Що нас чекає взимку

28 вересня 2016, 12:18
Підготовка до опалювального сезону у цьому році, тобто в першу чергу заповнення підземних сховищ газом, відстає від минулорічної

Наразі момент закачано близько 14 млрд кубометрів газу. І якщо виходити з попередньо запланованих 14,5 млрд кубометрів, то Нафтогаз, як і Укртрансгаз встигають накопичити необхідні обсяги і навіть 15 млрд. куб. м.

Відео дня

Але з урахуванням того, про уряд зобов'язав Нафтогаз накопичити 17 млрд кубометрів газу, виконання цього завдання є проблематичним, зважаючи на те, що зараз імпортується близько 40-45 млн кубометрів на добу і ще 10-15 млн кубометрів закачується з ресурсів власного видобутку. При цьому змінилися кліматичні умови і температура знижується і значить, споживання газу буде збільшуватися, а темпи закачування в підземні сховища будуть знижуватися. У цьому світлі запаси в 17 млрд кубометрів газу поки залишаються під питанням.

Схожа ситуація в Україні і з вугіллям. Зараз на складах знаходяться його мінімальні запаси. А для нормального і безпроблемного проходження опалювального сезону, імпорт потрібно збільшити в три-чотири рази.

Звичайно, не хочеться називати сьогоднішній рівень готовності як критичний. Але ми бачимо проблеми, хоча й вирішуються, так як до початку опалювального сезону ще є час. І якщо уряд, а також Нафтогаз, зможуть зробити рішучі кроки, то серйозних проблем вдасться уникнути.

Важливим моментом тут є і підвищення тарифів на електроенергію. Його можна розглядати з двох сторін. Перша – це стан економіки. Звичайно, при тих доходи населення, які є зараз, підвищення тарифів буде мати не тільки економічні, але і соціальні наслідки. З іншого боку, якщо розглядати вартість електроенергії за кордоном, то в Україні вона досить низька, і ще є можливість подальшого підвищення.

При цьому відкритим залишається питання якості наданих послуг. На жаль, ті надлишкові кошти, які отримують компанії від зростання тарифів, не йдуть на поліпшення обслуговування. Для поліпшення ситуації потрібно не тільки підвищувати тарифи, але і створити умови для врахування. Крім того, у постачальників послуг немає стимулу для їх поліпшення через відсутність конкуренції на ринку. Монополія, як на ринку електроенергії, так і на ринку поставок газу, призвели до відсутності конкуренції за клієнта. Саме боротьба за споживача призведе до зниження тарифів, і до більш лояльному відношенню постачальників, в тому числі це стосуватиметься якості послуг.

Показати ще новини
Радіо НВ
X