Що таке хайтек-офіс

1 серпня 2016, 08:41
На цьому тижні відбулося відкриття Офісу високих технологій під егідою Мінекономрозвитку і за участю вітчизняних і світових ІКТ компаній

Подія, безумовно, значуща. Виникає безліч питань. Що це таке? Як працює? Яку проблему вирішує? Що це дасть Україні та вітчизняній економіці?

Історична ретроспектива.

Ідея про створення спеціальних організаційних форм для допомоги технологічним компаніям-початківцям не нова. У світі існує ряд як успішних, так і не дуже успішних проектів. У незалежній Україні було кілька підходів до цього питання, і практично всі закінчувалися ніяк або провалом. Більшість технопарів перетворювалися на вікна для ввезення всього чого попало за заниженими вартостям. Агентство Національних проектів разом з проектами перетворювалися в пилорами бюджетних коштів. З часом сама ідея того, що держава може хоч якось сприяти розвитку інновацій і технологій, окрім як через замовлення, але і через свої інституції перетворилася в апріорі прийнятну модель для вітчизняного бізнесу. У той же час поки гоосектор визначався з формою підтримки технологічних компаній, приватний сектор створив цілком життєздатну інноваційну екосистему, яка оформлена на сьогоднішній день безліччю інкубаторів/акселераторів.

Відео дня

Роль хайтекОфиса.

Коли необхідна підтримка? Можна відзначити деяку еволюцію, яка значною мірою відсікає і перешкоджає развитку хай-тек підприємництва. Суть її в наступному. На початкових етапах розвитку інкубатори готові були співпрацювати починаючи з рівня ідей, потім для співпраці необхідний був прототип, потім працююча версія сервісу або технології з живими клієнтами, далі технологічні компанії пройшли точку беззбитковості і т. д. Ідей багато – працюючих прототипів мало. Зростаючі вимоги по входу в хай-тек ринок постійно зростають (і це природно конкуренція, відкритий ринок і т. п. роблять свою справу), тим самим величезну кількість «незапрототипованих» ідей назавжди залишаються ідеями.Тому завдання: забезпечити всім необхідним на самій початковій стадії, на стадії зернини. Великі самодостатні компанії в силах самостійно вирішувати проблеми. Маленькі «паросткові» вимагають тепличних умов. Що це за умови? Необхідна середовище – інноваційна самодостатня екосистема, основна філософія якої, забезпечити всім необхідним на шляху матеріалізації ідеї в продукт під ключ. Структура ідеальної екосистеми представлена на мал.1


image001_01
image001_01 Фото:

Відсутність будь-якого з ланок зробить випуск продукту або неможливим, або менш масштабним, або більш тривалим. Кожна ланка певним чином формує успіх в кожній фазі матеріалізації ідеї (мал.2)

image002
image002 Фото:

Багато починаючих технологічних підприємців, вважають, що в початковій фазі найголовніше це фінансування. І так, і ні. Досвід показує, що куди важливіше може виявитися дисципліна у команді і коло знайомств, наявність можливості прототипувати і лабораторне обладнання, підказки і критика.Фінансування ж має бути «розумним», в іншому випадку кошти можуть бути витрачені на не найважливіше, не на саме головне, що визначає успіх того чи іншого починання. Куди витрачати і як витрачати засновники теж не завжди чітко розуміють. Код, залізо, технологія -так, це, безумовно, важливо і іноді критично, але не менш важливо маркетинг і продажі, грамотне управління та фінансовий менеджмент. Управління, наставництво, проектний менеджмент все має працювати як злагоджений механізм, в іншому випадку – тупцювання на місці.

Саме тому основним завданням хайтекОфиса, є забезпечення всіх умов для перших кроків, підтримка паростка.

Елементи Hi Tech Office

· «Відбір ідей». Офіс відкритий для будь-яких ідей у будь-яких напрямках. Через високе взаємопроникнення технологій у різні галузі складно специфікувати конкретні напрямки. Зараз методологія відбору знаходиться в підготовці. Поки що можна з упевненістю сказати, що не розглядатимуться ідеї, що суперечать другого закону термодинаміки :-).

· «Акселерація». Програма прискореного інтенсивного розвитку. Прискорення відбувається за рахунок програм менторства, фінансової июридической підтримки, експертизи, навчання, проведення маркетингового дослідження, рекламної підтримки і т. д. В рамках цих програм стартапи зможуть сформувати команду, розвинути свій продукт і бізнес-навички, розробити стратегію розвитку бізнесу, отримати експертну допомогу щодо захисту інтелектуальної власності або ноу-хау, і з юридичних, фінансових, технічних, маркетингових питань, тощо.Зокрема передбачається залучення світових експертів, а також провідних високотехнологічних компаній

· «Інтелектуальна власність». Забезпечення всією рутини пов'язаної з оформленням, захистом та охороною прав на інтелектуальну власність.

