Синдиковані кредити

5 січня 2018, 15:00

Холдинги та підприємства, які бажають залучити значні обсяги боргового фінансування за участі пулу кредиторів – нерезидентів на умовах синдикованого фінансового кредиту, отримали більш зрозумілі правила для застосування міжнародних конвенцій про усунення подвійного оподаткування.

Традиційні податкові зміни "під ялинку" цього разу торкнулися й операцій з виплати процентів нерезидентам на умовах синдикованого фінансового кредиту. Законодавчі зміни стосуються порядку застосування міжнародних конвенцій про усунення подвійного оподаткування для таких операцій.

Відео дня

Нові правила передбачені законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" № 2245-VIII від 07.12.2017 року (законопроект № 6776-д від 14.11.2017 року). Цей закон оприлюднено у газеті "Голос України" №248 від 30.12.2017 року. Законом передбачено, що нові правила щодо синдикованих фінансових кредитів набирають чинності з 01 січня 2018 року.

Щодо кожного кредитора "своя" конвенція

Синдикованим фінансовим кредитом у Податковому кодексі України вважатимуться кошти, що надаються кількома кредиторами у межах одного кредитного договору в певних частках юридичним особам на визначений строк для цільового використання та під процент. Кредиторами (учасниками синдикату кредиторів) для таких операцій можуть бути як іноземні банки, так і небанківські фінансові установи, а також "інші кредитори – нерезиденти". Кредиторами (учасниками синдикату кредиторів) можуть бути й українські банки та фінансові установи.

За новими правилами український позичальник щодо кожного кредитора-нерезидента (учасника синдикату кредиторів) застосовуватиме міжнародну конвенцію (та відповідну ставку податку) між Україною та тією державою, резидентом якої є такий кредитор. Таке правило передбачене як для виплати процентів безпосередньо кожному учаснику синдикату кредиторів, так і для виплати усіх процентів агенту (організатору кредиту), через якого інші учасники синдикату кредиторів отримають свої кошти.

Якщо раніше український позичальник при виплаті відсотків нерезиденту за синдикованим кредитом застосовував лише одну міжнародну конвенцію – з тією державою, резидентом якої є організатор кредиту, якому сплачувались усі відсотки - то для таких позичальників новий підхід стане більш трудомістким. Проте, новий підхід здатен запобігти виникненню судових податкових спорів, які точаться навколо того, чи є організатор синдикованого кредиту бенефіціарним власником процентів, які виплачуються з України.

Відзначимо, що підхід, запроваджений законодавцем у законі №2245, узгоджується з офіційними Коментарями до Модельної конвенції ОЕСР щодо податків на доходи та капітал, на основі якої й розроблюються такі міжнародні конвенції.

Зменшення ризиків та підтвердження статусу бенефіціарного власника

На учасників синдикату кредиторів, які є нерезидентами, поширюються вимоги бути бенефіціарними власниками процентних доходів.

Для зменшення ризиків ймовірних податкових донарахувань українським позичальникам варто завчасно визначити спосіб підтвердження наявності в учасників синдикату кредиторів статусу бенефіціарних власників процентів. Для цього може знадобитися отримання від кожного учасника синдикату кредиторів довідки (сертифікату податкової резидентності) про те, що відповідна особа є резидентом відповідної держави, з якою укладено міжнародний договір України про усунення подвійного оподаткування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо серед учасників синдикату кредиторів є іноземні банки, то щодо них замість довідки може виявитися достатньо витягу з міжнародного каталогу International Bank Identifier Code. Проте за умовами Податкового кодексу України такий витяг використовується при здійсненні "операцій з іноземними банками", а у випадку отримання синдикованого фінансового кредиту часто позичальник взаємодіє безпосередньо лише з організатором кредиту. Тому для підтвердження можливості використовувати витяг з міжнародного каталогу замість сертифіката податкової резидентності варто отримати відповідну індивідуальну податкову консультацію.

Завдяки змінам, передбаченим законом № 2245, витяг з міжнародного каталогу International Bank Identifier Code зможуть використовувати (при здійсненні виплат нерезидентам з України) не лише українські банки та фінансові установи, а усі "юридичні особи – резиденти".

Більш чітке врегулювання податкових правил для операцій синдикованого фінансового кредиту може суттєво пом’якшити один з безлічі ризиків, які прораховуються сторонами таких фінансових операцій. Незважаючи на певну трудомісткість нових правил, обрання законодавцем підходів, які здатні запобігти виникненню суттєвих судових спорів та які відповідають визнаним в усьому світі правилам тлумачення міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткування, є помітним кроком назустріч все більш широкому запровадженню в Україні найкращих світових податкових практик.

Показати ще новини
Радіо НВ
X