Українці віддають перевагу гривневим депозитам

20 квітня 2017, 14:30
Статистика банківської системи свідчить, що депозити українців в іноземній валюті скорочуються

Чому так відбувається?

Банківський бізнес – це не апріорне залучення депозитів, за яким вирішують, що потім робити із залученими коштами. Це передусім розуміння тенденцій в економіці та монетарній системі, оцінка можливих обсягів видачі кредитів за таких обставин, розуміння динаміки процентних ставок, співставлення ризиків та визначення потрібного обсягу депозитів і допустимих процентних ставок за ними. У доброму банку гроші вкладників не лежать, а працюють. Якщо просто залучати кошти – то це збиткова діяльність.

Відео дня

Ключова причина нинішнього відтоку валютних депозитів у іноземній валюті полягає не у депозитній, а у кредитній сфері. Зараз банки мало кредитують в іноземній валюті. Ринку валютних позик фізичним особам не існує, а можливості кредитування підприємств у іноземній валюті на сьогоднішній день суттєво обмежені ринковими реаліями. Відповідно, банки загалом не потребують великих обсягів нових депозитів в іноземній валюті, і демотивують вкладників низькими ставками.

Статистика банківської системи відображає не тільки скорочення валютних вкладів, а й суттєве збільшення гривневих заощаджень населення у банківській системі. Якщо за рік депозити громадян в іноземній валюті скоротилися на $400 млн, то у гривні вони зросли майже на 19 млрд грн. Тобто загалом: за останні 12 місяців заощадження українців у банках помітно зросли, а повернення депозитів до банківської системи триває вже понад рік.

То ж чому сьогодні багато людей обирають саме гривневі депозити замість валютних? Прості розрахунки очима вкладника. У Альфа-Банку Україна ставка за строковим річним депозитом у валюті зараз становить 5,5%, а в гривні – майже 17%. Тобто гривнева ставка гарантує компенсацію більш як 10% потенційного подорожчання долара за рік. Зараз гривня практично незмінна (з початку 2017 року вона навіть зміцніла на 1%), і цього року мало хто очікує девальвації більш як 10%. Тим часом процентна ставка за валютними вкладами аж ніяк не перекриває інфляцію. Відповідно, раціональні вкладники роблять вибір на користь гривневих депозитів, адже через невелику зацікавленість банків у іноземній валюті валютні вклади стали непривабливими.

Депозит сьогодні або ще почекати? Процентні ставки продовжують скорочуватись. Це стосується і гривні, і іноземної валюти. Щойно було чергове рішення НБУ про зниження облікової ставки, яке підтверджує напрям руху процентних ставок та задає подальші очікування. Висновок: вже у травні-червні навряд чи вдасться принести кошти до банків за такими ж самими ставками, як і сьогодні.

Який банк обрати? Незважаючи на загальний тренд до зниження ставок, депозитні пропозиції різних банків суттєво відрізняються. Наприклад, деякі банки з іноземним капіталом пропонують вкладникам менш як 1% за валютними депозитами та 10-10,5% за гривневими. На відміну від них Альфа-Банк активно кредитує. Відповідно, наш банк сплачує вищі відсотки за вкладами, адже має змогу заробляти адекватні гроші для своїх вкладників через кредитну активність. При цьому депозити у двох банках із різницею процентних ставок у 5-7 відсоткових пунктів є однаково надійними. У випадках дуже низьких ставок ключова причина полягає не в додаткових гарантіях надійності, а в тому, що такий банк нині просто неактивний у кредитуванні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Після так званого очищення ринку та докапіталізації банків вкладнику набагато легше визначитися з банком розміщення коштів: найбільші банки пройшли стрес-тести та внесли додатковий капітал. У когорті найбільших фінансових установ ненадійні банки вже пішли з ринку під час так званого очищення банківської системи. А для відповідальних банків, на кшталт Альфа-Банку, ставлення до власних вкладників завжди було і буде найвищим пріоритетом. На нашому ринку довіра – це найважливіший актив.

Показати ще новини
Радіо НВ
X