Споживачі енергетики - обєднуймося

14 вересня 2017, 11:00
Енергетичний бізнес сконцентрований у руках декількох крупних бізнес-груп, простими словами - олігархів

Вони крупні, сконцентровані, консолідовані. Іноді вони є очевидними, хоча і не визнаними офіційно, монополіями. Вони мають можливість впливати на політиків та чиновників. Вони мають медіа-можливості популяризувати міфи, наприклад: вся енергетика недофінансована, зношена, збиткова і не може існувати без їх дорогого вугілля та трансформаторів. Тільки от при нібито збитковій енергетиці, народжуються дуже прибуткові власники цієї енергетики.

Відео дня

Споживачі – розпорошені та неконсолідовані. Їх голос – не чують у ситуаціях, коли приймаються реальні рішення. Часто їх хочуть обманути, використовуючи складності галузевої специфіки. Хоча саме споживачі своїми грошима утримують та оплачують усю енергетику.

Така ситуація створює дуже багато дисбалансів та перекосів на користь тих, хто є консолідованим. А споживачі енергетики та комунальних послуг - це величезний ресурс для бізнесу обсягом біля 400 млрд грн у рік, і це повністю регульована сфера. Тобто одне рішення у одному кабінеті може формувати мільярдні потоки.

Об’єднання споживачів особливо актуальне в умовах, коли регулятор, скажем так, не зовсім об’єктивний та дещо втратив довіру.

Останні декілька місяців я провів багато зустрічей із підприємствами, асоціаціями, бізнесменами та споживачами, щоб зрозуміти чи задоволені вони ситуацією, чи бачать вони потребу у консолідації. Практично відповіді усіх однозначні - консолідація потрібна. Завищені ціни трансформаторів, Роттердам+, продаж української електроенергії на експорт дешевше, аніж українському споживачу, підвищення плати за приєднання у 6 разів, абонплата на газ, найвищі у світі сонячні тарифи, завищені РАБ-тарифи – і це все при незмінно поганій якості послуг для українського споживача. Це потребує системних дій з боку споживача.

Тому прийнято рішення - ми створюємо Асоціацію споживачів енергетики та комунальних послуг.

Це не якась 251-а Асоціація. В Україні фактично немає асоціацій, які б системно представляли інтереси споживачів.

Ми будемо відстоювати довгострокові інтереси споживачів у таких напрямках: ціна, якість, надійність, безпека, екологічність.

Ми будемо відстоювати конкуренцію (справжню) на ринку енергетики, бо саме конкуренція призводить до нижчої ціни та кращої якості. Конкуренція - двигун прогресу, адже вбиває неефективних, які звикли працювати за підтримки держави (тобто за підтримки споживачів і платників податків).

Ми за відновлювальну енергетику. Але на базі конкурентної моделі отримання тарифів на аукціонах. Ми за «зелену» енергетику по принципу «максимум зелених кіловатів з одного інвестованого долара», а не за принцип «максимум зелених доларів з одного кіловату». Наші «зелені» євро-тарифи, що є вдвічі вищими, аніж у Європі, свідчать, що у нас, на жаль, поки що друга модель.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

70% відсотків грошей у енергетику надходить від бізнесу. Тому окрема сфера, яка буде у фокусі,– це непобутові споживачі: бізнес та бюджетні установи.

1. Приєднання. В основі будь-якого економічного росту – інвестиції. Але дороговизна та складність приєднань до електромереж відлякують інвестиції та гальмують економічний ріст. Наші реалії сумні - ми на 130-му місці по легкості приєднань у рейтингу Doing Business. Наші сусіди – Білорусь – на 24-му. Непросто у нас приєднатися і до газопостачання та водопостачання.

2. Ціна. Тарифи на е/е для непобутових споживачів (бізнес, бюджет) у нас вище, аніж у північно-європейських країнах, майже вдвічі вище, аніж у Росії та Казахстані. І це при тому, що у нас 58% електроенергії виробляється Енергоатомом, а його тариф, мабуть, найнижчий у світі – 0,48 грн за квт-г.

Ціна на газ для бізнесу в Україні включає найвищу в Європі плату за вхід у газотранспортну мережу України. Це збільшує ціну газу, тобто затрати бізнесу, і у підсумку формує вищі ціни на товари та послуги. Це також впливає на конкурентоздатність економіки, на економічний ріст.

Ще в Україні найвищі у Європі портові збори, які через вартість імпортованого вугілля попадають у наші тарифи.

3. Якість послуг: перепади напруги, переривання у подачі електроенергії тощо.

Ми будемо говорити не лише про розмір тарифів, ми будемо говорити про причини, які призводять до таких невиправданих тарифів.

Ми будемо вимагати прибрати корупцію (це коли тарифні кошти виводять через закупівлю вугілля, обладнання і т.п. по завищених цінах).

Ми ввічливі люди, тому корупцію ми будемо називати «неефективне використання тарифних коштів». Ми виступаємо за суттєве зменшення неефективності використання тарифних коштів, щоб довести цю неефективність до умовно-пристойного рівня. Ми добре знаємо, що неефективне використання тарифних коштів сьогодні неминуче призводить до нового зростання тарифів завтра. Будемо пильно моніторити цю сферу.

Ми не підтримуємо ідеї про пільгові ціни чи тарифи для якихось галузей чи груп споживачів. Які б хороші наміри за цим не стояли, ми поза такими дискусіями. Ми представляємо інтереси усіх споживачів, а не окремих галузей. Ми за справедливі тарифи для усіх.

Ми хочемо об’єднати:

- 1 мільйон побутових споживачів (населення)

- 1 тисячу підприємств та підприємців (непобутові споживачі)

- що представляють різні галузі і складають понад 30% ВВП України

Наш ризик – скотитися у популізм. Але ми його усвідомлюємо, тому не скотимось. Такі асоціації успішно діють практично у кожній європейській країні, і не тільки європейській.

Німецька асоціація споживачів енергетики: http://www.asociacion-anae.org/
Іспанська асоціація споживачів енергетики: http://www.asociacion-anae.org/about-anae
Австралійська асоціація споживачів енергетики: http://energyconsumersaustralia.com.au/

Є міжнародні об’єднання таких асоціацій, де я сподіваюсь, Україна також скоро буде представлена. Наприклад, IFIEC World – The International Federation of Industrial Energy Consumers: http://www.ifiecworld.org/

Ідею об’єднання споживачів підтримали і іноземні партнери України, з якими я спілкувався останні місяці.

Наша сторінка у ФБ тут: https://www.facebook.com/ua.consumers/.

Найближчим часом ми повідомимо, як до нас приєднатися. Якщо підтримуєте ідею, що енергетику потрібно повернути лицем до споживача та зробити клієнтоорієнтованою – зробіть репост.

Нам важлива ваша підтримка, від цього залежить наша сила і наш спільний успіх.

Показати ще новини
Радіо NV
X