Що потрібно для збільшення експорту

1 березня 2016, 15:22
З 1 січня Україна вступила в Зону вільної торгівлі з ЄС. Важливим інструментом розвитку торгівлі в цих умовах є експортно-кредитне агентство, яке в Україні досі не створено

У всьому світі такі установи довели свою ефективність в якості стабілізаторів, що компенсують вплив циклічних процесів під час кризових явищ в економіці.

Позитивний вплив функціонування експортно-кредитних агентств доведено рядом міжнародних досліджень. В якості прикладу можемо навести Німеччину – відомий мюнхенський інститут економічних досліджень (ifo Institut) в одній зі своїх робіт у 2015 році дійшов такого висновку: Експортно-кредитне агентство Німеччини щороку сприяє створенню у країні близько 86 тисяч робочих місць – переважно у малому та середньому бізнесі. Свою ефективність такі агенції довели й у більшості європейських країн

Відео дня

У сусідніх з Україною державах створення експортно-кредитних агентств вже довело свою ефективність (наприклад, у Польщі або Білорусі). У 2014 р. польське експортно-кредитне агентство KUKE забезпечило підтримку близько 2% загального експорту Польщі, продемонструвавши у порівнянні з попереднім роком зростання обсягів експортно-кредитного страхування на 2,6%. До кінця 2014 р. чистий прибуток KUKE склав близько 1,3 млн. євро. Білоруське експортно-кредитне агентство “Бєлексімґарант” демонструє високі темпи ринкового проникнення – з 1,13% від загального обсягу експортних операцій у 2012 р. до 2,83% у 2014 р., що в абсолютних числах становило близько 750 млн.

Слід зазначити, що у світі залишилося досить небагато країн, які не мають установ державного кредитного страхування – в основному це країни Африки та Латинської Америки.

У контексті України можна знайти багато аргументів на користь створення нового експортно-кредитного агентства у формі 1) відокремленої 2) державної 3) корпорації. Порівняно зі створенням у вигляді дочірньої компанії вже існуючої фінансової установи, відокремлена структура може бути створена в межах спеціального закону про експортно-кредитне агентство, що має свої переваги для виконання агентством своїх функцій підтримки експорту.

Наявна законодавча база, що регулює страхову та банківську діяльність, часто не враховує особливих потреб експортно-кредитного агентства, а отже, не влаштовує регулятора. Відокремлення діяльності експортно-кредитного агентства від інших видів діяльності державних установ сприяє об’єктивній конкуренції на ринку та дозволяє зосереджувати зусилля на виконанні стратегічних завдань. Справді “відкрите для кожного” експортно-кредитне агентство дозволяє комерційним банківським установам розвивати свою діяльність у сфері торгового фінансування для задоволення потреб експортерів. При цьому державні банки мають змогу розвивати напрямок діяльності у якості фінансуючих банків за більш складними чи довгостроковими угодами.

Чому держава повинна відігравати важливу роль у діяльності такої окремої експортно-кредитної структури? По-перше, ефективне виконання функцій підтримки експорту потребує політичної волі з боку уряду. Під час фінансової кризи лише держава має змогу укладати угоди, від яких відмовився приватний сектор. По-друге, такі повноваження мають бути легітимними для платника податків. Лише якщо повноваження агентства повністю відповідають зовнішньоекономічній політиці уряду, підтримка може зберігатися і у складні для економіки часи.

Створення експортно-кредитного агентства у формі корпорації має додаткові переваги. Найочевидніша з них – така організаційно-правова форма дозволяє державі організувати управління та прийняття рішень в агентстві згідно з потребами конкурентного міжнародного бізнесу. Це стосується не лише обслуговування споживачів, а й прийняття незалежних політично незаангажованих рішень (в межах повноважень агентства) в інтересах бізнесу. Впровадження належної системи стримувань та противаг має ключове значення для розбудови кредитно-експортного агентства як прозорої організації з ефективним управлінням. Крім того, створення експортно-кредитного агентства у формі корпорації забезпечує урядові ширші можливості у сенсі залучення фінансування та кредитної якості. Так, надання акцій експортно-кредитного агентства міжнародній фінансовій установі є ефективним способом подолання дефіциту капіталу та передачі ноу-хау. Така форма організації забезпечує також можливість досягнення експортно-кредитним агентством кращого кредитного рейтингу порівняно з суверенним, що, у свою чергу, є аргументом на користь використання агентства для фінансування довгострокових проектів експорту товарів промислового призначення.

На завершення, слід зазначити, що функції експортно-кредитного агентства зі створення економічного росту за рахунок зовнішньої торгівлі є основним елементом економічного процвітання у країнах з економікою, що розвивається, та запорукою стабільності на розвинутих ринках. Щоб повною мірою скористатися з цих можливостей, з боку уряду потрібна політична воля та створення ефективних інструментів підтримки експорту, ключовим з яких є саме діяльність експортно-кредитного агентства.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X