Що змінить закон про облік газу

22 грудня 2017, 14:35
ВРУ ухвалила поправки до закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", згідно з яким газорозподільні компанії зобов'язані забезпечити встановлення саме індивідуальних лічильників газу

Останнім часом відбувається свавілля з боку облгазів. Воно підтримується незалежним регулятором, який мав би захищати інтереси споживачів, через надання можливості встановлення загальнобудинкових лічильників газу. Це призводить до порушеня базових прав споживачів на індивідуальний облік. Людей заганяють в газові колгоспи, де розподіл витрат відбувається за загальним принципом замість оплати тільки за використаний газ. Це є неприпустимим.

Відео дня

По-перше, діючим законодавством встановлено норму, що встановлення лічильників для обліку споживання газу населенням повинно бути завершено до 1 січня 2018 року. Ця норма діє з 2012 року. Керуючись цією нормою, облгази примушували людей встановлювати загальнобудинкові лічильники. Більше того, були непоодинокі випадки в різних містах України, коли люди відмовлялися встановлювати такі лічильники. Споживачі намагалися зробити все, щоб не вони встановлювали такі лічильники, а вимагали встановлення індивідуальних лічильників обліку облгазами.

Облгази шантажували людей відключенням будинків від постачання газу. Є приклади декількох будинків, наприклад, в Запоріжжі, де люди більше, ніж півроку залишаються без постачання газу.

По-друге, норма про встановлення приладів індивідуального обліку діяла з 2012 року. В тарифі за газ були закладені бюджети та в інвестиційних програмах облгазів затвердженими НКРЄКП передбачені кошти на встановлення лічильників індивідуального обліку. Куди ці гроші пішли, ніхто не знає. Інформація по аудиту вимог інвестиційної програми є закритою НКРЄКП. Облгази не надають на запити депутатів відповіді на питання, як витрачено кошти. Тому депутати поставили перед собою мету захистити споживача та прибрати будь-які можливості для нав'язування встановлення загальнобудинкових лічильників.

За рішенням Донецького апеляційного господарського суду встановлення загально будинкових лічильників порушує приписи та принципи, закладені в Конституції України, Законі України "Про ринок природного газу", Законі України "Про житлово-комунальні послуги", Законі України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу". Це рішення стане прецедентом для подальшого оскарження в суді подібних випадків.

Як зазначено в рішенні, "порядок визначення обсягів споживання згідно загальнобудинкового лічильника пропорційно між споживачами в залежності від кількості зареєстрованих в квартирі осіб, не тільки порушує приписи із ч.3 ст.18 Закону України "Про ринок природного газу", але й є несумісним із встановленим п.5 ч.1 ст.30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" принципом відповідності оплати житлово-комунальної послуги її кількості".

Прийнятий закон №5722 відтерміновує до 2023 року дію норми, яка вимагала встановлення приладу для обліку газу до 1 січня 2018 року. На сьогоднішній день за статистикою в країні більше 3,5 млн домогосподарств, які не мають систем індивідуального обліку. Це вражаючі цифри. Тому Верховна Рада стала на захист споживачів. Хоча, є доволі серйозне недоопрацювання з боку енергетичного регулятора.

Існує дуже великий ризик, що законопроект не вступить в дію вчасно з 1 січня 2018 року, як заплановано. Є побоювання, що підготовка до підписання законопроекту буде затягуватися в апараті Верховної Ради. Це зробить неможливим його підписання до кінця року, як спікером парламенту, так і президентом. Парламент зробив 90% роботи, необхідної для вирішення питання з індивідуальним обліком газу. Залишилось ключових 10%.

На президента, спікера парламенту та юридичний відділ покладається дуже велика відповідальність, щоб законопроект був вчасно підписаний.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X