Це солодке слово "інвестиція"

8 грудня 2016, 10:23
Інвестиційний клімат – це складна складова політичних, економічних, законодавчих, регуляторних та інших факторів, які, в кінцевому підсумку, визначають, наскільки ризиково і дорого вкладати активи в бізнес

Національні інвестори точно знають, що у статутні капітали українських підприємств вкладати ризиково через проблеми рейдерства. "Віджати" – це не тільки «неперекладна гра слів з використанням місцевих ідіоматичних висловів», але й особлива риса українського інвестклімату.

Відео дня

Альтернатива - інвестувати через надання кредитів. Але виникає проблема дорожнечі. Коли інвестор заводить гроші у валюті в Україну, 65% валюти тут же продається на міжбанку і переводиться в гривню. Якщо підприємство, яке отримало інвестицію, за ці гроші захоче придбати обладнання за кордоном, йому доведеться купувати валюту, і зіткнутися не тільки з курсовою різницею, але й з болісним погодженням контракту в НБУ, а також з очікуванням самої валюти, так як термін від заявки до покупки – 3 дні. Дорого також забрати гроші з країни, оскільки податок на репатріацію – 15% (в деяких випадках менше, але є загроза, що заплатите на офшор).

Практика роботи з інвест-проектами показує, що особливо недовірливий інвестор при оцінюванні рівня стабільності в країні. Білл Гейтс, чиї статки оцінюються у 80 мільярдів доларів, сказав таке про можливий вихід Великоъ Британії зі складу ЄС:
«Ніхто не змінює плани за одну ніч. Виникло багато невизначеності в економічних питаннях, а невизначеність завжди призводила до уповільнення інвестування». Думається мені, що в змінах планів за одну ніч Україна може дати фору всьому світу, особливо в питаннях внесення змін до Податкового Кодексу. Залишилося менше місяця до нового року, а бізнес досі не розуміє, за якими правилами гри він почне роботу в 2017 році.

Прийняття «нового» Податкового Кодексу 2017 податковими консультантами та бізнесом вже сприймається, як прокляття. Проте, не можуть не впливати на оцінку інвестиційної привабливості України також незакінчені воєнні дії на Сході країни; десятки збанкрутілих банків у сукупності з корупційними скандалами навколо майже всіх органів влади; зависла реформа судової системи; спірна реформа системи МВС і багато іншого.
Як не дивно, незважаючи на всі катаклізми, український бізнес все ще сподівається залучити свого інвестора. За оцінками European Business Association Індекс інвестиційної привабливості України в першому півріччі 2016 року склав 2,88 бала з 5 можливих.

Я б назвала цей індекс по-іншому – Індекс інвестиційних очікувань, оскільки він швидше демонструє непохитну віру респондентів у краще, ніж реальний стан інвестиційного клімату в країні. Найвищим з 2008 року цей індекс був на початку 2011 року. Тоді респонденти Асоціації його оцінили в 3,4 бала. Нагадаю, основною подією початку 2011 року, на яку покладали великі надії, стало прийняття Податкового Кодексу. Подальші події 2011 року: проблеми з валютним курсом, невдала пенсійна реформа, газові питання і спад цін на метал на світових ринках опустили Індекс інвестиційної привабливості країни до 2,19.

При цьому, e-декларування 2016 показало, що небідних потенційних національних інвесторів в Україні достатня кількість. Однак, вони воліють інвестувати в нерухомість, землю, предмети розкоші, а не в бізнес. З огляду на це, недовіра іноземних інвесторів до економіки України очевидна.
Що може допомогти лібералізації інвестиційного клімату України? Можна виділити декілька чинників під грифом «Для початку»:

• мир у країні – звідси – безпека

• стабільна валюта

• стабільне і прогнозоване оподаткування

• невідворотність покарання для корупціонерів

• судова система, що працює

Список умов може бути дуже довгим і докладним. Простіше показати шлях до лібералізації на прикладі з тваринного світу. До Австралії кролики були привезені на кораблях Першого флоту і широко поширилися після запуску їх в природне середовище в 1859 році. Через те, що у кроликів в Австралії практично не було природних ворогів та кліматичні умови сприяли розмноженню, їх число за 3-4 роки жахливо зросло і вже доходило до 750 мільйонів – у десятки разів більше, ніж людське населення континенту. Коли в Австралії кролики почали змагатися на пасовищах з вівцями та коровами, не лише фермери, а й вчені оголосили їм війну. Збитки фермерів були очевидні: десять кролів з'їдають стільки трави, скільки одна вівця, а м'яса вівця дає в три рази більше.

Якщо опустити трагічну складову цього прикладу, а саме – проблему усунення наслідків цієї екологічної помилки, то можна зробити кілька важливих висновків для поліпшення в Україні інвестиційного клімату:

• важливо не створювати спеціальні умови, а прибрати зовнішніх і внутрішніх "ворогів" для розвитку бізнесу

• не заважати розвитку економіки, не лякати інвесторів непередбачуваністю змін, а на деякий час зафіксувати стан і дочекатися інтенсивного росту

• і тільки після цього вводити обмежувачі і будувати паркани, якщо кількість кроликів інвесторів раптом стане загрозливою.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X