Телефон замість гаманця

20 липня 2017, 17:23
Виходячи з будинку можна буде перевіряти тільки наявність телефону. Без гаманця можна буде обійтися

З 12 липня Кабінет Міністрів України прибрав бар'єри для розвитку ринку мобільних платежів. За оцінками Офісу ефективного регулювання (BRDO) вже через два роки обсяг цього ринку досягне 17 млрд грн.

Відео дня

У половині країн світу мобільний рахунок може бути використаний для оплати товарів і послуг, а також для грошових переказів. Наприклад, проїзд у метро в Празі можна оплатити за допомогою СМС. За сервіси Apple ви теж можете розрахуватися в Сінгапурі без банківської карти - достатньо лише мобільного телефону. І так далі.

В Україні ця сфера абсолютно не розвинена не через небажання операторів, а через регуляторні бар'єри. До недавнього часу через недосконалість законодавства кошти з мобільного рахунку фактично можна було використовувати тільки на послуги зв'язку.

Причиною цього були:

- порядок сплати 7,5% пенсійного збору з мобільного зв'язку (сплачувався, навіть якщо кошти не йшли на мобільний зв'язок);

- необхідність особистого візиту абонента в офіс оператора для здійснення операції (зобов'язання ідентифікуватися при поверненні коштів).

Фактично ці дві норми (при тому підзаконні) блокували появу цілого ринку.

4 липня 2017 року уряд прийняв Постанову №462, яка прибрала зазначені два бар'єри (вступила в законну силу 12 липня).

У найближчі місяці для українців стане реальністю:

- оплата в магазині і транспорті за допомогою SMS/QR-коду/USSD,

- переказ грошей з мобільного рахунку на банківську карту.

Залишилося лише почекати, коли оператори мобільного зв'язку налагодять відповідні процеси. А вони обіцяють зробити це якомога швидше. Більше того, вони в цьому зацікавлені, адже як результат у них виросте середній дохід на абонента (який в Україні дуже низький).

Варто також підкреслити, що мобільні платежі будуть доступні абонентам без смартфонів. За допомогою SMS або USSD навіть у глухому селі без 3G і смартфона можна буде розрахуватися без гаманця - за допомогою звичайного телефону.

Це особливо актуально для розвитку безготівкових платежів в Україні, оскільки в Україні на майже 30 тисяч населених пунктів лише 11 тисяч банківських відділень.

Мобільні платежі будуть корисні для багатьох українців, так як в Україні лише 53% населення мають банківський рахунок (у сусідній Польщі ця цифра 78%). У них з'явиться ще один зручний спосіб розрахунків.

Проект Постанови №462 готував BRDO разом з представниками Мінекономрозвитку. Після прийняття Постанови було проведено круглий стіл, в якому взяли участь представники трьох операторів, Мінекономрозвитку, НБУ, Регуляторною служби і т.д.

За підсумками обговорення було виділено наступні регуляторні питання, які потребують врегулювання для сталого розвитку ринку мобільних платежів:

- випуск електронних грошей небанківськими фінансовими установами;

- можливість дистанційної ідентифікації;

- електронний фіскальний чек;

- ліміти на операції з електронними грошима.

Їх вирішення дозволить говорити не просто про ринок платежів, а про комплексний ринок мобільних фінансових сервісів (що включає в себе кредитування і т.д.).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X