Від чого страждає бізнес

7 липня 2017, 20:11
Тема рейдерства протягом другого десятка років залишається актуальною для України

Цей хвороботворний «вірус» ніяк не зникає і область його поширення не стає меншою, - він лише видозмінюється, в залежності від економічних і політичних реалій. Тепер із захопленнями активів або протиправним заволодінням власністю з боку третіх осіб або одного з партнерів, дедалі частіше стикається середній і малий бізнес. У той час як великі компанії - страждають від більш витончених форм - «від проблем», які створюють державні органи і, особливо, правоохоронні.

Відео дня

Алгоритм створення проблем для бізнесу або «як все починається...»

А починається все банально: оперативний працівник одного з правоохоронних відомств, наприклад, пише рапорт про те, що він «чув» або «бачив», або отримав оперативні дані від «своїх агентів», що «хтось комусь» дав хабар. Або, наприклад, про те, що державі було завдано збитків в «такому-то розмірі» (і розмір збитків вказується в цьому ж документі).

Такий рапорт оперативно передається в інше відомство, яке має право розслідувати такий вид злочинів (навіть якщо і не має таких прав, - розслідування все одно починається). Так народжується «фактова» справа.

Відкриття «фактової» справи, дає можливість правоохоронним органам проводити будь-які слідчі дії без будь-яких обмежень за термінами. Скільки за часом розслідуються «фактові» кримінальні справи? Відповідь - роками...

Для ілюстрації того, які ж слідчі дії можуть здійснюватися стосовно великого бізнесу за результатами відкриття «фактової» справи, покажемо приклади з нашої практики без називання компаній:

  • Негласні слідчі дії відносно посадових осіб компанії і/або власників бізнесу.

Що відноситься до негласних слідчих дій? Чинним законодавством передбачено дуже багато «варіацій» для діяльності правоохоронних органів. Починаючи від аудіо/відеоконтролю і стеження за встановленою особою, до права на обстеження житла, або обстеження будь-якого іншого володіння, шляхом таємного проникнення і з використанням технічних засобів, в тому числі.

Але, ці види негласних слідчих дій застосовуються рідко. Найпоширенішим є прослуховування, запис і протоколювання телефонних розмов особи або осіб, які підозрюються у скоєнні злочину.

Цей вид негласних дій починається на найбільш ранній стадії справи, а право на їх проведення дає суд. Але, такі ухвали судів ви ніколи не знайдете. Відбувається це з однієї простої причини - вони не підлягають внесенню до реєстру судових рішень. Тому особа, щодо якої проводяться такі слідчі дії, зі 100% ймовірністю знати про них не буде. «Офіційна» мета таких дій - отримати доказову базу, «реальна» - отримати «епізод» для значно реальнішої кримінальної справи.

  • Слідчі дії, які проводяться в процесі розслідування справи.

До найпоширеніших слідчих дій відносяться - зняття інформації з серверів мобільних операторів (отримання списку дзвінків за досить значний період часу і текстів смс-повідомлень).

Такі слідчі дії, так само, проводяться на підставі ухвали суду. Вони потрапляють до реєстру із значним запізненням і майже повністю засекречені. Знайти їх можна тільки в тому разі, якщо компанія знає про відкрите кримінальне провадження, здійснює постійний моніторинг інформації, і за певними «разлічалками» доходить висновку, що така дія проводиться саме щодо її посадових осіб. Повірте, розпізнати таке дуже складно.

  • Обшук і допит - дуже поширена слідча дія, яка проводиться в кожній кримінальній справі і необмежену кількість разів.

Обшук можливий тільки на підставі визначення слідчого судді. Текст рішення так само не вноситися до єдиного реєстру, особа щодо якої планується проведення обшуку на судове засідання не викликається. Отже, про обшук компанія дізнається тільки тоді, коли до неї вже прийшли...

  • Огляд.

Огляд не є поширеною слідчою дією, але проводиться за правилами обшуку на підставі ухвали суду, яку компанія так само не знайде в реєстрі і дізнається про неї, тільки коли настане «час Ч».

Які ризики несуть такі «наїзди» на бізнес.

«Фактові» справи розслідуються роками, і роками можна проводити стосовно тих чи інших компаній або посадових осіб слідчі дії, включно з негласними. Терміни досудового розслідування починають йти для правоохоронних органів, тільки з дня пред'явлення особі підозри. З цього моменту максимальний термін досудового розслідування не повинен перевищувати 12 місяців.

Як виправити ситуацію і чи є вихід.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X