Скільки буде коштувати долар

26 лютого 2016, 12:02
З початку 2016 року середньозважений курс долара на міжбанківському ринку зріс з 23,78 до 27,24 грн за долар або на 14,57%. Гривня, що слабшає на очах, не давала спокою ні населенню, ні бізнесу

НБУ пом'якшував падіння інтервенціями, а готівковий валютний ринок, схоже, слухняно плентався у фарватері міжбанку. Незважаючи на те, що початок року не додавав оптимізму, ситуація була далекою від катастрофи, а різко ослаблений міжбанк торкнувся в основному держкомпаній, які не могли користуватися чорним ринком безготівкових розрахунків, і банків, у яких розрахунок нормативів залежав від офіційного курсу.

Відео дня

Якщо уважно придивитися до нашого ринку, то насправді вже ясно, що офіційний міжбанк не може продукувати ринковий курс, оскільки він зарегульований НБУ: тут і обов'язковий продаж валютної виручки, і відсікання "неправильних" імпортних контрактів, і черга на виконання заявки. Можу погодитися з тим, що справжній ринковий курс продукується офіційним готівковим ринком.

Цікаво, що саме на офіційному готівковому ринку курс купівлі долара з початку року зріс тільки на 6,83%, а курс продажу - на 6,65%, тобто в два рази меншими темпами, ніж офіційний міжбанк. Фактом є те, що курс офіційного міжбанку зблизився з курсом готівкового ринку. У минулі роки зближення цих курсів означало готовність учасників ринку до стабілізації курсів на певній позначці. Тому дуже ймовірно, що за умови відсутності стресів, у березні курс закріпиться в коридорі 26,5-27,5 грн за долар.

Додає приводів для оптимізму і ситуація на зовнішніх ринках. Залізорудна сировина з початку року подорожчала приблизно на 15%, спостерігається пожвавлення в сегменті чорних металів, які поки ще є основним продуктом українського експорту. В цілому, простежується явна тенденція до потепління на сировинних ринках: у США все більше починають говорити про те, що підвищення ставки Федеральним резервом у грудні 2015 року було передчасним, і такі оцінки вже надходять не тільки з ринку, але і з надр самої ФРС.

Але, незважаючи на надію, що з'явилася, гривня не здається і продовжує падати, в основному від подій і клімату, які створені для неї всередині країни. До негативних факторів, що впливає на курс, я відношу:

1. Політичну нестабільність, цирк у парламенті, а також уряд з неясним мандатом, який ходить під ризиком перевиборів у Раду і практично не дає нам шансів на чергові транші МВФ, а значить - блокує нам допомогу США, Японії, ЄС та інших донорів, ресурс яких можна витрачати, в тому числі і на бюджетні потреби, продаючи валюту на міжбанку.

2. Статистика промислового виробництва за січень 2016 року, яку опублікувала Державна служба статистики, показує падіння цього показника в січні 2016 до січня 2015 на 1,7%, а до грудня 2015 року - на 18,6%. Не додає оптимізму і слабке зростання експорту, за рахунок якого раніше не можна сподіватися на наповнення золотовалютних резервів країни.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

3. Стримують стабілізацію валютного ринку другий рік існуючі дикі валютні обмеження, за яких у тіньовий сегмент пішла не тільки готівка, але і безготівковий валютний ринок. Останній фактор почав змінювати нашу економіку: збільшилися обсяги контрабанди, відлуння якої докотилося і до парламенту в момент спроби зняття уряду, а періодичні стреси на офіційному міжбанку змушують НБУ проводити досить жорстку монетарну політику. Як тільки на ринку з'являється більше ліквідності, монетарна політика пом'якшується, і частина коштів відразу витікає на чорно-білий валютний ринок. Як це б'є по курсу - ми бачили на самому початку 2016 року, коли з рахунків Казначейства на ринок пішли близько 40 млрд. грн.

Звичайно, всіх цікавить, що далі? Куди піде курс? На 2016 рік я поставив коридор в 25-32 грн за долар, і поки я не бачу приводів для його перегляду та звуження. З одного боку, вірогідні сприятливі можливості другого півріччя на зовнішніх ринках і є явні ознаки стабілізації при зближенні курсів офіційного міжбанку і готівкового ринку. З іншого боку, повний розбрід і хитання в уряді, плутанина у відносинах з МВФ, і НБУ, чіпляється за валютні обмеження.

Ми бачимо, що йде боротьба протилежних тенденцій, і я майже переконаний, що українська виконавча влада, а можливо і МВФ, в майбутньому не зможуть здійснювати того позитивного впливу на курс гривні, який можливо буде робити розворот на сировинних ринках. Це не тільки додасть драйву нашому експорту, але і змінить ставлення до України в середовищі інвесторів. А значить, без реформ курс гривні буде плисти по хвилях світової економіки, під впливом попутного або зустрічного вітру з сировинних ринків.

Показати ще новини
Радіо НВ
X