Що стоїть за вугільним галасом у США

27 вересня 2018, 16:00

Тема американської вугільної промисловості в порядку денному Вашингтона.

Незважаючи на те, що громадськість вже почала звикати до того, що у вугільної промисловості немає майбутнього, президент Дональд Трамп обіцяє відновити її "домінування". І, як здається на перший погляд, – робить конкретні кроки до досягнення цієї мети.

Відео дня

Трамп пропонує послабити обмеження щодо забруднення для вугільних електростанцій і знизити контроль за викидами метану. Іншими словами, Трамп починає згортати гордість Барака Обами – План з чистої енергетики. Для довідки, план передбачав допомогу енергетичним компаніям відмовитися від використання вугілля на користь чистого газу і поновлюваних джерел живлення.

Переполох в інформаційному світі також зчинив прогноз Агентства з питань довкілля про згубний вплив рішення на екологічну ситуацію в країні. Передбачається, що після зняття обмежень для вугільних заводів, викиди вуглекислого газу підвищаться і це призведе до додаткових 1,4 тис. смертей щорічно. Зростання кількості смертей стане результатом почастішання хвороб від поганого повітря і забрудненої води.

Цей сценарій походить від припущення, що завдяки новим правилам діяльність вугільних шахт активізується. Але перспектива відродження американської вугледобувної промисловості майже неможлива. Більше 200 вугільних заводів в США закрилися з 2010 року, близько 40 оголосили про своє закриття в наступному році, і жоден завод не будується на сьогодні.

У кращому випадку нові правила допоможуть малій кількості вугільних заводів залишитися в бізнесі трохи довше. Але їх викиди в атмосферу вже істотно не збільшаться. І Дональд Трамп прекрасно розуміє, що його нововведення не зупинять перехід на альтернативні джерела живлення. Тому він так сміливо їх вводить.

З огляду на це, постає питання – навіщо тоді Трамп обіцяє відродити вугільну промисловість, знаючи, що майбутнє стоїть за чистою енергетикою?

Якщо подивитися на це в контексті майбутніх листопадових виборів до Конгресу, то все відразу ж стане зрозуміло. Республіканці прагнуть зберегти свою більшість в обох палатах і їм будь-що-будь потрібна підтримка робітничого класу.

У 2016 році ключовим моментом своєї виборчої кампанії Трамп теж зробив відновлення вугільної промисловості. Це було звернення до робітничого класу американських виборців. Посил досяг тих американців, які втратили свою роботу (а це 36,8 тис. гірників) через введення Плану чистої енергетики Барака Обами. У США також є міста, де більшість жителів залежать від успішності і прибутковості вугільних шахт. Але після заяви Трампа у них з'явилася надія на краще майбутнє. Тому, найімовірніше, на майбутніх проміжних виборах свої голоси вони віддадуть саме за республіканців.

Історично опитування показують, що питання довкілля не так хвилюють виборців, як питання охорони здоров'я або економіки. Ще недавно зелені інвестиції були привабливими лише за умови їх потужного субсидування урядами, проте ситуація продовжує змінюватися, адже тренд на чисту енергетику стає все більш помітним у США.

І незважаючи на те, що Трамп згортає екологічні обмеження, підприємства і бізнес продовжують зменшувати вуглецеві викиди, оскільки вони слідують світовим тенденціям турботи про довкілля.

Обіцянки Трампа відродити вугільну промисловість і збільшення лімітів на викиди не розвернуть назад тенденцію до переходу на поновлювані джерела енергії. Та й не покликані це зробити. Зате сім'ї шахтарів, як нинішніх, так і колишніх, найімовірніше сприймуть увагу президента близько до серця і підтримають його.

І поки демократи критикують дії Трампа, він і не заважає "озелененню" енергетики, і забезпечує собі і Республіканській партії беззаперечні голоси на майбутніх проміжних виборах і, можливо, на наступних президентських.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X