Що таке онлайн медицина

23 березня 2017, 11:43
Уявімо собі середньостатистичну дитячу поліклініку в українському місті. Новоспечена мама приходить в державну медустанову, аби поставити дитину на облік

Опустимо деталі про будівлю поліклініки (більшість з них старші за мене), комфорт в зоні очікування та інші неприємні фактори, які ми звикли сприймати як норму. Мама заходить до кабінету педіатра. Перше, що їй кажуть: «Купіть зошит». Для чого? Щоб зробити з нього картку дитини. І це у 2017 році.

Відео дня

Сказати, що перехід на електронну систему охорони здоров'я якраз вчасно – жорстоко пожартувати над усіма причетними до сфери. Ця реформа повинна була відбутися з появою комп'ютерів в Україні. Однак крізь терни до зірок, згодні? Ми все-таки до неї прийшли.

Ініціатива змінити папір на монітор сформувалася влітку 2016 року. Transparency International Ukraine спільно з Всеукраїнською мережею ЛЖВ заклали основу для подальшого впровадження eHealth – єдиної електронної системи, яка об'єднає всі документи і процеси охорони здоров'я. У листопаді було підписано Меморандум про поетапне реформування медицини. Відповідно до першого офіційного документу заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк, представники громадських організацій і влади, а також профільні експерти домовилися про поступове впровадження окремих компонентів eHealth, щоб українці змогли вже на початкових стадіях відчути результати. Через місяць було підписано Меморандум, який визначив ключові принципи роботи всієї команди. Ми створили майданчик, де головними стали взаєморозуміння і повага кожної думки, прозорість в ухваленні рішень і тотальна публічність роботи.

А 13 березня відбулося підписання Третього технічного меморандуму про створення Проектної офісу для координації розробки онлайн системи eHealth. За допомогою громадських і пацієнтських організацій, а також базуючись на досвіді ProZorro, ми зробили перший крок в безпосередній реалізації довгоочікуваних змін. Спочатку будуть створені єдині електронні реєстри всіх лікарів і пацієнтів. Можливо це не зовсім те, що принесе безпосередню зручність вже зараз. Але це необхідний крок для подальшої побудови повноцінної системи eHealth. Крім того, в майбутньому в eHealth будуть зберігатися всі документи, включаючи медкартки та рецепти. Тільки уявіть собі, скоро в українській лікарні зовсім буде паперу. Утопія? А ми вважаємо, реальність.

Для чого потрібна eHealth? По-перше, онлайн система звільнить працівників медустанов від писанини. Більше ніяких анекдотів про кострубатий почерк лікарів. Всі призначення пацієнтам будуть створюватися в електронному вигляді. Крім цього, eHealth буде автоматично генерувати звіти. Це позбавить лікарів від необхідності витрачати на них левову частку свого робочого дня і дозволить більше часу приділяти пацієнтам. По-друге, прозорість у веденні фінансів. За допомогою цієї програми ми зможемо відкрито стежити за фінансуванням всіх установ і позбавити суспільство від старих корупційних схем. Тобто гроші, виділені державою на закупівлю медпрепаратів, будуть дійсно витрачені на закупівлю медпрепаратів. Відкати залишаться в минулому, на їх місце прийде відкритий доступ до всієї інформації. По-третє, ми зможемо краще контролювати якість надання послуг і розвивати мережу медичних установ. Не тільки лікарі з різних міст, а й цілі лікарні зможуть спілкуватися між собою. В кінцевому підсумку це дозволить пацієнту отримати належне обслуговування, навіть якщо він опинився в іншому місті без особистої медичної картки.

Розвиток електронної системи буде проходити поетапно, але вже з перших днів її роботи ми побачимо реальні зміни. Перший крок – самостійний вибір лікаря через інтернет. Далі створення механізму по забезпеченню населення лікарськими засобами, призначеними лікарями, і компенсація їх вартості (реімбурсація). Потім електронна медична карта і електронний рецепт. Кінцева мета еHealth – повна відмова від паперових носіїв, а отже і від корупції. В українській охороні здоров'я з'явиться не тільки прозорий сервіс, а й довіра до медицини, адже будь-яку інформацію можна буде перевірити. Кожна гривня, витрачена на лікування пацієнта, буде під наглядом. Яку процедуру провели, які ліки дали – все це ми зможемо бачити у власному гаджеті.

Уже сьогодні над створенням програми працює близько 120 учасників: експертів, волонтерів та організацій, в тому числі і Transparency International. З українським IT потенціалом нам і море по коліна. Процес буде рухатися реально швидко, так як серед бажаючих долучитися до реформи багато українських Цукербергів. До того ж, система відбору продуктів абсолютно прозора. Тобто будь-який бажаючий може розповісти про своє бачення програми і, як мінімум, бути почутим.

Показати ще новини
Радіо НВ
X