Штучний інтелект як конкурент

4 квітня 2017, 10:44
Раніше поріг входження в професію юриста був дуже високим

Хорошим юристом ще кілька років тому вважався спеціаліст з 10-ти річним досвідом і солідною бібліотекою юридичної літератури. Але з'явилися комп'ютери, бази даних, а незабаром - і автоматизоване робоче місце юриста. Завдяки таким інноваціям ведення справ і обслуговування клієнтів прискорилося багаторазово, а обмін знаннями і типовими документами став стандартною практикою. Вартість послуг зменшилася, як зменшилася потреба в юристах, які виконують прості операції. В нашій країні, багато юристи-випускники 2000-2010 років так і не змогли працевлаштуватися за фахом, так як потреба в такій кількості фахівців вже не потрібна. А весь вищеописаний еволюційний етап зайняв всього лише 20 років.

Відео дня

З технологічної точки зору ці 20 років були серйозним кроком. А тепер нам необхідно бути готовими до екстра-прискорення. Штучний інтелект (ШІ) привнесе ще глибші зміни в галузь, ще швидшими темпами. Дуже швидкими темпами розвивається застосування ШІ саме в юридичній практиці.

Переконатися в цьому можна завдяки ілюстрації нижче:

(Анотація до малюнка: Компоненти ШІ, які застосовуються і розвиваються зараз найбільш інтенсивно. Джерело: Deloitte, Demystifying artificial intelligence [https://dupress.deloitte.com/dup-us-en/focus/cognitive-technologies/what-is-cognitive-technology.html?ind=75%3find=75]).

Переходячи від теорії до практики, наведу кілька прикладів систем, які вже працюють.

1. Експертна система eBrevia Intelligent Contract Analytics [https://ebrevia.com/#whyebrevia]

Взагалі, експертні системи використовуються з середини 80-х років. Це програми, в яких "зашиті" набори алгоритмів за типом "якщо це так, то робимо ось так" і вони допомагають користувачам при прийнятті складних рішень. Тобто оператори без досвіду і знань в експертній сфері, могли легко прийняти бізнес рішення.

Компанія eBravia побудувала новий тип системи з елементами ШІ, завдяки чому, наприклад, аналіз договору оренди нерухомості (навіть не типового) займає 3 хвилини, замість кількох годин, витрачених юристом. Більш того, система дозволяє виділити певну інформацію в тисячах договорів, у зручній для аналізу формі: таблиці і графіки, наприклад, для оцінки ризиків.

2. Аналіз тексту договорів від Ravn Extract [https://www.ravn.co.uk/] і Kira Enterprise [https://kirasystems.com/product]

Дуже зручні інструменти попереднього аналізу документів без їх прочитання. Просто надсилаєте документи в систему, а через кілька хвилин отримуєте в зручному форматі всю ключову інформацію. Система видає опис ризиків, невідповідності законодавству або вимогам регуляторів, ключову фінансову інформацію, пов'язує інформацію з декількох договорів чи історичних даних тощо. При роботі з документом система навіть запропонує вам варіанти обґрунтування певних тез, посилання на нормативні документи, а також варіанти заміни тексту, розроблені згідно з програмою у практиці вашої компанії.

3. Безкоштовний сервіс DoNotPay [http://www.donotpay.co.uk/signup.php]

В Україні питання штрафів за парковку в принципі не стоїть, зараз отримати такий штраф вкрай складно. Але в США та Великій Британії це справжня проблема. Наприклад, при стоянці біля готелю в Лондоні більше 15 хвилин вам випишуть штраф 60-150 фунтів, причому це питання контролюють не патрульні поліцейські, а система на базі CCTV (відеокамери, які фіксують ваш заїзд і виїзд з території). А якщо затримка більше 15 хвилин була спричинена необхідністю? Штраф можна оскаржити, але робота юриста в Лондоні щодо цього питання коштуватиме близько 100 фунтів. Ніхто особливо і не сперечався.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

19-річний програміст з Великої Британії запустив безкоштовний сервіс зі створення документів до суду або поліції з оскарження штрафів за паркування - DoNotPay. Лише за кілька років завдяки цьому сервісу вже подано понад 160 тисяч звернень та скасовано штрафів на понад 4 мільйони доларів США (у 64% випадків досягалося скасування штрафу). [https://www.theguardian.com/technology/2016/jun/28/chatbot-ai-lawyer-donotpay-parking-tickets-london-new-york] [https://www.forbes.com/sites/markcohen1/2016/09/06/artificial-intelligence-and-legal-delivery/2/#3b3695aa30e9].

Все це стало можливим завдяки впровадженню чату з віртуальним агентом, який опитував користувача про всі деталі, необхідні для заповнення форм і документів у форматі розмови, надаючи пояснення з питань. Сервіс отримав свій розвиток - сьогодні DoNotPay можна використати для повернення грошей за квитки і при заповненні документів для отримання соціальних виплат.

У світі існують десятки подібних систем, які вже успішно працюють. Число невелике, але на підході сотні стартапів з використанням штучного інтелекту. Ось ілюстрація того, як вплине штучний інтелект на ринок праці і які ролі в індустрії будуть заміщені автоматизацією в наступні 5-10 років:

[https://arstechnica.com/tech-policy/2015/10/law-firm-bosses-envision-watson-type-computers-replacing-young-lawyers/]

Тренди, які можна простежити вже зараз:

  1. Під загрозою незабаром опиняться люди з невеликим досвідом або ті, хто виконують рутинні операції.
  2. Будуть перевизначені обов'язки юристів. Більш важливими стануть навики залучення клієнтів, а ось саме спілкування з клієнтами і первинна обробка документів автоматизується.
  3. Юридичні послуги стануть дешевшими, а виконання операцій стане зручнішим і швидшим. Питання лише в тому, наскільки швидко прогрес дістанеться до нашої країни.

Роботи - аж ніяк не вороги людини. Штучний інтелект допомагає людині працювати менше, а благ отримувати більше. Вже юристам, які працюють, наприклад, можна особливо не переживати за скорочення робочих місць, просто їхня експертиза як фахівців повинна ставати глибшою. Своєю чергою, сучасна система освіти повинна також видозмінюватися - у ВНЗ більше уваги необхідно приділяти розвитку комунікативних і вузькоспеціалізованих навичок майбутніх юристів. База знань повинна бути, але вона скоріше для того, щоб фахівець розумівся на предметі, аніж для прискіпливого вивчення зведень законів - це за фахівців зробить штучний інтелект.

Показати ще новини
Радіо НВ
X