· «Співпраця». В основі філософії Офісу високих технологій лежить принцип відкритості. Саме тому Офіс відкритий для співпраці з усіма гравцями сфери інноваційного та високотехнологічного підприємництва: інкубатори/акселеторы, ІКТ-компанії, наукові і дослідницькі центри, ЗМІ, інститути і академії, Офіси високих технологій в інших країнах, держструктури і т. д.

· «Доступ до розумного фінансування». Офіс буде надавати фінансову підтримку. Передбачається створення інвестиційного фонду, який фінансуватиме проекти успішно пройшли фазу відбору. До наповнення інвестиційного фонду можуть приєднатися венчурні фонди, бізнес-ангели і приватні інвестори.

· «Доступ до зовнішніх ринків». Передбачається створення механізму promotion і просування готових продуктів і рішень на світових ринках. Вихід на світові ринки готові рішення також отримають у рамках тісної співпраці Офісу та Агенції з експорту.

· «Доступ до торгово-промисловим організаціям». Окремий елемент виходу на ринок. Механізм взаємодії поки не прийнято.

image003
image003 Фото:

Роль держави

Між Офісом і державою має бути дуже тісна кооперація як, наприклад, ми бачили в Канадському Communitech (https://www.communitech.ca).

Крім «господарсько-організаційних» питань, питань написання політик і зміни законодавства, створення бізнес-клімату та верховенства права, держава повинна взяти на себе ще одну важливу місію. А саме - спільно з Офісом направляти і відбирати стартапи, де є більша частка ризику, поділ цих ризиків і можливе надання держгарантій для фінансування.

Будь-яка велика ідея в самому початку, крім райдужних перспектив перетворитися в корисний і прибутковий продукт, несе в собі величезний ризик. Описаний вище послідовний шлях трансформації «ідея-продукт» проходять далеко не всі, з різних причин. Тому стримуючим фактором фінансування, як правило, є відсутність гарантій успіху. Інвестор ризикувати самостійно не завжди хоче. У разі поділу ризиків, а також розуміння того, що держава тепер твій партнер, що держава тепер теж зацікавлене в успіху і докладе максимум зусиль, додає впевненості в успіху, а значить додає готовність фінансувати

На яких умовах буде співпраця

Одним з розглянутих варіантів, є модель ізраїльського NationalTechnologicalInnovationAuthority - отримання 3% від доходу підприємств у вигляді роялті протягом 7 років в обмін на інвестиції, послуги інкубатора і програму-акселератор, а також інші бізнес-послуги. Також можливими варіантами є отримання частки компанії інвестиційним фондом Hi-TechOffice.

Чому МЕРТ

У світі питаннями розвитку та підтримки інновацій, інноваційної екосистеми і технологій займаються міністерства/органи влади відповідають за розвиток економіки. Час, коли інновації була винятковою прерогативою науки і освіти пройшло, сьогодні на порядку основний і єдиний питання як максимально швидко і ефективно комерціалізувати ідею.

Що це дасть Україні та її економіці?

Мета Hi-TechOffice – трансформувати ідеї в економічний ефект для країни і робочі місця.

Місія - це не тільки розвиток інновацій в Україні та створення інноваційної екосистеми, в якій стартапи зможуть отримати доступ до фінансування, ринків, експертів і менторів, необхідної інфраструктури, тощо. Найважливішим завданням Офісу є збереження національного багатства – людського капіталу, а це можливо, якщо талановиті вчені, інженери, підприємці, маркетологи, керівники отримають можливість реалізувати не лише свою ідею та проект «тут», але і самореалізуватися як професіонали своєї справи.

Згідно з світовою практикою, 1 $ інвестицій в стартапи створює 5-8 $ в реальному секторі економіки. Таким чином, розвиток стартапів призводить до розвитку інших секторів економіки, створення доданої вартості і нових робочих місць. Крім усього іншого поява технологічних продуктів орієнтованих на наші традиційні сектори економіки (такі наприклад як АПК) дозволить вивести на новий якісний рівень нашу економіку, зробить її продукцію конкурентоспроможною на зовнішніх ринках.

Процес трансформації економіки як правило нешвидкий, але починати треба вже сьогодні, інакше ми ризикуємо опинитися на околицях розвиненого світу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X