Що приховують тендери державних закупівель

3 квітня 2017, 10:31
Здавалося б, з появою ProZorro все стало максимально відкрито, про що ж тоді «мовчать» державні тендери

Саме про це говорили Віктор Нестуля, представник Transperency International, Анатолій Бондаренко, керівник напрямку журналістики даних Texty.org.ua, та Владислав Герасименко, журналіст даних, на презентації проекту «Що приховують тендери державних закупівель».

Відео дня

Хоча ми й живемо в епоху інноваційних технологій, проте і сьогодні ми не маємо доступу й до половини «відкритих» даних. Історичні архіви «Вісника державних закупівель», то, звичайно, добре, але не дуже зручно: ні скопіювати, ні поширити – ніякої користі, а ще – жодного контролю. Здавалося б, що вдієш, історія є історією, але засновники проекту «Що приховують тендери…» переконані у зворотньому.

Виконавши титанічну роботу, вони провели справжні «археологічні» пошуки і створили систему даних, які до того не були доступні в машиночитному форматі – не лише кінцеві договори, але й усі цінові пропозиції тендерів, що відбувалися ще до появи ProZorro. Як зазначає Анатолій Бондаренко, керівник напрямку журналістики даних Texty.org.ua: «Ми витягнули і систематизували дані, яких ніколи не було у вільному доступі. Ця інформація показує, яка динаміка була на тендері, вона дає можливість дослідити різні цікаві схеми, перевірити, наскільки чесно був проведений тендер. Напевно, один із головних результатів – що ці дані тепер є у машиночитабельному форматі у нас на сайті, і будь-який дослідник може брати і використовувати їх у своїй роботі».

Загалом було опрацьовано 30 тисяч протоколів з інформацією про учасників тендерів, цінові пропозиції та замовників, а це приблизно 15% від усіх протоколів тендерів, які містяться у базі закупівель, що є достатньо вагомим для розвитку системи відкритих даних загалом. Звичайно, робота не з легких (адже трапляється чимало відвертого «сміття»), проте неймовірно корисна. Тепер кожен охочий може відслідкувати «традиційні схеми» в державних закупівлях – така собі історично-тендерна ретроспектива.

Владислав Герасименко наголосив, що за допомогою нових-старих даних ми можемо проаналізувати більшість сучасних тендерних схем – від маленьких до більш масштабних. Наприклад, тендерів, учасниками яких було лише дві компанії, сьогодні більшість. А ще ж «вічна тендерна гра у шахи» – дві компанії, зазвичай, разом з’являються на десятках тендерів, і з них одна завжди програє або, навпаки, виграє – адже за класикою жанру «завжди» виграють білі. Чи випадок з добрими запорізькими комунальниками, що прагнули допомогти обрізати дерева у Дніпрі – зрозуміло, що виграла рідна дніпровська компанія, але ж все прозоро, бо за тендером! Для всіх таких категорій є фільтри за кількістю тендерів у замовника, учасниками, ціновою пропозицією тощо. Випадковості вони ж не випадкові, правда?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

В чому користь даного проекту? Віктор Нестуля визначає КПД проекту за такими критеріями: маркери для вияву «недобросовісних учасників», аналіз тендерних пасток і, звісно, мотивація для подальшого дослідження ринку тендерних закупівель. Ця база даних надалі може бути використана для побудови ризик-індикаторів, індикаторів змов чи рейтингів постачальників. Тепер всі ці дані майже як на долоні. Зручно і корисно.

Насправді, перш за все слід пам'ятати, що навіть система ProZorro є тільки інструментарієм для проведення відкритих електронних торгів, але якщо не здійснювати жодних перевірок та покладатися лише на чесність замовників та виконавців, то результат буде абсолютно протилежний.

Щоб отримати максимальну вигоду від системи електронних закупівель і повністю реалізувати всі її переваги, потрібен контроль, а ще уважність та зацікавленість, бо лише за таких умов усе вдасться.

Система ProZorro надає нам відкриті дані та власне публічність процесу у проведенні тендеру. Разом із сервісом для розслідувань DoZorro та іншими ресурсами вона дозволяє нам з вами володіти всією інформацією про хід торгів, організатора і постачальника, що несе відповідальність за виконання умов договору.

Ми повинні бути небайдужими та трішки впертими, щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створити нову proZorry cистему, бо, як кажуть довіряй, але перевіряй. Все що нам потрібно – це спостережливість та мотивація, бо це основа успіху. Адже саме ми з вами змінюємо нашу країну.


Показати ще новини
Радіо НВ
X