Що дасть зростання споживринка

16 травня 2016, 11:07
Внутрішній споживчий попит завжди був рушійною силою для української економіки. Лише у ті роки, коли українці нарощували  споживання, економіка активно зростала

Ось і сьогодні ключовою передумовою для відновлення економічного зростання може стати покращення споживчих настроїв у середині країни. Це може, у тому числі, відбуватися за рахунок покращення ситуації на зовнішніх ринках, коли наші виробники більше заробляють та більше тратять, або за рахунок внутрішніх стимулів, таких як відновлення впевненості населення у кращому майбутньому, або через активізацію споживчого кредитування.

Відео дня

Остання статистика підтверджує гіпотезу, що споживчий попит у нас зростає. Тобто, вже можна стверджувати, що у населення вже покращуються очікування щодо майбутнього. Ми бачимо за результатами березня, що роздрібний товарообіг виріс на 13% рік до року. Додає впевненості також украплення гривні, яке ми спостерігаємо протягом останніх кількох місяців. Ми бачимо також покращення в промисловому виробництві – українська промисловість зростала у лютому та березні, чого у нас не було вже з липня 2012 року. Таким чином, макроекономічні індикатори вказують на те, що економічна криза залишається позаду, а отже є шанс на прискорення внутрішнього споживання у майбутні місяці.

Що значить для економіки зростання внутрішнього попиту? Серед очевидних полюсів - це стимулювання внутрішнього виробництва, а отже і зростання економіки в цілому. Це також однозначна перевага для державного бюджету, адже найбільше доходів держава отримує саме від податків на споживання. Але є і ризики від стрімкого відновлення споживчих настроїв. У першу чергу, це ризик для курсу гривні та для рівня цін, особливо якщо враховувати, що відновлення споживання відбувається швидшими темпами, аніж відновлення внутрішнього виробництва.

Більш того, велику частку у нашому споживчому кошику займає імпорт. І ми вже бачимо, що за результатами березня неенергетичний імпорт, тобто все, що не пов'язано з газом чи нафтою, у нас зростає небаченими темпами. Зростання такого імпорту за березень склало 15%, після 9% у лютому. Очевидно, подальша активізація споживання призведе і до прискорення імпорту. І це на фоні того, що з повним відкриттям українських ринків для європейських товарів з початку 2016 року, завозити іноземні товари стало простіше. Усе це сприятиме погіршенню торгівельного балансу країни, що не було б проблемою, якщо б у нас одночасно покращувався інвестиційний клімат. У такому випадку, відтік валюти через суттєве зростання імпорту компенсувався би надходженнями валюти за-за кордону для інвестицій. Якщо ж такого компенсатора не буде - вже у найближчий час суттєво зросте ризик здешевлення гривні.

Таким чином, покращення споживчих настроїв є очевидним плюсом для України і шансом на швидке одужання її економіки. Але уряду сьогодні не варто радіти покращенню споживчих настроїв, а потрібно якнайшвидше забезпечити відповідне цьому покращенню зростання настроїв потенційних інвесторів в Україну. Інакше, невдовзі ми можемо увійти у нову зону валютної турбулентності.

Показати ще новини
Радіо НВ
X