Від секретів бюджету до економічного громадянства

12 січня 2018, 11:06

Спочатку громадянин починає цікавитись куди йдуть його кошти, сплачені у вигляді податків. Куди, скільки, навіщо?

Потім починає вимагати і домагатися їх ефективного використання. В тому числі через відповідальну участь у виборах.

Потім бачить, що однієї економії замало і замислюється над джерелами доходів держави. Детінізація, деофшоризація і промисловий розвиток стають вже не такими далекими поняттями. Більше коштів в бюджеті – більше нових шкіл, садочків, лікарень, доріг буде побудовано поряд. Краща якість життя, безпека, перспектива.

Відео дня

Так зароджується економічне громадянство. Так люди перетворюються з ресурсу на власників країни. Це принципово важливо!

Куди йдуть наші податки? З 1 гривні бюджетних видатків у 2018 році:

 • На пенсії та соцдопомогу - 21 коп.
 • На відсотки за держборгом - 13 коп.
 • На силовиків та суди - 11 коп.
 • На освіту - 11 коп.
 • На оборону - 9 коп.
 • На медицину - 9 коп.
 • На держапарат - 8 коп.
 • На субсидії - 7 коп.
 • На будівництво доріг - 4 коп.
 • На культуру, мистецтво та спорт - 1 коп.
 • На аграрну сферу - 1½ коп.
 • На екологію - ½ коп.
 • На усе інше - 4 коп.

Бюджет можна і треба зробити інструментом економічного розвитку, розширення горизонтів, створення нових можливостей. Наприклад, публічні закупівлі, які "заховані" в багатьох статтях державного і місцевих бюджетів та фінпланах держпідприємств – не лише спосіб задоволення суспільних потреб. Вони можуть використовуватись і як відмінний механізм стимулювання розвитку промисловості, підприємництва та економіки в цілому. Звісно ж, при розумному підході.

Україна має гарні шанси скористатись кращою світовою практикою та поставити держзакупівлі на службу власній економіці, як це давно і успішно роблять США та Європа. Для цього командою РПЛ розроблений законопроект №7206 "Купуй українське, плати українцям", який вже прийнятий парламентом в першому читанні за основу. Він надає перевагу українській продукції, коли вона закуповується за наш з Вами рахунок – гроші платників податків.

Це приклад розумного ставлення до витрачання коштів платників податків, який Україна теж починає опановувати. А повчитись у сильних світу цього є чому, адже за оцінками експертів мозкового центру CMD-Ukraine близько 38% товарів та послуг в рамках публічних закупівель є імпортними або містять суттєву імпортну складову, проте в США та Японії цей показник менше 5%, а в ЄС – 7,9%.

До речі, в США згідно норм федерального законодавства (Federal Acquisition Legislation – FAR, що веде свою історію з 1933р., коли був прийнятий Закон "Купуй Американське") держустановам (за певними виключеннями) забороняється придбання продукції, яка вироблена не в США та містить менше 50% місцевої складової (пункт 25.101 FAR). Частина 25 Федерального закону США про закупівлі також вимагає надавати національним виробникам цінову перевагу до 12% для американських компаній – малого бізнеса (пункт 25.105 FAR). Через "Купуй українське, плати українцям" та пакет поправок до нього, який ми внесли до другого читання, ми запровадимо аналогічну практику і в Україні. Наші податки створюватимуть робочі місця і добробут в Україні!

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо НВ
X