Смерть і податки

18 жовтня 2016, 20:27
"Неминучі тільки дві речі – смерть і податки", - писав Бенджамін Франклін. Перефразую Бенджаміна Франкліна

Податок на прибуток має померти. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал (ПнВК) неминуча, якщо ми не хочемо смерті нашої економіки, якщо прагнемо створити нові робочі місця, збільшити надходження до бюджету, сприяти виходу бізнесу з тіні та стимулювати залучення інвестицій.

Відео дня

Податок на виведений капітал був напрацьований групою авторів законопроекту № 3357 («Ліберальній Податковий Кодекс», що півроку розроблявся кращими економістами країни, був поданий 150-ма депутатами, але, на жаль, не був схвалений наприкінці минулого року парламентом). Основна ідея – оподатковувати лише виведений капітал, а не те, що залишається в підприємств щомісяця у вигляді різниці між доходами і видатками. Той прибуток, який залишається працювати у бізнесі, – це нові робочі місця, це розширення діяльності, це зростання економіки і, в майбутньому, – збільшення надходжень до бюджету від податків, які сплатить підприємство. Революційність такої зміни можна порівняти з введенням у 1998-му році єдиного податку. Бізнес вийде з тіні, зростуть надходження до бюджету.

Ми полегшимо життя підприємців, які зараз «у замкненому колі». Якщо ти сплачуєш податки – ти стаєш неконкурентоздатним порівняно з тими, хто не сплачує податки – а це майже всі, крім західних інвесторів. Якщо ти не сплачуєш податки і працюєш у тіні – ти втрачаєш можливість захистити себе і свій бізнес, тому що він нелегальний. Якщо податок більше не буде прив’язаний до прибутку, у підприємців зникне необхідність приховувати реальні доходи; знизяться і корупційні ризики. А це, своєю чергою, сприятиме приходу інвестицій. Коли інвестори бачать подвійну бухгалтерію, вони заходять дуже неохоче.

ПнВК дозволить показувати реальний прибуток, реальну звітність. Тому що, поки гроші залишаються в бізнесі – вони не оподатковуються. Оподаткуванню підлягають лише кошти, які виводяться з бізнесу. Якщо кошти виводяться власником, то застосовується ставка 15% до суми виплати. Якщо кошти виводяться в іншій спосіб (прирівняні платежі), то застосовується ставка 20%.

Ще один важливий аргумент – податкова інспекція втратить підстави для перевірки бухгалтерського обліку підприємств. Зможуть перевіряти тільки частину зовнішніх операцій (не перевіряються платежі між юридичними особами в межах країни, адже гроші “не виходять” з економіки України). Втратять фіскальне значення такі поняття як “фінансові результати” та “витрати” – бухгалтерський облік стає винятково питанням власне підприємства. Не буде підстав для перевірок щодо правильності нарахувань витрат, не буде претензій і штрафів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Опоненти ПнВК закидають нам дискримінацію іноземних компаній. Якщо українська компанія платить дивіденди іншій українській компанії і обидві фірми є платниками податку на виведений капітал, то такі дивіденди не оподатковуються. А якщо українська компанія платить дивіденди своїй іноземній материнській компанії, то такі дивіденди оподатковуються. Це не так. Дискримінації немає, бо питання полягає не в резидентстві юрособи, а в напрямку виплат. Якщо юрособи, засновані нерезидентом, розподілятимуть прибуток між собою в Україні, то операція не оподатковується. Що справді робить ПнВК – він утримує, залишає в Україні гроші, зароблені саме в Україні. Це ж те, до чого ми прагнемо. Щоб мільярди, мільйони і тисячі підприємців різних рівнів не виводили кошти за кордон, як це відбувалося 25 років. Настав час це зупинити.

Кажуть, що в українців є три стадії бідності – нема грошей, зовсім нема грошей та «час міняти долари». Гадаю, наш малий і середній бізнес вже дійшов до четвертої стадії – згортаємо цей головний біль і кілька років перечікуємо. Сьогодні у нас є реальна можливість змінити ситуацію. Змінити правила гри, запустити зростання економіки, зменшити тиск контролюючих органів, збільшити надходження до бюджету. Наступного місяця народні депутати покажуть всім, хто вони є. Адже нас визначають наші дії, і результати, до яких вони призводять, а не те, звідки ми родом, який університет закінчували, від якої партії обирались.

Показати ще новини
Радіо NV
X