Що заважає роботодавцям підвищувати зарплату

19 січня 2018, 15:00

Система оподаткування країни, на жаль, недосконала. У цій сфері є маса проблем, невирішення яких може привести до неприємних наслідків.

Це щось на зразок ланцюгової реакції. Якщо згадати про податкове навантаження на оплату праці, то це якраз яскравий приклад того, як "законсервувати" проблему, знизивши тим самим шанси на усунення цілого ряду інших, пов'язаних з нею, труднощів.

Відео дня

Я добре пам'ятаю, як кілька років тому уряд спробував комплексно підійти до питання податкової реформи. У той період було проведено безліч формальних та неформальних зустрічей, в тому числі з представниками Європейської Бізнес Асоціації та іншими зацікавленими особами в спробі визначити податкові проблеми, які зачіпають багатьох і перешкоджають розвитку економіки, оцінити вартість рішення таких проблем і шляхи фінансування їх вирішення.

Швидкої комплексної реформи не вийшло, не дивлячись на окремі успіхи. Однак примітно, що під час з'ясування "больових точок" високе податкове навантаження на оплату праці виявилося проблемою, яка об'єднує практично всі бізнеси.

На цю проблему частково відреагували в кінці 2015 року, знизивши ЄСВ до 22% (при цьому, на жаль, не торкнувшись певним чином відчутно податку з доходів фізичних осіб). Однак ставку ЄСВ хоча і знизили, але одночасно збільшили базу нарахування. У 2018 році, незважаючи на незмінність ставки, відбудеться подальше зростання фіскального навантаження за рахунок збільшення бази нарахування ЄСВ, яка прив'язана до мінімальної заробітної плати.

На 2018 рік плани зі збору податку з доходів фізосіб, військового збору та єдиного соціального внеску підбираються до суми півтрильйона гривень.

Податки і збори на оплату праці – безперечні лідери. Від них відстає навіть ПДВ (близько 380 млрд грн). Про податок на прибуток підприємств (або, іншими словами, про податок на прибуток акціонерів), взагалі говорити ніяково – близько 80 млрд грн. Схоже, навантаження на оплату праці буде тільки рости. Максимальна величина бази ЄСВ прив'язана до МЗП, а останню планують підвищувати регулярно.

Збереження високих податків на працю (тим більше, їх зростання) буде створювати масу пов'язаних між собою проблем.

Судіть самі. Підвищення фіскального навантаження позначиться, в першу чергу, на сумлінних платниках податків – тих, хто прозоро оплачує працю своїх співробітників, оскільки збільшення МЗП синхронно (і суттєво) збільшує максимальну величину бази нарахування єдиного соціального внеску. Це явно негативно позначиться на сприйнятті інвестиційного клімату.

Для інформації: індекс інвестиційної привабливості України стагнує; податковий індекс хоч і зростає, але міцно застряг в негативній частині шкали оцінок.

Перекоси в структурі податків, породжувана ними недобросовісна податкова конкуренція, спроби вирішувати проблеми переважно за рахунок збільшення навантаження на сумлінних платників податків можуть стати останньою краплею для багатьох інвесторів, які хотіли б діяти прозоро, а не грати за тіньовими правилами.

Висока сукупна навантаження на оплату праці не буде створювати стимулів для виходу з тіні. У тих, хто в тіні, є альтернативні і цілком безпечні способи платити своїм співробітникам і не переплачувати податки на зарплату. До того ж, таємно здійснюване збільшення навантаження на оплату праці, коли ставки залишаються незмінними, але при цьому база нарахування стабільно зростає, недвозначно сигналізує тим, хто працює в тіні, що виходити "із тіні" поки не час.

Високе податкове навантаження на оплату праці не буде стимулювати роботодавців ділитися з працівниками вигодами, які роботодавці отримають в разі скасування податку на прибуток. Нарешті, підтримуючи на нинішньому рівні податкове навантаження на оплату праці ми позбавляємо себе конкурентної переваги в очах іноземних інвесторів: близько 40% бюджету, який вони виділяють на оплату персоналу, інвестори будуть змушені віддати у вигляді податків, а не своїм працівникам.

Однак, на думку експертів, вже зараз можна зробити багато чого, щоб виправити ситуацію або, як мінімум, перестати її посилювати:

  • Можна "відв'язати" базу для нарахування ЄСВ від мінімальної зарплати.
  • Можна подумати про впровадження оподаткування домогосподарств, коли доходи працюючих членів сім'ї розподіляються для цілей оподаткування між непрацюючими членами сім'ї. Цей механізм міг би відчутно зменшити податкове навантаження на сімейні бюджети. Передбачена чинним законодавством податкова соціальна пільга з таким завданням явно не справляється.
  • Необхідно істотно збільшити перелік та розмір витрат фізичних осіб, які дають право на отримання податкової знижки з ПДФО (зокрема, розширити право на відрахування витрат на добровільне страхування).
  • Потрібно передбачити зменшення податку на доходи фізичних осіб на суму сплаченого податку на майно.

Цей список можна (і потрібно) продовжити.

Нарешті, необхідно передбачити заходи, що стимулюють роботодавців виплачувати більшу винагороду працівникам: наприклад, встановити збільшене вирахування для цілей податку на прибуток для тих роботодавців, які підвищують оплату праці своїх співробітників на певний відсоток або до певної величини. Але для цього, повторимо, необхідний насамперед прийнятний рівень податкового навантаження на оплату праці.

Спроби влади за допомогою адміністративних заходів примушувати роботодавців збільшувати оплату праці, не знижуючи при цьому податкове навантаження на оплату праці, навряд чи приведуть до бажаного результату.

Безумовно, свобода маневру у фіскальній сфері сильно обмежена межами допустимого бюджетного дефіциту. Відповідно, знижуючи податки, доведеться шукати, чим компенсувати втрати бюджету.

Але я все одно вважаю, що консолідуючі проблеми (а навантаження на оплату праці є такою), потрібно вирішувати, а не залишати їх в тіні, сподіваючись, що бізнес зможе від цих проблем якось ухилитися.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X