SIM-облік: чую дзвін і знаю де він

21 серпня 2017, 16:02
Народна мудрість в цій приказці зазвучала зовсім інакше, коли громадськість почала голосно обговорювати питання реєстрації SIM-карт

Для тих, кого не зачепила хвиля народного обурення, введу в курс справи. 19 липня на сайті Держспецзв'язку з'явився законопроект, нормами якого передбачається ввести обов'язкову реєстрацію всіх SIM-карт, якими користуються українські абоненти мобільного зв'язку. Всіх, в цьому випадку означає навіть тих, які роками лежать в гаманцях українців як запасні. Автори законопроекту передбачили 3 місяці для того, щоб інші державні відомства і бізнес змогли перебудується під нові правила.

Відео дня

Далі почалися емоції. Суспільство традиційно розділилося на два табори, голосніше за всіх кричала "п'ята колона" про те, що реєстрація пріпейду автоматично тягне за собою розкриття персональних даних, цензуру, обмеження свободи слова і т.д.

Розглянемо проблему в кількох площинах: законодавчій, у площині міжнародного досвіду, і підсумуємо все з огляду на українські реалії.

Повторюся, що я розумію мотив Держспецзв'язку, у якого є вказівка Кабінету Міністрів розробити такий законопроект. Іронія полягає в тому, що у Верховній Раді вже майже два роки лежить законопроект "Про електронні комунікації" (№3549-1), в якому описаний порядок надання електронних комунікаційних послуг. І цей порядок передбачає підписання договору або обов'язкову реєстрацію абонента у постачальника послуг.

Цей законопроект був підготовлений спільно всіма учасниками ринку за активної участі галузевих асоціацій. Більш того, близько місяця тому в Комітеті ВРУ з питань інформатизації та зв'язку збиралися представники держорганів, зокрема й Держспецзв'язку, силових структур, операторів зв'язку. Всі ми активно обговорювали питання реєстрації SIM-карт. Необхідність такої процедури ні у кого не викликала сумнівів, оператори лише попросили вказувати в нормативних актах реальні терміни реалізації і дати їм час на прорахунок інвестицій для організації роботи баз даних, збереження інформації і т.д. З точки зору бізнесу, я розумію всі побоювання операторів втратити абонбазу, частки ринку, гроші.

Той інформаційний і емоційний вибух, який стався навколо реєстрації SIM-карт, я можу назвати тільки маніпуляцією. Як тільки Україна робить спроби захистити свій кіберпростір і забезпечити віртуальну безпеку своїх громадян, починається такий холівар (вибачте за жаргон). З початком активного політичного сезону, такі "інформаційні кампанії" будуть посилюватися і залишається покладатися лише на незаангажованість медіа, які не будуть підтримувати і роздувати такі ось вкидання.

Я, з точки зору здорової логіки, підтримую необхідність реєстрації SIM-карт. По-перше, я ні разу не користувався пріпейдом, і статус контрактного абонента ніяк не порушував мої особисті права. Потрібно розуміти, що така процедура однозначно не вигідна тим, хто щодня розсилає СМС-спам, займається флудом, створює фіктивні кол-центри і виманює у людей похилого віку дані їх пенсійних карт, хто підкидає активні мобільні термінали на наші КПП в зоні військових дій і тим самим дає наводку ворогові. Так, я згоден з тим, що такий захід в контексті боротьби з тероризмом не є панацеєю. Але західні колеги після трагічних подій в Іспанії розповіли, що реєстрація SIM-карт дозволила їм на 80% підвищити розкриваність злочинів, і найголовніше допомагає запобігати їм.

Обов'язкова реєстрація пріпейду з'явилася в світі в 2003 році, зараз в понад 80 країнах світу процедура працює. Багато експертів і народні депутати наводять досвід країн, у яких не вийшло. Серед них Мексика, і навіть Росія. Як на мене, то чим менше у Росії виходить, тим краще. Але мова про інше. У Польщі, Німеччині, Франції, Швейцарії, Норвегії, Австралії процедура реєстрації SIM-карти працює, і ніхто не бачить в цьому замаху на особисту свободу.

Щоб вийшло і в Україні, потрібно розуміти, що для цього буде потрібно набагато більше ніж три місяці, які прописані в законопроекті Держспецзв'язку. Для реєстрації діючих пріпейд-абонентів термін повинен бути мінімум один рік. Щоб знизити градус суспільного невдоволення можна запропонувати перехідний період до трьох років для добровільної реєстрації, як наприклад в Бельгії. Але для цього "добровольцям" повинні бути доступні переваги контрактних абонентів: активація mobile ID, додаткові послуги, дешевші тарифи, пільговий трафік і т.д. Більш того, реєстрація SIM-карт вигідна і мобільним операторам, тому що їх майбутнє не за голосовим трафіком, а за мобільними фінансовими послугами і різними e-додатками. Все це для анонімних користувачів працювати не може апріорі.

Тому з усіх боків, як не крути, але в реєстрації SIM-карт зацікавлені майже всі: держава, бізнес, користувачі. Проти тільки ті, хто звик жити за межею закону.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X