Що дає досудова санація

3 червня 2016, 15:40
Досудова санація, це процедура, яка не так часто використовувалася досі в Україні. Досвід «Укрнафти» в цьому відношення може стати показовим

Чи може менеджмент "Укрнафти" обійтися без досудової санації? Може. Адже реструктуризувати заборгованість можна і без початку такої процедури. Проте саме досудова санація як процедура, передбачена Законом, дає певні гарантії для боржника і кредиторів, без порушення справи про банкрутство.

Відео дня

Сама по собі ідея досудової санації є дуже позитивною для будь-якого підприємства, яке потрапило в скрутне становище. В першу чергу тому, що вона дозволяє без репутаційних ризиків отримати певні кредитні канікули, і протягом 12 місяців вирішити питання щодо погашення боргів перед кредиторами. А репутаційні ризики не варто недооцінювати. Якщо уявити, що проти "Укрнафти" буде порушено справу про банкрутство - компанія може не пережити процедуру банкрутства.

Перші негативні наслідки такого розвитку подій почались би одразу після відкриття справи про банкрутство "Укрнафти". Адже компанія має багато міжнародних контрагентів. І неважко уявити, якою була би їхня реакція - коли б вони дізналися про bancruptcy Укрнафти. На відміну від країн Заходу, де в аналогічних справах фігурує термін Insolvency (неплатоспроможність), в Україні вживається саме Банкрутство (bancruptcy). А це в уявленні західних юристів означає скоріше ліквідацію компанії, ніж спробу відновити платоспроможність.

А оскільки справа про банкрутство "Укрнафти" отримає світовий розголос - він вдарить і по власне компанії, і по її акціонерах, і по Державі Україна.

Щодо правового статусу санації, яка може очікувати на "Укрнафту". Вже встигли пролунати заяви впливових посадовців про неможливість почати таку процедуру без оголошення справи про банкрутство. Такі заяви - наслідок незнання Законодавства про банкрутство. А саме - статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Закон про банкрутство). Саме норма цієї статті створює правові підстави такої санації.

Коли у 2013 році набула чинності нова редакція Закону про банкрутство, то ця норма була чи не основною новелою. На необхідності запровадження можливості досудової санації неодноразово наголошували Світовий Банк та МВФ.

Звісно, Закон про банкрутство, і ця конкретна стаття - не є досконалими. Відтак, її застосування ускладнюється. Як наслідок, за два останні роки спроб провести такі санації - було близько 40. Для порівняння, загалом у процедурах банкрутства зараз перебувають близько 8 тис. підприємств.

Зрозуміло, що менеджменту "Укрнафти" ще належить переконати кредиторів у тому, що розроблений ними план санації є реальним (а він потребує схвалення більше 50% балансових кредиторів за сумою боргу). Якщо ж це відбудеться, то протягом року з моменту затвердження плану санації - проти "Укрнафти" не може бути порушено справу про банкрутство. Також буде введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Тобто розрахунок буде йти тільки з тими кредиторами, і в такій послідовності - як це буде передбачено планом санації. Кредитори не зможуть "розірвати" компанію. До того ж, на борги "Укрнафти" не будуть нараховуватися штрафи і пені.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На перший погляд, рішення про досудову санацію "Укрнафти" буде некомфортним для кредиторів. Проте, давайте згадаємо той факт, що в процедурах банкрутства в середньому по Україні, кредиторам вдається стягнути з боржника біля 8% від обсягу боргів. Додайте до цього масштаб "Укрнафти", а відтак і масштаб можливої справи про її банкрутство - очевидно, що така справа розглядатиметься роками. Протягом цього часу вартість активів "Укрнафти" буде знецінюватися, що додатково ускладнить кредиторам погашення їхніх вимог. Думаю, найбільші кредитори це розуміють, і повинні враховувати ці факти - під час ухвалення рішення про погодження чи непогодження плану санації найближчим часом. Звісно ,кредиторам буде запропоновано списання частини заборгованості перед ними. Однак, враховуючи все викладене вище, їм, скоріше за все, доведеться погодитися.

І насамкінець. Переконаний, що досудова санація "Укрнафти" у разі її оголошення - приречена бути публічним процесом, а відтак стане взірцем для багатьох інших компаній, які внаслідок кризи переживають скрутні часи. І надихне український бізнес на ширше застосування такої процедури, а законотворців - на вдосконалення чинних норм Закону про банкрутство.

Показати ще новини
Радіо NV
X