Що таке "чорна сотня" на митниці

19 серпня 2016, 12:24
Уряд нині значну увагу приділяє давно наболілому й особливо важливому питанню – запровадженню змін на митниці

Чимало ініціатив вже реалізовано – автоматичний розподіл митних декларацій, "єдине вікно", фото- та відеофіксація митних процедур тощо. Незабаром має запрацювати Міжвідомчий цільовий центр (МЦЦ) та мобільні групи для боротьби з корупцією на митниці, а також Міжрегіональна митниця ДФС для посилення контролю над роботою місць митного оформлення та зменшення зловживань.

Відео дня

Вже у вересні очікується розгляд парламентом законопроекту про запровадження в Україні інституту уповноважених економічних операторів (УЕО). Нововведень на митниці буде багато, і всі вони мають впроваджуватись комплексно – в рамках системної реформи митниці, яку проводить Міністерство фінансів спільно з урядом. В даному випадку у влади, бізнесу та громадськості спільна мета – це створення справедливої, чесної та прозорої митної системи – без корупції і контрабанди, з автоматизованою роботою митних сервісів, зі спрощеними митними правилами та чесними правилами гри для всіх учасників ЗЕД. Чи буде досягнуто цієї мети – покаже час, бо системні зміни не впроваджуються за один день.

Але певний оптимізм присутній: завдяки уже впровадженим змінам на митниці поступово розвіюється тандем понять корупція-митниця, асоційований із цим відомством. Зараз важливо не скидати обертів – попереду ще багато завдань. Бо завдання поставлено амбіційне –перетворити державний забюрократизований фіскальний орган на ефективну, якісну і прозору сервісну службу, що не створює перепон для здійснення інвестицій в країну, а полегшує ведення бізнесу, забезпечуючи при цьому ефективний контроль.

Зараз на порядку денному – запуск в роботу МЦЦ та 20-ти мобільних груп, що будуть діяти по всій території України. Центр працюватиме цілодобово у декілька змін. У його складі діятиме аналітична і оперативні групи - з метою запобігання та виявлення порушень законодавства як митними органами, так і представниками бізнесу.

До складу Мобільних груп увійдуть податківці, прикордонники та представники Національної поліції - кожне відомство буде мати свого представника. На сьогодні вже проведено кадровий відбір до цих спецпідрозділів. З огляду на те, що грошове забезпечення члена мобільної групи стартує від 30 тис. грн (що в 10 разів більше зарплати рядового митника), охочих потрапити в ці підрозділи було достатньо. Зокрема, старший мобільної групи отримуватиме 40 тис. грн, а керівник Центру - 50 тис. грн.

Якщо говорити про організацію роботи цих груп, то коротко це виглядатиме так: аналітична група Центру проводить аналітично-пошукову роботу з метою виявлення ризикових операцій в зоні діяльності митниць ДФС, формує завдання-доручення мобільній групі (4 особи: з ДФС - дві, з Прикордонної служби та Національної поліції - по одній) і контролює його виконання.

Сама ж мобільна група отримує права безперешкодно входити в усі зони митного контролю, пункти пропуску, зупиняти транспортні засоби, приймати рішення щодо огляду/переогляду тощо. Окрім того, вся робота цих груп передбачає повну фото- та відеофіксацію на всіх етапах проведення заходів з виконання доручень Таргетинг-центру. Це дозволить уникнути зловживань та дасть можливість належним чином проконтролювати роботу мобільних груп.

В свою чергу, МЦЦ отримує і забезпечує зберігання документів і відеоматеріалів з відпрацювання ризикових операцій. Тому, за необхідності, можна буде перевірити і дати оцінку проведеній операції мобільною групою.

Загалом, ідея з мобільними групами не є новою. У 2005-2006 роках, під час реалізації державної програми "Контрабанді – СТОП", такі міжвідомчі робочі групи вже працювали в Україні, однак їх діяльність не координувалась належним чином. Мобільні групи самі обирали об’єкти контролю, що в результаті призвело до невисоких показників ефективності їх роботи та нарікань бізнесу на надмірне втручання в процес митного оформлення. Сьогодні ж робота новостворених мобільних груп заснована на нових підходах – аналітиці та координації дій з центру. Аналітичні групи будуть здійснювати аналіз баз даних та передавати інформацію МЦЦ про виявлені ризикові операції на митниці, а мобільні групи виїжджатимуть за орієнтуваннями на місця і перевірятимуть факти правопорушень. Уже найближчим часом вони почнуть працювати на західному кордоні, а також в Чернігівській та Житомирській областях.

Очікування від роботи такого нововведення на митниці значні. Передбачається, що мобільні групи в першу чергу попереджатимуть корупційні прояви (як митними органами, так і бізнесом), сприятимуть боротьбі з контрабандою, а також підвищать прозорість і ефективність митного та інших видів контролю.

Головне – визначити чіткі показники ефективності (KPI) для оцінки діяльності МЦЦ та мобільних груп, які відображатимуть результати їх роботи. Наприклад, буде встановлено відсоток результативності відпрацьованих орієнтувань, одержаних від центру. Також, собівартість цього проекту (а це майже 4 млн. грн. на місяць зарплати, плюс витрати на транспорт, бензин, оплата готелів і т.д.) має, як мінімум, перекриватися реальними коштами, зарахованими до держбюджету, у результаті роботи МЦЦ та мобільних груп.

У результаті, бізнес і громадяни мають відчути реальний ефект від реформи митниці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X