Світ blockchain: передвістя патентних воєн

13 вересня 2017, 10:00
Хоча про bitcoin і технології blockchain широкому загалу відомо вже давно, саме 2017-й став роком сплеску числа бізнесів з використанням цієї технології

Банки, страхові компанії, біржі – далеко не вичерпний список застосування технології blockchain. Запускаються стартапи, центробанки створюють робочі групи з впровадження даної технології, проводяться конференції. Навчальні центри пропонують відповідні курси обіцяючи згодом золоті гори...

Відео дня

Але в підсумку все може закінчитися тим, що балом в світі blockchain буду правити не підприємці і новатори, а головними антигероями будуть не СБУ і інші силові відомства, а – патентні тролі.

Патент – це охоронний документ, який надає його власнику монополію на використання і видачу дозволів використовувати запатентований ним винахід. Наприклад, фармакологічна компанія створила нову діючу речовину. Новатор отримує певну монополію на використання свого винаходу, але розкриває всі дані про нього, і по закінченню встановленого часу – як правило, 20 років – цією технологією, винаходом може користуватися будь-хто.

Але майже на всіх ринках присутні і ті, хто не робить нічого корисного, а використовує норми законодавства для власної наживи. Один з різновидів таких персонажів – патентний троль. Це фізособа чи компанія, яка в більшості випадків сама нічого не виробляє, чи не винаходить, а патентує винаходи, які в майбутньому можуть бути використані іншими компаніями.

Google, Apple, Microsoft і майже будь-яка велика технологічна компанія може розповісти історію, як вони спілкувалися з патентними тролями і скільки витратили на них грошей.

Звісно, технологія blockchain вже потрапила у фокус патентних тролів. З огляду на реалії, багато blockchain-компанії зробили крок на випередження і створили Blockchain Intellectual Property Council. Але ось активних дій цієї ради поки на ринку не спостерігається.

Технологія blockchain вже давно доля не тільки молодих дрібних компаній. The Bank of America вже подав заявки на отримання патенту на Cryptocurrency transaction validation system, Cryptocurrency offline vault storage system, Cryptocurrency suspicious user alert system, а також багато інших. Не відстає від фінансового американського гіганта IBM, і навіть китайська компанія Bubi network.

Звісно, подача заявки – не дорівнює отриманню патенту, і в багатьох випадках так звані software-патенти запатентувати не те що дуже складно, а в принципі неможливо. Але все залежить від заявленого винаходу, грамотної подачі заявки, країни, у відомство якої подається заявка.

Не можна не згадати про Крейга Райте, який заявляє, що саме він є Сатосі Накамото творцем біткоінів. Не знаю, правда це чи ні, але точно можу сказати, що він активно займається подачею заявок на отримання blockchain-патентів.

Дуже можливим є сценарій подальшого проникнення блокчейн-технологій в усі сфери нашого життя від банківського сектора і судової системи до освіти. І уявіть, що в один "прекрасний" момент розгортається патентна війна, технологія блокується, і бізнес думає вже не про прибутки, а про компенсації за порушення патентних прав.

Уникнути цього можна декількома способами. Наприклад, почнеться дійсно активна робота Blockchain Intellectual Property Council із блокування заявок патентних тролів. Але і цього буде недостатньо, адже і реальні розробники можуть між собою влаштовувати патентні війни, як приклад, багаторічна війна між Apple і Samsung.

Також це може стати застосування FRAND/RAND ліцензійних умов. Це означає, що якщо компанія приєднується до процесу стандартизації, наприклад, технології blockchain, то, в разі патентування, компанія буде дозволяти всім використовувати запатентоване рішення на вищевказаних чесних, виправданих і недискримінаційних умовах. Такі умови вже успішно працюють у багатьох сферах, наприклад, телекомунікації.

А поки тролі, американські корпорації, китайські компанії і навіть імовірні автори bitcoin подають заявки на патенти, українському бізнесу, що цікавиться даною технологією рекомендую:

- визначити географію свого бізнесу – будете ви працювати тільки на ринку України, чи також, наприклад, США, Польщі, Німеччини, Китаю;

- в залежності від географії бізнесу провести патентні пошуки, з метою зрозуміти чи не будете порушувати права третіх осіб, як патентних тролів, так і корпорацій;

- подумати і зважити чи варто вам патентувати свій винахід і зрозуміти навіщо патентувати. Наприклад, для захисту від майбутніх нападів, для переговорів з іншими компаніями, або для інвестицій;

- провести патентні моніторинги для розуміння ситуації: хто подає заявки, на що подає заявки і в які країни.

І головне, подача заявки може бути як непотрібною статтею витрат, так і важливим стратегічним інструментом. А чужий патент може як заблокувати бізнес, так і бути елементарним в його обході.

"Ігри" в світі blockchain вже тривають. І оскільки технологія створювалася з філософією про децентралізацію і відходу від контролю держави, то самі гравці повинні стати законодавцями на ринку і визначити вектор його розвитку. Головне, не проспати цього моменту.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X