Титанік на трильйон доларів

3 серпня 2018, 17:30

На фондовому ринку відбулася знаменна і можна сказати історична подія, капіталізація компанії Apple перевалила за трильйон доларів.

Це зростання було зумовлене дуже вражаючими результатами компанії. Квартальна виручка компанії виросла до $53,3 млрд, або на 17,4%. Квартальний прибуток склав $11,5 млрд або $2,34 на акцію.

Відео дня

Радіючи таким значним результатам, не потрібно забувати одну важливу річ. Капіталізація або, по суті, ринкова вартість компанії заснована насамперед на очікуваннях інвесторів. Адже якщо дивитися на параметр P/E (ціна акції до прибутку на акцію), то він становить 20. Це означає, що при поточному прибутку, за умови, що весь прибуток буде направлятися в дивіденди, знадобиться 20 років, щоб окупити вартість акції. Така оцінка лежала в основі вартісного підходу до інвестування. Такий підхід вперше застосував Бенджамін Грем, а пізніше його учень Воррен Баффет. За Гремом, такий розмір показника P/E 20 і вище є досить великим і говорить про те, що акція є переоціненою. Крім того, це зовсім не означає, що інвестори готові чекати 20 років, щоб акція окупилася. Це означає, що вони досить оптимістично оцінюють перспективи компанії в тому, що ціна акцій і далі ростиме.

Проте, фундаментальних факторів ніхто не відміняв. Коли ж говорять про можливі причини зростання компанії, то оцінюють, що компанія робить з прибутком. Вона повинна або виплачувати дивіденди, або реінвестувати в розвиток. Філ Фішер, ще один учитель Баффета, говорив, що компанії краще не виплачувати дивіденди, а реінвестувати в розширення. Таким чином, кошти інвестуються в розширення капітальних активів, в розроблення або створення нових продуктів. Це реінвестування дозволить в майбутньому компанії отримувати нові доходи, а значить більш високий прибуток і що звичайно ж відіб'ється на вартості акції.

Якщо ж говорити про вражаюче зростання прибутку на акцію компанії Apple, то він обумовлений не так розширенням виробництва, як зворотним викупом акцій компанії. Зазвичай вважається, що роблячи зворотний викуп, компанія демонструє свою віру в своє майбутнє. Тільки в цьому році компанія витратила $43 млрд на зворотний викуп. А якщо говорити про більш прихований зміст, то така дія зменшує кількість акцій в обороті і з цієї причини зростають прибутки на акцію, за якою інвестори оцінюють привабливість компанії. Так само важливим недоліком зворотного викупу є те, що кошти йдуть не на розширення бізнесу, а на покупку акцій. Тобто відповідно до підходу Фішера, майбутній потенціал зростання акцій знижується.

Ще однією причиною зворотного викупу є прив'язка зарплат топ-менеджерів до курсу акцій. Якщо говорити більш точно, то в США популярна практика, коли замість виплат зарплат практикується продаж топ-менеджменту опціонів на акції. Таким чином компанія стимулює менеджера працювати над підвищенням курсу акцій. Якщо зростає курс, то менеджер може виконати свій опціон і отримати додатковий дохід. У минулому році CEO Apple Тім Кук заробив $102 млн з них $89 млн прийшлося за рахунок зростання курсу акцій. Недолік такої практики в тому, що ця прив'язка до вартості акцій робить топ-менеджерів залежними від настроїв інвесторів. Тому, щоб підтримувати постійний високий інтерес до акцій, вони починають переслідувати більш короткострокові інтереси, як зворотний викуп наприклад, замість того щоб створювати довгострокові проекти, які забезпечать нові джерела доходів. Дехто зараз жартує, що якби Безос не погнався за космічними програмами, то він перший досяг би капіталізації трильйон доларів. Але ще невідомо як складеться майбутнє, і можливо, завдяки своїм довгостроковим інвестиціям Amazon ще зуміє обігнати Apple.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

З огляду на це, не потрібно піддаватися загальній радості, а бути максимально обережним. Адже якщо компанія мало інвестує у свій розвиток, то найімовірніше майбутні прибутки будуть падати і компанії буде все важче забезпечувати постійний приріст фінансових показників. Якщо раптом інвестори зрозуміють, що компанія не виправдовує своїх очікувань, то зростання закінчиться падінням. А як відомо, акції падають набагато швидше ніж ростуть. А компанія, яка за своїми грандіозними масштабами схожа на сумнозвісний Титанік свого часу, може повторити його долю.

Показати ще новини
Радіо NV
X