Судний день для банкірів

22 лютого 2018, 09:00

Фонд гарантування у другій половині 2017 року подав перші колективні позови до 205 пов’язаних осіб восьми неплатоспроможних банків.

На сьогодні відкриті провадження лише щодо позовів, які стосуються двох банків Даніель та Форум.

Звичайно, ці позови торкнуться кількох сотень колишніх менеджерів комерційних банків, банків, які з тих чи інших причин збанкрутували і зараз передані в управління Фонду гарантування. У цьому списку немає касирів, водіїв, чи прибиральниць. У ньому фігурують прізвища саме тих людей, які ставили свої підписи під рішеннями про видачу, наприклад, мільярдних кредитів під забезпечення сміттєвими цінними паперами (як у банку Хрещатик). Були випадки, коли в заставу за кредитами передавались картини, за вартістю у тисячі разів вищою від їхньої реальної ціни (як це було у банку Таврика), або взагалі видавались бланкові кредити на пов’язані компанії (на пальцях однієї руки можна перелічити банки, у яких цього не було).

Відео дня

Зрозуміло, що ці кошти виводились на користь акціонерів та ТОП-менеджерів, але "освячували" їх своїми підписами члени кредитних комітетів, працівники підрозділів, які відповідали за ризики чи безпеку.

Люди такого рівня не могли не розуміти, що вони роблять, а також не могли не розуміти, що рано чи пізно, але за це потрібно буде відповідати. Тепер всі, до кого подав або збирається подати позови Фонд гарантування, дуже активно взяли на озброєння давній український принцип "моя хата скраю, я нічого не знаю".

Залишу всі юридичні обґрунтування і логіку наших дій на час дебатів у присутності Їх честі суддів. Лише зазначу, що справи є складними, багатоепізодними, містять велику кількість доказової бази та документів для дослідження, а також серйозних опонентів. Через це Фонд стикнувся з ситуацією, коли суди не поспішають відкривати провадження за такими справами. Відповідно до законодавства, це питання має до п’яти днів з моменту надходження позову до суду, а реально у багатьох випадках на це витрачається кілька місяців.

Крім відшкодування завданої шкоди кредиторам збанкрутілого банку, подаючи вказані позови ми хочемо довести інформацію для роздумів до менеджерів діючих банків. Мета – спонукати їх зважувати, чи ставити свій підпис під тим чи іншим рішенням кредитного комітету, погоджувати на своєму рівні видачу кредиту під неліквідну заставу, чи ні.

Закиди відносно того, що Фонд гарантування, подаючи вказані позови, намагається дістати дрібних клерків замість того, щоб апелювати до акціонерів та топ-менеджерів, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. Позови подаються у відповідності до списку визнаних регулятором пов’язаних осіб, які мали вплив на прийняття рішень у банку. Якщо кінцевий бенефіціар є у такому переліку, то до нього також є судовий позов.

Зараз у нас йде підготовча стадія до подання позовів у суди міжнародної юрисдикції з метою повернення виведених акціонерами збанкрутілих банків активів. Фонд уже акредитував міжнародні юридичні компанії для проведення цієї роботи на умовах "гонорару успіху". Для формування доказової бази, в рамках домовленостей із Міжнародним валютним фондом, запроваджено систему здійснення комплексного аналізу неплатоспроможних банків (forensic audit).

Крім того, на колишніх акціонерів та топ-менеджерів ми подаємо заяви до правоохоронних органів України, тобто ініціюємо кримінальне переслідування. На сьогодні вже подано 442 заяви до НАБУ, СБУ, прокуратури, ДФС, МВС на суму 200 млрд грн. Результати розслідування, скажімо так, нас не дуже тішать, але вже спрямовано до суду дев'ять справ, оголошено про підозру в 23 кримінальних провадженнях. Суди винесли один обвинувальний і один виправдальний вироки.

Отже, Фонд гарантування йде в кількох напрямках для того, щоб компенсувати кредиторам їхні втрати від банкрутства банків. Саме це є нашою основною метою, а не покараня когось чи кинути за ґрати. Ми розуміємо, що чим вищий рівень галасу довкола "неправильних, невірних, помилкових" дій Фонду гарантування, то це означає, що рух відбувається у правильному напрямку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X