Страху більше немає

9 серпня 2016, 09:00
Днями я спілкувався з керівником великої страхової компанії PZU Україна Мачеєм Шишком. Шишко - поляк, працює в Україні вже багато років і може порівнювати умови ведення бізнесу зараз і при попередніх президентах. Його головний висновок про те, що відбувається в Україні, - пропав страх

"Якщо за Януковича, на наших потенційних клієнтів тиснули, погрожували, розповідаючи в кого їм страхуватися, зараз нічого подібного не відбувається", - говорить керівник страхової компанії.

Відео дня

Тепер компанії самі вибирають того страховика, який надійніший, надає кращі послуги, зазначає він.

Так, МТСБУ залишається корумпованим бюро. Так, у Держфінпослуг все ще сидять нездари. Але тупого, нахабного накату з посиланням на президента, аби вказувати до кого звертатися для того, щоб застрахувати свій бізнес, вже ніхто собі не дозволяє.

А ось інша цитата. Голова представництва Renault Україна Яна Міненко: "Західні компанії прийдуть в Україну тоді, коли тут буде зростання економіки. Це цікавить усіх перш за все. Спочатку виходять з обсягів продажів, потім відштовхуються від решти".

Дійсно, падіння економіки - це загальний тренд, який глобально вдарив по бізнесу і в принципі зробив країну саму по собі нецікавою для інвестицій. Гроші йдуть до грошей.

Але давайте чесно дамо собі відповідь на питання, чому це сталося? Уявіть на секунду, що після Майдану Росія проковтнула гірку піґулку та погаласувавши у ЗМІ "про бандер" і "правосеків" заспокоїлася. Вона не анексувала Крим, не прислала мобільні групи співробітника ФСБ Гіркіна і "поребриків" ГРУ ГШ ЗС РФ на захоплення адмінбудівель, не озброїла місцевих відморозків і не ввела врешті на Донбас регулярні частини без розпізнавальних знаків.

Ба більше, Росія в питаннях економіки, керувалася економічними ж інтересами. Тобто продовжувала торгувати з Україною, де це вигідно, користуватися портами, транзитом тощо. А зважаючи на одночасне укладення угоди про асоціацію з Євросоюзом, відкриття (нехай і часткового) європейських ринків і появою кращих можливостей, невже ви вважаєте, що українська економіка відчувала б себе за президентаі Порошенка гірше, ніж за Януковича?

Або за прем'єра Яценюка гірше, ніж за Азарова? Впевнений, що не відчувала б. Навіть падіння цін на сировинні товари, вдалося б компенсувати, як тільки перед інвесторами відкрився б новий, інтегрований в ЄС, стабільний ринок. Вся економічна криза, яку ми сьогодні маємо, абсолютно штучна. Її штучно створила одна країна. А точніше навіть її беззмінний вождь - Володимир Путін. Можна довго розповідати, про те що це геополітика, і Росія лише захищає свої інтереси.

Очевидно, що інтереси Росії через події, включно з анексією Криму і проблемами на Донбасі, якраз дуже сильно постраждали. Настільки, що перший заступник міністра фінансів Росії Тетяна Нестеренко нещодавно заявила, що в країні виникнуть серйозні економічні проблеми, викликані спустошенням резервів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зокрема, у держави цілком можливо, що в 2017 році не буде грошей на зарплати, попередила Нестеренко. Гадаю, що Путіну просто не сподобалося, саме те, що в Україні може зникнути страх. Який дійсно став зникати разом з Януковичем.

Виявилося, що для українців життя без страху, варто навіть фінансових втрат. А для Путіна дозволити жити без страху не можна, навіть якщо це призведе до фінансових втрат. І це головний підсумок останніх двох років. Все решта лише похідні від цього процесу.

Показати ще новини
Радіо NV
X