Що чекає ринок вугілля в 2019 році

4 грудня 2017, 15:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Яким буде курс України на формування ринку вугілля, визначить наступний 2018 рік

Не менш важливими для цього є реалізація наступних пунктів: зупинка падіння видобутку вугілля, насамперед на державних шахтах, скорочення імпорту вугілля та налагодження повноцінної роботи Національної комісії регулювання ринку електроенергії та комунальних послуг.

Відео дня

Проте, визначальною стане спроба встановити саме ринкові механізми, які унеможливлять подальші маніпуляції із цінами на вугільний ресурс. А також уникнення в Україні ситуації, коли на вугільному ринку будуть панувати трейдери, які не формуватимуть ринок, а спробують викуповувати українське вугілля за максимально дешевою ціною та перепродувати його дорожче. Такий собі викривлений варіант "купи-продай" у ліберальному ринку. До такої ситуації може привести відхід від визначених і зрозумілих правил ринкового визначення ціни.

На такі прогнози наштовхують дискусії щодо формули ціноутворення, яка отримала назву "Роттердам+". Показово, що в контексті вже майже півторарічних дебатів формула отримала стійкий образ "зла та корупції". Навіть пересічні громадяни України також впевнені, що до кінця розібралися у «темі» і здебільшого вважають, що формула "Роттердам+" несе у собі небезпеку тарифам саме для населення. Проте, як відомо, своїми знаннями "звичайні" люди завдячують "професіоналам". І часто останні не до кінця розкривають "секрети" енергоринку.

Ну, для чого "небожителям" опускатися до "простолюдинів" і ділитися з ними професійними хитрощами? Наприклад, що населення не отримує напряму електроенергію від ТЕС. А тому ціни на енергоресурс для ТЕС не можуть вплинути на підвищення тарифів для громадян, а впливають лише на тарифи для промислових підприємств. А ріст тарифів для промисловості на 10-15% може вплинути лише на вартість продукції цих підприємств. А це вже, як кажуть політики, проблеми олігархів. Тому, наприклад, ріст вартості вугілля і, як наслідок, тарифів для промисловості приведе до скорочення прибутків бізнес-груп.

Власне, на сьогодні вугільний ринок не сформований, а спроби його організувати наштовхуються на українські "реалії". Такі, наприклад, як три різні ціни на вугілля – для державних шахт, для приватних шахт і для імпортних поставок вугілля. Така ситуація створює грунт для корупційних дій. Саме на цьому етапі ланцюжка "шахти-вугілля-ТЕС-споживач" будуть надалі виникати трейдери-посередники, які купуватимуть "задешево", а продаватимуть "задорого" вугілля для ТЕС.

До речі, схожа проблема раніше була і ринку газу – до початку його реформи. Олігархи використовували близькість до державних компаній і купували газ для населення за пільговою ціною (на 60-70% дешевше), а далі перепродували його вже за ринковою ціною для компаній. Саме це підштовхнуло МВФ фактично вимагати реформування енергетичного ринку та взамін надавати Україні кредити. Таким чином міжнародні структури намагаються досягнути в Україні прозорості та мінімізації ручного регулювання цін.

Адже ціна вугілля державних шахт, що встановлюється Міністерством палива та енергетики, сьогодні складає 2425 грн/т, а ціна вугілля за вже згадуваною формулою "Роттердам+" - 2113 грн/т, плюс – фактична ціна імпортованого вугілля. Якщо піти шляхом зниження ціни для приватних шахт, то ніхто не заборонить трейдерам купувати вугілля у приватних шахт і продавати його як вугілля із державних шахт. Додатковий "бонус" для трейдерів – купити вугілля в Україні і продати його через біржу в Роттердамі. Звичайно, трейдери будуть в плюсі і прибутках, а от шахти в Україні залишаться без інвестицій для розвитку видобутку вугілля. Як завжди гроші "втечуть" з України і тоді навіть не варто мріяти про енергетичну незалежність. Тому все впирається у формування прозорих і зрозумілих правил для всіх ринків енергетики.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X