Три проблеми ринку охоронних послуг

12 вересня 2016, 14:44
Український ринок охоронних послуг перебуває у стані безладу

Оскільки закон про охоронну діяльність начебто є, але конкретного регулювання ринку немає. Насамперед дуже низький поріг входу, немає чітких обов'язкових вимог. На сьогодні тільки в місті Києві зареєстровано понад 1300 охоронних підприємств, а по Україні їх близько 5 тисяч. Кожен силовик у відставці вважає своїм обов'язком щось охороняти. Відповідно, про якість годі говорити. Єдиний конкурентний інструмент, який активно використовується на цьому ринку – це демпінг. І все б нічого, але проблема набагато глибша і серйозніша, ніж може здатися на перший погляд. Продаж послуг охорони за штучно заниженими цінами, суттєво нижчими від собівартості, що веде безпосередньо до повної втрати як якості послуг, так і соціальної відповідальності охоронного бізнесу перед своїми співробітниками, клієнтами, державою. Крім того, на сьогодні чинне законодавство визначило, що малий і середній бізнес піддається перевірці тільки в разі розпорядження Кабінету Міністрів, управління регуляторної політики і, якщо відкрито якусь кримінальну справу. Відповідно, всім демперам вдається чудово не платити податки і продовжувати займатися дурницями. Це знижує рівень всього охоронного бізнесу.

Відео дня

Ще одна серйозна проблема – держава не може відмовитися від активної участі в розподілі ринку охоронних послуг. Коли було прийнято коаліційну угоду, було прийнято рішення про ліквідацію УБОЗу, ліквідацію ветеринарної міліції, ліквідацію ДАІ та ліквідацію державної служби охорони, тобто не повинно бути комерційної міліції. Держава зобов'язана боротися зі злочинністю, а вона створює охоронну службу, яку люди повинні наймати щоб захиститися від тих же злочинців. І в результаті були ліквідовані всі, крім державної служби охорони.

Сусідні країни пострадянського блоку цю галузь просто виставили на торги, розатестували, роззброїли, відправили кого треба на пенсію, всім іншим зберегли гарантії працевлаштування і приватизували. І охоронна галузь стала працювати не за дотаціями і не за командою згори, а саме за ринковими правилами. Якщо ти ефективний і конкурентний, ти на цьому ринку заробляєш гроші, платиш податки і забезпечуєш робочі місця. Якщо ми подивимося на країни Євросоюзу – там взагалі немає комерційної поліції. Там є тільки охоронні компанії. Будівля Європарламенту, будь-який аеропорт Європи – охороняють приватні охоронні компанії. Там вже давно готують собак для пошуку вибухівки спеціальні приватні кінологічні центри. І це ефективно, так як власник женеться за якістю.

Що відбувається у нас.

У нас з якоїсь причини державну службу охорони, замість приватизації, переформатували в поліцію охорони. Тобто грубо кажучи змінили вивіски, на які витратили гроші.

Ми звернулися до Антимонопольного комітету з проханням пояснити, чи правильна ситуація, що склалася на ринку? Антимонопольний комітет видав свою постанову, в якій сказав, що це неправильно, це антиконкурентно, не сприяє конкурентній боротьбі, не сприяє здоровому розвитку ринку і вимагає додаткового вивчення.

Третя проблема ринку охоронних послуг – це атавізми Радянського Союзу у вигляді позавідомчої охорони. При кожному міністерстві в Радянському Союзі була позавідомча охорона, часто озброєна. Ось позавідомча охорона при багатьох міністерствах залишилася й досі – при Міністерстві енергетики, при Міністерстві зв'язку, при залізниці. Але залізниця пішла ще далі, їм свого ВОХРа виявилося замало і вони проанонсували тиждень тому, що створюють власне охоронне підприємство. Ми пам'ятаємо, коли раніше при банках була своя служба безпеки. Сиділи якісь дядьки на входах, потім залишилися тільки люди, які займаються внутрішніми службовими розслідуваннями, а пізніше все було віддано на аутсорсинг.

Чому так відбувається? Бо декому здається, що вс, що навколо колгоспне – «це все моє». Залізниця – це державне підприємство, і я так розумію, якогось генерала скоротили, люструвати, не дали можливості працювати – і він тепер буде очолювати охорону залізниці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X