Як забезпечити доступ громадян до місцевих бюджетів

22 листопада 2018, 13:00

У вересні команда Відкриті публічні фінанси представила перші напрацювання з розробки порталу "Відкритий бюджет для громадян".

Сьогодні на сайті можна побачити показники проекту бюджету 2018 року – структуру доходів, витрат і рівень його виконання, а також показники проекту бюджету 2019 року. Експерти розуміють інформацію, представлену на порталі. Але для більшості громадян великі абстрактні числа й відсотки так і залишаються незрозумілими. Усіх цікавлять прості речі: як за гроші громадян (кошти від податків) поліпшується їхнє життя. Важливим є те, що нас оточує: де живемо, вчимося, лікуємося, тобто все, що є складовими нашого повсякденного комфорту. Саме тому і постає питання відкритості даних місцевих бюджетів на порталі: а що там можна буде побачити? Чи можна буде дізнатися, які кошти передбачені для ремонту лікарні, школи, реконструкції парку?

Відео дня

Давайте розберемося із поняттям "місцевий бюджет". Місцевий бюджет – це бюджет певної території, в якому видно, звідки прийшли кошти, скільки їх і на що вони будуть витрачені. Після завершення децентралізації в Україні буде близько 1,8 тис. – 2 тис. бюджетів об'єднаних територіальних громад, так званих бюджетів ОТГ.

Згідно з угодою між Відкриті публічні фінанси та Мінфіном на розробку на порталі "Відкритий бюджет для громадян", передбачено розвиток розділу "Місцеві бюджети". Проте питання доступу до інформації щодо бюджетів ОТГ залишається відкритим. Чому? Все просто: немає деталізованої інформації, на що саме витрачаються бюджетні кошти.

Чому немає деталізованої інформації про витрати у місцевих бюджетах?

Органи місцевої влади використовують для управління бюджетними коштами певні продукти програмного забезпечення, які вони можуть обирати самостійно. Наразі на ринку існує мінімум 6(!) таких продуктів для планування місцевих бюджетів. Однак механізм передачі даних між системами відсутній, а також немає можливості публікації цих даних на одному ресурсі у відкритому доступі.

Сьогодні деякі місцеві органи влади публікують дані своїх бюджетів за власною ініціативою. Однак в Україні не створені єдині умови відкриття інформації щодо бюджетів, як і відсутній механізм контролю за публікаціями даних. Саме тому є такі місцеві влади, які публікують свої бюджети деталізовано, є ті, які публікують у зведеному, узагальненому вигляді, а є і такі, що зовсім не діляться з громадськістю даними щодо бюджету. Це якраз і створює нерівність доступу до інформації мешканців різних території. Адже виходить, що комусь пощастило жити в певних ОТГ з відкритим бюджетом, а комусь – ні.

Якщо Україна зважиться відкрити всі дані щодо місцевих бюджетів, то що має зробити держава та ринок для того, щоб можна було отримати ці дані?

Державі на законодавчому рівні слід розробити стандарти публікації даних місцевих бюджетів разом із паспортними програмами, створити базу-сховище бюджетів і відрегулювати передачу даних з об'єднаних громад.

Ринок програмного забезпечення, тобто приватні розробники, повинен буде доопрацювати свої програми управління бюджетними коштами так, щоб стало можливим передавати дані відповідно до встановлених правил.

Що тоді побачимо в розділі "Місцеві бюджети"? Мешканці України зможуть бачити на порталі "Відкритий бюджет для громадян" інформацію щодо всіх місцевих бюджетів країни. Це означає, що буде можливість не просто споглядати загальні цифри і розмиті категорії витрат, а знати й аналізувати, на що йдуть наші кошти і хто несе відповідальність за ці витрати.

Я розповів лише про одне з можливих рішень щодо відкриття даних. Упевнений, що їх може бути декілька. Можна набагато глибше деталізувати міркування про технічну частину цього процесу, проте фундаментальним залишається питання ідеології та бажання влади показувати громадянам, куди і навіщо витрачаються гроші від їхніх податків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X