У нас будуть вкладати

18 листопада 2016, 10:00
Я оптимістично дивлюся на наступний рік. Я прогнозую не менше 5% зростання реального ВВП у гривні

Я думаю, що якщо у нас збережеться курсова стабільність, а я впевнений, що вона збережеться, і рівень інфляції складе близько 10-12%, я не вірю в більш низький рівень інфляції, який прогнозує Нацбанк, то, відповідно, доларовий ВВП України теж зросте більш ніж на 10% за наступний рік.

Відео дня

Звичайно, ІТ, якщо правильно у нього інвестувати, є цікавим сектором. І сільське господарство є дуже цікавим сектором на найближчі 2-3 роки. Однак я б хотів, щоб усі не забували про такий сектор, як ринок первинної нерухомості, як житлової, так і комерційної, який зараз пожвавився більше інших. Це більш місткий по грошам ринок, ніж ІТ-кластер. Весь ринок українських стартапів – це лише кілька мільйонів, можливо до 10 мільйонів доларів.

Тобто там великі суми немає в що вкладати. Що ж стосується об'єктів комерційної нерухомості, то при виході з рецесії цей ринок пожвавлюється одним з перших. Він є драйвером. Він нього залежить купа підгалузей навколо, він створює навколо себе безліч робочих місць, які підштовхують подальше його зростання. Тому я вважаю, що одним з пріоритетів для зовнішніх і внутрішніх інвесторів буде саме комерційна нерухомість.

Але, все що я виклав це, що називається, при інших рівних. Якщо ситуація на вулицях Києва вибухне, якщо завтра почнуть стріляти, то, звичайно, всі ці прогнози полетять до біса. Звичайно, фактор політичної нестабільності в будь-який момент може зіграти свою фатальну роль для лише обережно зароджуваного економічного зростання України.

Я не вірю в тезу про те, що наше економічне зростання повністю залежить від руху реформ і боротьби з корупцією, про що всі говорять. Я хочу нагадати, що українська економіка переживала свою так звану «діамантову епоху»: з 2000 по 2008 рік. Наш доларовий ВВП збільшився з 31 до 185 мільярдів. Тобто збільшився майже в 6 разів за 9 років. За цей час ми не робили жодних реформ і не боролися з корупцією. Тому я не вірю в пряму взаємозалежність темпу реформ і економічного зростання. Я вірю в пряму взаємозалежність припливу капіталу і економічного зростання.

Україна на сьогоднішній день – найбільш недооцінений актив Східної Європи. Ми маємо найвищий рівень за найнижчої оплати кваліфікованої робочої сили. Наші об'єкти нерухомості та земля, яка скоро буде продаватися, коштують дешевше, ніж в будь-якій країні Східної Європи. В таку країну не можуть не прийти гроші. Тому в цьому сенсі я оптиміст. Ми – країнанайнедооціненіший актив в Європі. У нас будуть вкладати і ми будемо стрімко відштовхуватися від дна після дуже глибокого падіння, яке ми пережили за останні 2,5 роки.

Показати ще новини
Радіо НВ
X