Що потрібно для прориву в IT

4 липня 2016, 08:28
Цього тижня відбудеться зустріч президента з представниками ІТ-сектора. 

Напередодні цієї зустрічі мені надійшов ряд дзвінків з адміністрації і уряду, дзвонили з одним і тим же питанням: "А що потрібно зробити для прискорення розвитку ІТ і хай-тек сектора, а також підприємництва?"

Відео дня

Дуже правильне питання, яким вже задалися лідери інших країн як мінімум два десятиліття тому і вже успішно впроваджують стратегії. Добре, що українські політичні лідери взагалі зацікавилися таким питанням. Краще пізно, ніж ніколи.

Ключовою KPI – нетто-приплив "мізків" до країни

Є один простий ПОКАЗНИК, який характеризує "здоровість" клімату в країні і високі світові позиції в галузі хай-тек? Скажу чесно, мені смішно і гірко одночасно, коли українські чиновники звітують про те, що Україна перемістилася в якомусь світовому рейтинг з місця № 100 на №80 і плескають у долоні.

На який KPI націлена державна політика таких країн, як США, Канада, Ізраїль, Німеччина, Польща, Естонія, Сінгапур – нетто-приплив мізків. Більше того, чиновники цих країн відкрито ведуть хантінг і російських, і українських мізків – від спрощення робочої візи для висококваліфікованої праці (яку легше отримати, ніж туристичну в ряді країні), до податкових канікул іноземним компаніям, до прямого хедхантингу людей і цілих компаній.

Нещодавно я зустрічався з Христею Фріланд, міністром міжнародної торгівлі Канади, і вона прямо заявила на початку зустрічі: "Завдання Канади – стати найкращою і простою країною для переїзду, життя і роботи для найрозумніших людей з усього світу". В тому числі і для українців.

Нетто-відтік "мізків" (висококваліфікованих фахівців, як інженери, PhD, підприємців і тд) в Україні завжди був і досі триває. На мою думку, в України може бути тільки один головний KPI–нетто ПРИПЛИВ "мізків", який, до речі, можна здійснити і за рахунок відтоку мізків і Росії, та інших країн як Індія, Китай – Україні потрібно бути амбітною і бажати стати "платформою", куди їдуть жити і працювати найрозумніші люди з усіх країн.

Що необхідно? Базові реформи – це необхідна передумова

Чи можемо ми бути країною, в якій чиновники безбожно крадуть, пірати купаються в кеші і екс-власники розкрадених банків-компаній вважають себе бізнесменами, а не шахраями, - і одночасно бути країною з великим сектор хай-тек? Ніяк не можемо. Ми можемо бути чиїмось сировинним придатком, яким зараз є ІТ-ауторсинг в Україні, підбираючи крихти від крихт від пирога" - а саме таким є $2.5 млрд експорту українських аутсорсерів в контексті розміру всього світового ІТ-сектора.

Вибачте, але 80% того, що необхідно для досягнення вищеописаного KPI і ІТ-сектору, необхідно і всій країні

А) rule of law – суди працюють незалежно і їх неможливо підкупити,

B) fight of corruption- в Україні прогнила система як освіти (в Україні один із найвищих % людей з вищою освітою, але давайте не забувати що багато співвітчизників за хабарі здавали деякі іспити або "купували" дипломи), так і всього ланцюжка створення доданої вартості. Багато українських олігархів першої десятки, які публічно будують імідж патріота України, насправді займаються розпилюванням країни через свої бізнес-імперії (а далі ще і залишають прибуток поза українських банків і вкладають межами України) – і є такими ж ворогами України, як і військовий агресор.

C) зміна ролі державних чиновників. Чиновник в цивілізованих країнах – це людина, яка отримує розумну ринкову зарплату (менше ніж у корпоративному секторі), і який думає на два покоління вперед. Не думає, як поцупити собі в кишеню, а думає, як бути "самовідведеною сервісною організацією" для бізнесу і працівників. А саме такими вже сьогодні є чиновники Польщі та Естонії, наприклад.

Для мене саме прорив по а-з), а не формальний вступ України в ЄС, був і залишається головною метою Майдану і становленням "Нової України".

Як конкретно стимулювати розвиток саме хайт-тек галузі?

