Що робити з бізнесом Донбасу

25 квітня 2016, 07:36
Я б не поділяв бізнесменів, які переїхали, і простих громадян, які не є бізнесменами

В цілому, підтримки, звичайно, і тим, і іншим недостатньо. Люди не відчувають ані комунікації, ані нормальної підтримки, ані нормальних юридичних питань, які вирішуються досить просто.

Відео дня

Постійно змінювані правила не допомагають, а створюють дискомфорт.

Що стосується бізнесу – тут у цілому ситуація по Україні критична. Я б не поділяв переселенців або не переселенців. Тому що для всіх, хто працює в Україні, повинні бути єдині правила. Повинна бути проста система ведення бізнесу, проста система оподаткування, доступ до дешевих ресурсів.

Сьогодні для розвитку бізнесу всередині країни, у нас найдешевший ресурс – це робоча сила. Це соромно, але це так. Але більш важливий інший ресурс - фінансовий - кредити, інвестиції. У нас закритий доступ до дешевих фінансових ресурсів. Ми програємо конкуренцію бізнесменам із сусідніх країн, які ведуть подібний бізнес.

Тому я можу сказати, що в сфері економічних реформ в Україні зроблено не досить.

Умов для поліпшення якості ведення бізнесу не створено. Це стосується всіх, не тільки переселенців.

Важливо розуміти, що на окупованій території залишилося дуже багато людей, які працюють, залишився бізнес. Я небагато знаю людей, у яких залишилися бізнеси в тому регіоні. Наприклад, моє точкове спілкування, яке час від часу відбуваються – я не бачу комфорту, я бачу величезний дискомфорт.

Люди бояться обговорювати політичні питання будь-якими каналами зв'язку. Люди відчувають явний дискомфорт від того, що пресинг реально збільшується, умов для ведення бізнесу на тій території немає. Але люди не можуть вивезти своє виробництво звідти сюди. По-перше, тому що його не випустять, по-друге, потрібні ресурси, щоб тут орендувати майданчик, монтувати обладнання та закуповувати сировину. Цієї можливості теж немає.

Питання мега-складне. Ми розуміємо, що рано чи пізно війна припиниться. Важливо розуміти, що окуповані території напевно повернуться до складу України. Питання часу і ресурсів, необхідних для цього. І вже сьогодні потрібно готувати систему, за якою ці бізнеси зможуть далі розвиватися. Від цього залежить економіка регіонів, це і заробітна плата, це соціалка.

Якщо не розвивати економіку, ми побачимо величезну кількість людей без роботи, то це буде соціальний вибух, який призведе до колапсу не лише одного регіону, а насправді всієї України. Всі ми пам'ятаємо сирійських біженців, які підкорили Європу. Так ми побачимо таких саме голодних біженців по всій Україні. Це завдання держави і його потрібно вирішувати сьогодні на рівні перших осіб країни. Але мова не про державні ресурси, йдеться про умови, які створюються державою для розвитку локальних бізнесів і, як наслідок, економіки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому, держава повинна стимулювати вести бізнес в легальному українському полі. Якщо є факти порушення закону, звичайно, потрібно карати. Потрібно розбиратися в реальній ситуації, у чому є збиток, нанесений Україні. І виходячи з цього збитку застосовувати якісь заходи.

Важливо розуміти, що фізично у багатьох людей немає можливості з окупованих територій навіть виїхати, немає можливості перенести бізнес. Я знаю багатьох бізнесменів, які залишили бізнеси там. Вони сюди приїхали – у них немає доступу до ресурсів, тому що ніхто їх тут не підтримує.

Я не кажу, що потрібно підтримувати всіх. Але треба створити умови, щоб кожен міг створити тут бізнес з нуля, швидко і з необхідними ресурсами.

З Донецька виїхало дуже багато талановитих людей, які підпадають під так званий "креативний клас". Це підприємці, які створюють нові ідеї, нові продукти. Вони є роботодавцями для багатьох інших людей. Ось їх потрібно підтримувати. В принципі, як і будь-яких інших креативних людей, які створюють робочі місця. Це повинна бути державна політика.

Із зростанням економіки в Україні багато хто, впевнений, залишить там бізнес і переїде сюди. Тут повинні бути якісні умови ведення бізнесу. Кращі ніж у сусідів.

Насправді не можна говорити, що економічні зв'язки з окупованими територіями повністю перервано. Є контрабанда. На ній заробляють дуже багато високопоставлених чиновників з двох боків. Ми бачили не один репортаж журналістів про те, як ешелони з вугіллям йдуть через кордон. Їх ніхто не зупиняє, не перевіряє. Тільки вугілля перетинає кордон без перевірок?

Важливо розуміти і джерело цього вугілля. Якщо це українські шахти, які платять податки в Україні, це нормально. Тому що там люди отримують зарплатню, працюють і платять податки в Україні. Шахту ж не перенесеш з одного регіону в інший, так і вугілля для виробництва електроенергії потрібне.

А що як це неофіційне вугілля з тих же копанок? У мене немає відповіді на це питання.

Багато людей залишили там бізнес і не можуть повернутися туди. Тим не менш, бізнес там залишився.

Наприклад, в донецьких магазинах можна купити українські продукти харчування, які нібито не можуть туди завозитися через блокаду, яку влаштували ми. Як вони туди потрапляють? Контрабанда. На цьому заробляються величезні капітали. Будь-яка війна – це величезне джерело і ресурс для заробляння великих капіталів людей, які мають доступ до влади і це ще одне підтвердження того, що у нас не всі рівні перед законом. А з цього потрібно було б б почати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X