Сумнівна гордість прем'єра

2 листопада 2017, 09:00
Днями прем'єр-міністр Володимир Гройсман звітував про успіхи в ремонті українських доріг

За перші дев'ять місяців цього року шляховиками було ліквідовано майже 7,7 тис. квадратних метрів ям. За словами прем'єра, це безпрецедентні обсяги ремонтів на наших дорогах.

Відео дня

Все б добре, якби не було так сумно.

З 2005 року ямковість в Україні збільшилася практично в 10 разів: з 1,8 тис. кв. м в 2005 році, до 16 тис. кв. м в 2017 році. Це говорить про те що:

  • прості арифметичні обчислення показують, що ліквідовано менше 50% ям;

  • приписки в ямковому ремонті звичайна справа. І в реальності немає і цих 7,7 тис. км.

Пріоритетними завжди були дороги державного значення і насамперед кошти спрямовувалися на ці дороги. Відповідно, ямковість ліквідувалася на них. А дороги місцевого значення ремонтувалися за залишковим принципом.

Виходить, що ямковість не ліквідували по тих дорогах, які будуть передаватися Облдержадміністаціям у зв'язку з децентралізацією, наміченою з 2018 року. І дійсно, навіщо напружуватися, якщо ці дороги з наступного року не будуть у зоні відповідальність Укравтодору?

За аналогією з минулими періодами, в 2018 році на ліквідацію невідремонтованих ям доведеться витратити на 50% коштів більше. Не кажучи про те, що термін гарантії ямкового ремонту 6-12 місяців, а значить, що левова частка ям, відремонтованих у 2017 році, і в 2018 році будуть повторно ремонтуватися.

Я не розумію чим пишається прем'єр? Ямковий ремонт – це гроші в пісок, метою якого є ліквідація аварійності. Ямковий ремонт не може бути стратегічним завданням. Вигода від нього тільки самому Укравтодору, оскільки проконтролювати його обсяги не можливо.

Цивілізовані країни давно відійшли від цього виду ремонтів, оскільки у них в основному діє концепція:

  • планово-попереджувальних ремонтів і заходів, що дозволяє не допустити появу ям в масових масштабах за рахунок ліквідації передумов їх утворення;

  • технологій середнього і капітального ремонтів.

Можна послатися на кошти, які в цих країнах виділяються на дорожні роботи. Але і нам ніхто не заважав і не заважає направляти 100% коштів, акумульованих Мінфіном за рахунок акцизів на нафтопродукти. З одного боку та з іншого, чому замість ямкового ремонту не впроваджувати масово тонкошарові ремонти і поверхневу обробку, що дозволяло б на 3-5 років забувати про проблему. При цьому витрачаючи на них в 2-3 рази менше коштів, ніж за той же період, щорічно ліквідуючи ями.

Показати ще новини
Радіо NV
X