«Список 301»: перекличка 2017

16 березня 2017, 08:21
Україні погрожували санкціями й розслідуванням у 2013, давали попуск у 2014, авансом і за чесне слово підвищили статус у 2015 та залишили все без змін у 2016

Ідеться про публікацію урядом США щорічного звіту щодо «списку 301» – знакову подію у сфері інтелектуальної власності для багатьох країн.

Звіт грає роль своєрідного маркера стану справ із захистом копірайту. Разом з тим статус країни за результатами звіту може мати й деякі юридичні наслідки. Наприклад, санкції у вигляді обмеження доступу на ринок США.

Відео дня

Оскільки звіт 2017 року ще не опубліковано, варто звернути увагу на інший момент. Усі ми любимо авторитетні думки, оцінки та прогнози. Винятком не є й люди в уряді США. Перед публікацією звіту кожен охочий може залишити свій коментар на офіційному сайті уряду. З усіх думок виділяють регулярні, як і сам звіт рекомендації Міжнародного альянсу інтелектуальної власності (IPPA). IPPA, незважаючи на всеосяжну назву, захищає інтереси цілком конкретної групи осіб, а саме – американських правовласників. На відміну від «звіту 301», їх рекомендації вже доступні публіці. У тому, що ж нам приготували правовласники, розберімося нижче.

Цього разу IPPA радить Торговому представництву США залишити Україну в поточному статусі – Priority Watch List. Ураховуючи ситуацію на момент присвоєння Україні такого статусу, виглядає це як жест доброї волі. Тоді IPPA радили залишити Україну в більш ризиковій категорії Priority Foreign Countries і застосувати весь передбачений комплекс заходів і санкцій. Нагадаємо, що за рік до цього санкції було відкладено через політичну обстановку в країні.

Головна теза від правовласників – законодавчі реформи у сфері захисту інтелектуальної власності, зокрема авторського права, не зрушили з місця. А того, що було зроблено, – дуже мало й майже не рахується. Із жалем згадано про провал розгляду в українському парламенті законопроекту № 3081-д. І про ідею створення єдиної державної «супер-ОКУ».

Традиційно Україну знову охрестили притулком для найбільших порушників копірайту, представивши відповідну статистику й указавши на сприятливі для цього вади в законодавстві. Це і відсутність законодавчо прописаної процедури досудового блокування контенту, і безкарність провайдерів, що розміщують піратські ресурси. У середовищі правовласників уважають, що захист, яким наділені українські провайдери відповідно до законів України «Про телекомунікації» й «Про електронну комерцію», невиправдано вищий від гарантій, закріплених у Європі й США. А тема підвищення юридичної відповідальності, штрафів і кримінального переслідування порушників авторського права чітко простежується протягом усіх рекомендацій. Не оминули й того, що незабаром в українських судах представляти інтереси сторін зможуть тільки адвокати, що, на думку IPPA, завдасть трудності для правовласників, які не зможуть брати участі в судових процесах.

Серед відзначених піратів є й знайомі нам персонажі: extratorrent.cc (extratorrent.com), ex.ua і зв'язка ринків «Петрівка» й «7 км». Згадуючи першого, ось уже вдруге поспіль у дужках указують, що сайт розміщено не в Україні. Припинення роботи ex.ua тут згадують лише побіжно. Навіть незважаючи на те, що в попередніх звітах писали, що на нього припадає половина завантажень і звантажень в Україні

За цим ідеться, що ресурс міг просто змінити свою подобу й запуститися у вигляді новоствореного fex.net. Зарахування fex.net до піратів добре ілюструє те, що з роботою самого ресурсу автори рекомендацій ознайомитися не спромоглися. Є підозра, що його в принципі ніхто в очі не бачив, так як навіть назва ресурсу в звіті зазначено неправильно - fex.ua. Якого-небудь сайту з такою адресою поки не існує. Відомо, що новий сервіс передбачає лише тимчасове, неструктуроване зберігання файлів, які не перебувають у загальному доступі й можуть бути відкриті лише за наявності особливого ключа. Адміністрація самого ресурсу запевняє, що схема його роботи повністю відповідає вимогам Директиви 2000/31/ЄС «Про електронну комерцію», а реагування на обґрунтовані скарги правовласників відбувається в найкращих традиціях DMCA. І це незважаючи на те, що українське законодавство поки не висуває вищезгаданих вимог до таких ресурсів.

«Петрівка» і «7 км» уже стали класикою рекомендацій. Також указується, що, незважаючи на закриття в результаті кримінальних розслідувань піратських ресурсів, частина з них зразу ж відновлювала свою роботу. Це доволі цікавий факт, що скоріше показує ефективність блокувань як методу, ніж ефективність роботи правоохоронних органів.

Про успіхи України в цій царині скромно промовчали. Не згадано також про те, що віднедавна з боку України стали надходити хай і невеликі, але все ж хоч якісь відрахування за використання авторських прав. Це позитивне зрушення порівняно з тим, що раніше правовласники отримували нуль таких зібраних коштів. Ні слова також не було сказано про позитивну роботу над законопроектом № 5699, покликаним забезпечити механізм для боротьби з патентним тролінгом у сфері промислових зразків. Така ж ситуація з угодою між Державною службою інтелектуальної власності та Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ). Згідно із цим документом, національне відомство України удостоїли статусу Міжнародного пошукового органу. Такий статус надано лише 20-м найкращим патентним відомствам світу. Серйозний жест, хоч і сама служба на цей час перебуває в стані ліквідації.

Така позиція, що випускає з уваги багато значущих деталей, залишає дещо неприємний осад. Начебто й претензій щодо деяких питань уже немає, і поточний статус країни (Priority Watch List) знизити не просять, але все одно щось не так. І ось, у кінці, здавалося б, нейтральних рекомендацій укотре знову піднімається питання про те, що Україну слід позбавити преференцій у СОТ. Захист прав інтелектуальної власності – справа благородна. Головне, щоб у спробі догодити правовласникам наша країна не потрапила в знамениту ситуацію з осликом, що марно намагається наздогнати морквинку, що миготить перед очима на прив'язі. А поки сподіваймося на тверезу оцінку ситуації від Офісу торгового представника США й чекаймо публікації «списку 301» за 2017 рік.

Показати ще новини
Радіо НВ
X