Якщо можна щось зробити до становлення "Нової України", то наступні кроки. Але це дасть 20%. Не більше. І то, якщо запропоновані речі впровадити дуже швидко:

1) Технологічні парки із значними податковими пільгами. В Україні діє статус кво – українські ІТ компанії використовують СПД для оптимізацій. Західні компанії, залучаючи юристів, приходять до двозначного висновку, що дана схема напівзаконна. Ніхто не знає, що завтра буде з оподаткуванням з СПД, і взагалі вона незрозуміла західним гравцям

Україні вже сьогодні можна вчитися у Білорусі (!!!) – там створили Парк Високих Технологій, де у хай-тек компаній є чіткі і зрозумілі правила гри – мінімум податків і "нуль" рейдерства податкової міліції. Таке терміново потрібно Україні.

Що можна зробити: створити територіальний парк високих технологій - не будівництво, а закон – з екстериторіальним асоціативне членство: ІТ-компанії отримають низькі, наприклад 1% від обороту, податки на 5-10 років і українським пожежникам-податківцям-СБУ назавжди заборонять їх перевіряти.

2) "Робоча віза за 1 день" - йде глобальна війна за таланти і зараз склалася дуже дивна ситуація – для європейців в Україну потрапити з туристичною метою можна без візи, а от для роботи або напевно підуть місяці, або десь потрібно комусь дати на лапу. Європейці пішли зворотнім шляхом – в Німеччину і Польщу українці можуть довго отримувати туристичну візу, а ось робочу візу український інженер може одержати за 1 день.

Що можна зробити: людина з будь-якої країни, наприклад з дипломом вищої освіти / PhDз ТОП-100 вишів своєї країни, за 1 день може отримати право жити і працювати в Україні. Або joboffer будь-якої компанії із Парку високих технологій міг мати право автоматом отримати робочу візу в Україну.

ПС. Давайте не хвилюватися за робочі місця для українців, в Україні такий шалений відтік висококваліфікованого персоналу, що можуть бути тільки позитивні наслідки такої дії.

3) Вибачте, але поки не буде в країні ruleoflaw і поки ми не переможемо корупцію, українські хай-тек компанії будуть реєструватися в Delaware/UK/Cyprus і там тримати всі свої гроші і інтелектуальну власність. Грубо кажучи, Україна – failedstate, і всі нормальні українські ІТ-підприємці намагаються уникнути операцій у межах України (від юрисдикції до банків), і цей тренд поки не поміняти. Що ж говорити про західних українських контрагентів хай-тек компаній?

Що можна зробити: для компаній з Парку високих технологій створити в Україні незалежні суди по Delaware / Englishlaw і в прямому сенсі заборонити там українське законодавство, заохочувати як українські, так і західні з операціями в Україні, працювати з міжнародного права в Україні. Грубо кажучи, поки українські суди продажні, створити віртуальну Україну, в якій не можна буде залізти українському чиновнику.

4) Канада, Європа, Ізраїль – почали шлях стимулювання хай-тек сектора через десятиліття від виникнення Силіконової Долини. В тому числі і Кремнієва Долина, і ці країни змогли прискорити розвиток сектора завдяки великій державній підтримці. Зокрема, до 100% грошей у венчурних фондах Ізраїлю в 90х і понад 50% грошей у венчурних фондах Канади сьогодні (!) – це з бюджету. Нещодавно приїжджав ізраїльський фонд Giza, який думає відкрити під-фонд для інвестиції в українські стартапи. Так ось вони були біля витоків становлення феномену Ізраїлю як другої після Долини центру інновацій – і розповіли, що Yoazma фонд фондів на $150 млн зіграв найважливішу роль. А це був фонд, які дав гроші для інвестицій ізраїльським венчурним фондам. А для України, сказали вони, потрібно щоб держава виділила $500 млн і роздала 10 фондам по $50 млн для інвестицій.

Що можна зробити: українська держава, на правилах венчурної індустрії, роздасть 5 українським фондам по $50 млн для інвестицій, і ще 5 венчурних фондів створить спільно з американськими-ізраїльськими-китайськими-канадськими і тд керуючими. Звідки взятися цим грошам? Давайте вже нарешті проведемо масштабні розслідування щодо злодійкуватих олігархів і чиновників, і, думаю, зможемо накопати не 500 млн, а 5 млрд. Які підуть не на золоті туалети, або не закордонного паспорта їхніх дітей і зарубіжне життя, а прорив України і створення добробуту українців. На багато поколінь вперед.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X