висококваліфіковану експертну підтримку свого банку, який розробить оптимальний індивідуальний бізнес-план і професійно забезпечить його виконання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X