Вдаримо лобізмом по корупції

18 жовтня 2016, 19:21
Нещодавно у Верховній Раді було зареєстровано відразу два законопроекти про запровадження інституту лобіювання в Україні

Чомусь активне обговорення таких ініціатив розпочалося одночасно зі стартом (нехай поки і не зовсім вдалим) електронного декларування статків чиновників. Збіг?

Можливо, та я вважаю, що – ні.

Відео дня

Як би не опиралися представники вищих кіл влади, а все ж Україна хоча й повільно, та все ж таки рухається до початку дієвої боротьби з корупцією. Нехай і під тиском Заходу, але у нас все ж таки було створено низку антикорупційних органів, і, сподіваємося, буде створено спеціалізований антикорупційний суд.

Наша еліта хоч і не в захваті, але розуміє, що без боротьби з корупцією ніякої підтримки від ЄС і США не буде, а на Сході йти вже немає до кого.

І нехай гучних корупційних справ, а головне вироків, у нас ще немає, але, швидше за все, це просто питання часу.

Тому почався пошук того, а як можна перевести корупцію на найвищому рівні на цивілізовані, легальні, рейки.

Цей інструмент вже давно придуманий і імплементований в розвинених країнах – це лобіювання.

В Україні теж існує лобіювання, але у тому прояві, яке, зазвичай, описується Кримінальним кодексом, а не спеціалізованим законом.

До лобіювання не завжди позитивно ставляться й на Заході – всі розуміють, що це проштовхування за гроші потрібних великому бізнесу законодавчих ініціатив. Але всі розуміють, що це явище (вплив грошей на політиків) ніколи не вдасться викорінити.

Гроші скрізь мають вагу, а політичні партії будь-де потребують фінансування.

Але є вибір – передавати гроші «в темну», або показувати це, щоб кожен виборець знав, з якими бізнесменами співпрацює той, чи інший політик чи політична партія? Чи насправді ця партія виступає за розвиток малого і середнього бізнесу, або її спонсорують великі промисловці, які зацікавлені в обмеженні розвитку приватного підприємництва?

А якщо це ще й допомагає наповнити бюджет...

У США закон про лобіювання був прийнятий ще в 1946 р. В 1995 р. законодавство доопрацювали з урахуванням накопиченого досвіду.

Тому не варто очікувати, що в Україні з першої спроби буде прийнятий ідеальний закон про лобіювання і наша політична система почне працювати, як в США. Але перший крок, безумовно, робити варто.

У моїй практиці у моїх клієнтів вже багато років регулярно виникає проблема саме з законодавчим регулюванням GR, державно-приватним партнерством.

Багато чиновників і бізнесменів готові працювати цивілізовано – особливо представники західного бізнесу, материнські компанії яких мають офіційних представників у високих кабінетах у Вашингтоні, Берліні, Брюсселі. Але коли вони хочуть робити теж саме в Україні – виявляється, що це кримільний злочин.

Тому я однозначно виступаю за прийняття закону про лобіювання і закликаю громадськість приєднатися до доопрацювання найкращого тексту цього документа, а не ставитися до цього вкрай негативно і заперечувати лобіювання в принципі.

Корупція боїться відкритості та прозорості, а законодавче регулювання лобіювання допоможе у досягненні цієї мети.

Показати ще новини
Радіо НВ
X