Спеціальна конфіскація по-українськи

11 січня 2018, 18:00

Одна із найвідоміших світових телекомпаній Al Jazeera отримала у своє розпорядження документ, який в Україні є державною таємницею.

Мова йде про повний текст вироку Краматорського міського суду Донецької області від 28.03.2017, яким конфісковано активи, які ГПУ приписує Віктору Януковичу, на суму близько $1,5 млрд. Цьому передувало журналістське розслідування телеканалу про операції з купівлі-продажу олігархами арештованих і конфіскованих активів колишнього президента.

Відео дня

Генеральна прокуратура прорапортувала про успішну конфіскацію величезної суми грошових коштів у квітні 2017. Вона зазначила, що текст самого вироку віднесено до категорії "державна таємниця", нібито для забезпечення таємниці слідства, захисту свідка у кримінальному провадженні. Жодних підстав для засекречення даного судового рішення насправді не існувало. Згідно з частиною 7 статті 6 закону України “Про доступ до публічної інформації” обмеженню доступу підлягає лише інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений. Окрім того, юристи чудово знають, що у текстах судових рішень, що оприлюднюються в Єдиному реєстрі, відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу замінюються літерними або цифровими позначеннями. Тому, безпідставно обмеживши доступ до вироку, Генеральна прокуратура порушила вимоги законодавства, яким регулюється доступ до інформації та судових рішень.

Transparency International Україна ще у липні 2017 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з вимогою зобов’язати оприлюднити цей вирок у законному порядку в Єдиному державному реєстрі судових рішень. ГПУ штучно створила ореол таємничості довкола документу. Наслідком таких дій стало те, що іноземні журналісти оприлюднили текст судового рішення тепер вже з повною персональною інформацією особи, яка уклала угоду зі слідством, а увесь світ тепер має можливість ознайомитися із 94-сторінковим документом, що був оперативно перекладений Аль-Джазірою англійською мовою.

Автентичність оприлюдненого журналістами тексту вироку поки достеменно не підтверджено. Кожен може оцінити як правдоподібність документу, так і правову позицію прокуратури і суду. Аркадій Кашкін пішов на угоду зі слідством і був визнаний винним в умисній участі у злочинній організації Януковича В.Ф., та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, вчинених в особливо великому розмірі. Однак, проблема у тому, що для доведеності наявності в діях Кашкіна складу злочину необхідні докази наявності об’єктивної сторони злочину – тобто виконання особою в інтересах злочинної організації різноманітних дій та суб’єктивної сторони злочину – тобто наявності прямого умислу, що його діяльність полягає у вчиненні організованої злочинної діяльності, що створюють загрозу громадській безпеці та бажання настання таких наслідків.

Чи справді Кашкін, який продав свої паспортні дані за $500, брав постійну участь в діяльності злочинної організації, легалізовував доходи, одержані злочинним шляхом, реалізовував надскладні фінансові транзакції для приховування слідів вчинення злочину? Чи прокуратура використала свідчення простого безхатька, що торгує своїми персональними даними та взагалі не знав та не розумів, які фінансові операції виконуються від його імені, у зв’язку з неможливістю знайти іншого свідка для отримання обвинувального вироку суду? Питання риторичне.

А тепер найцікавіше.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Інститут спеціальної конфіскації, що існує в кримінальному законодавстві України, полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна за умови вчинення умисного злочину або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та застосовується на підставі обвинувального вироку суду.

Для того, щоб застосувати спеціальну конфіскацію, необхідно довести, що гроші, цінності або інше майно одержані внаслідок вчинення злочину та/або є доходами від такого майна або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення злочину, фінансування та/або матеріального забезпечення злочину або винагороди за його вчинення або були предметом злочину або були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення злочину.

У тексті вироку Краматорського суду згадується ціла низка випадків розкрадання державних коштів, однак доведеності незаконності коштів, як і проведення слідчих дій стосовно усіх учасників даних діянь немає. А це і незаконне заволодівання скрапленим газом ПАТ Укргазвидобування та ПАТ Укрнафта, і незаконне заволодівання грошовими коштами НАК Нафтогаз України, і протиправне надання міжбанківських кредитів, і легендарні "вишки Бойка" і тд і тп.

Уся доказова база прокуратури – це свідчення Аркадія Кашкіна, який начебто відігравав безпосередню активну роль в згадуваних кримінальних схемах та фіктивних фінансових транзакціях.

А це означає, що за три роки прокуратура так і не спромоглася зібрати належну доказову базу у найважливішій справі постмайданної України. І найбільше в історії України повернення активів, отриманих злочинним шляхом, базується на свідченнях особи, яка продала свої паспортні дані за кількасот доларів. Виходячи з тексту вироку, відсутні достатні підстави вважати конфісковані гроші одержаними внаслідок вчинення злочинів, зазначених у вироку, або предметом даних злочинів, як того вимагає диспозиція статті 962 ККУ про застосування спецконфіскації.

Наслідком таких необачних та поспішних дій може бути наступне оскарження даного судового вироку представниками компаній-нерезидентів, у яких були конфісковані грошові кошти, та необхідність повернення Україною усіх чи частини грошових коштів на рахунки даних юридичних осіб.

Очікуємо, врешті-решт, публічної позиції ГПУ щодо автентичності опублікованого тексту судового рішення, законності застосування спецконфіскації та й хоча б елементарних пояснень, чому вирок у надважливій для сучасної України справі приховувався від суспільства понад 9 місяців.

Показати ще новини
Радіо НВ
X