Чи є шанс реформувати ДФС

6 вересня 2018, 20:00
5750
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Податкова служба завжди була закритою структурою, а за Олександра Клименка (колишнього голови Міністерства доходів і зборів часів Віктора Януковича) перетворилася на жахливий каральний орган, що тероризує підприємців.

За останній час реформувати ДФС намагалися відразу кілька людей. Перший після 2014 року голова відомства Ігор Білоус пообіцяв змінити і зламати систему, але не зміг і пішов до Фонду держмайна. Потім головою ДФС був Роман Насіров, проти якого Національне антикорупційне бюро висунуло ряд звинувачень. Після Насірова головою Державної фіскальної служби був призначений Мирослав Продан.

За останній час при Продані в ДФС відбулися позитивні зрушення в плані реформ. Намітився рух у бік створення електронних систем комунікації з платниками податків. Наприклад, поліпшили роботу електронного кабінету. З'явився відкритий електронний реєстр для автоматичного заміщення ПДВ. Програма іноді дає збої, але вона працює. Продан любить розповідати історію про процес її розроблення. Про те, як він спеціально зібрав фахівців, замкнув їх в окремому кабінеті, люди нікуди не виходили, тільки сиділи і працювали над програмою. Власне, Продан наполягає, що реєстр ПДВ запустила саме ДФС, а не команда Олександра Данилюка з Мінфіну.

Запустити відкритий електронний реєстр для автоматичного заміщення ПДВ було правильним рішенням, хоча воно і йшло проти інтересів функціонерів всередині самої податкової служби.

На жаль, глобальних реформ не було. Орган так і не перестав бути каральним. Головні очікування бізнесу не виправдалися. Фіскальна служба так і не стала сервісним органом, який допомагає компаніям правильно і вчасно платити податки, а співробітники ДФС – просто персоналом, що їх обслуговує.

Звичайно, країні потрібен окремий орган, який буде ловити людей, які не платять податки в особливо великих розмірах. Однак його потрібно робити таким, як у США: каральний орган приходить тільки в тому випадку, коли має на руках 100% докази провини підприємця, які можна пред'явити суду і запроторити порушника за грати.

Неприйнятно, коли використовують нестикування законодавства для того, щоб вимагати хабар і "роззути" бізнес. Неможливо працювати по-старому і називати це реформою.

Конкурс на нового голову ДФС не допоможе змінити правила гри в країні. Як показує практика, новий голова, ким би він не був, нічого не зробить. Щоб домогтися реформи, необхідно прийняти новий закон, який створить дві різні служби в Державній фіскальній системі: сервісну і каральну. А потім найняти людей з нуля, як набрали для патрульної поліції. Тільки тоді буде глобальне перезавантаження системи.

Тож поки що ситуація не райдужна, і перспектив реформування ДФС немає. За весь час ніхто так і не зміг змінити фіскальну службу, адже її реформування в наявному вигляді неможливе. Її можна тільки знищити і створити заново, з нуля.

Головне

Геополітика

Вчора, 11:24

article_img
Влада Китаю рекомендувала працівникам держкомпаній уникати поїздок до США - Bloomberg
Картки

Сьогодні, 10:57

article_img
Згода на секс: що змінює новий закон
Події

Вчора, 12:29

article_img
Надрепа Шухевича госпіталізували з Верховної Ради

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 07:52

article_img
Вибори по-східному. Як Геннадій Кернес робить з Харкова електоральний анклав для Порошенка
IT-індустрія

Вчора, 20:00

article_img
Відзначилися. Українських розробників Amazon запідозрили у стеженні за веб-камерами користувачів
Політика

Вчора, 20:43

article_img
Вибирати не слугу, а лідера. Філософ Євген Бистрицький - про майбутнього президента і "п'ятихвилинки щастя"

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua