Що дасть Україні ринок землі

7 жовтня 2016, 13:04
Днями МВФ оголосив про невиконання Україною вимог щодо земельної реформи та необхідність її реалізації шляхом зняття мораторію на продаж землі та лібералізації ринку

Процес реформування мав би початися ще у 2015 році, однак призупинився у зв’язку з лобістськими інтересами крупних аграрних холдингів, яким зняття мораторію на продаж землі загрожує втратою монопольної позиції, збільшенням витрат та скороченням операційного прибутку.

Відео дня

На сьогоднішній день, де-факто ринок землі в Україні існує у «тіньовому секторі» та формується шляхом складних довгострокових судових процесів. Так, за даними Державного агентства земельних ресурсів від мораторію на землю Україна щорічно втрачає близько 3-5 млрд. грн. Зняття мораторію на землю забезпечить лібералізацію ринку землі, що сприятиме демонополізації та встановленню ринкової вартості землі в умовах конкуренції.

Яскравим прикладом є досвід Польщі, де лібералізація ринку призвела до інвестиційної привабливості та збільшення надходжень до державної казни. Польський уряд не виступає регулятором цін на землю, а у 2016 році зняв обмеження для громадян ЄС на купівлю землі, що забезпечило ринкову вартість на рівні 10 300 дол. США.

Отже, враховуючи вимоги МВФ та міжнародний досвід реалізації земельних реформ, зняття мораторію на продаж землі забезпечить формування ринкової вартості землі. За оцінками експертів за 10 років вартість 1 га землі може зрости з 1000 до 10000 дол. США, та капіталізація ринку землі становитиме 403,8 млрд. дол. США.

Лібералізація ринку позитивно вплине на формування конкурентних відносин, підвищення інноваційної активності фермерських господарств задля формування конкурентоспроможного АПК, та збільшення внутрішніх інвестицій, що і є однією із складових економічного зростання.

Показати ще новини
Радіо НВ
X