Що головне в реформі енергетики
Так, ухвалений рамковий закон про реформу ринку газу хоч і прогресивний, але поки не імплементований через нормативно-правові акти.
З іншого боку, з газу вже вирівняли ціни. Безперечно, це великий крок вперед і це шанс створити цивілізований ринок газу.
Реформа електроенергетики має початися зі скасування дотацій. Наприклад, у Європі енергія для підприємств коштує дешевше, ніж для населення. Це пов'язано з тим, що населення споживає менше, ніж промисловість, і стимулює енергоефективність.
Які мають бути завдання реформи ринку електроенергії?
Головне завдання для нашої країни – перейти до раціонального споживання електроенергії. Сьогодні Україна споживає всіх видів енергії в рази більше, ніж споживають європейські країни. Іде колосальна перевитрата енергії.
Отже, перше – треба зменшити споживання. Сприятиме цьому перехід на ринкові ціни.
Друге - це облік. Більше не повинно бути дармової енергії або необлікованої.
І третє - це розвиток інших альтернативних джерел енергії, якими багата Україна. Це і біомаса, і солома, відходи деревообробки.
Цим усім давно користуються в Європі. Рівень виробництва теплової енергії з біомаси в багатьох європейських країнах вже перевищив 40%. В Україні - 1-2%, хоча у нас велика територія і дуже великий потенціал за біомасою.
Ми його не використовуємо.
Яка, наприклад, енергетична політика Норвегії? Найбільша видобуток газу в Європі у Норвегії – і найбільша ціна на газ всередині країни теж у Норвегії. Це політика енергетичної безпеки. Тобто вони розвивають тим самим інші джерела енергії, бо ті набагато дешевші, ніж газ усередині країни.