Що очікує МВА

29 лютого 2016, 10:15
Я закінчив INSEAD МВА. Коли я приїхав в INSEAD, я не збирався насправді шукати собі роботу. Але розумів, що більшість студентів програми МВА дуже сильно заточені на пошук роботи. І заради того, щоб просто спробувати себе, я пішов на інтерв'ю з інвестиційними банками

Тоді це вважалося найбільш престижним працевлаштуванням після МВА. Вони перші приїжджають на кампус, вибирають собі потенційних працівників. Після них вже приїжджають консультанти. Після консультантів приїжджають так звані індастрі. Вони приїхали, я пішов на зустріч з двома-трьома інвестиційними банками, на презентацію цих банків. Потім подав документи в один або двоє інвестиційних банків. І Merrill Lynch мені відразу запропонував літнє стажування. Я його пройшов після закінчення INSEAD. Але відразу говорив їм: все класно, дякую, але я, швидше за все, поїду працювати назад в Україну.

Відео дня

Через півроку так і сталося. Я повернувся працювати в Нафтогаз України. Але буквально через півроку прийшов Віктор Івченко, який почав розповідати, що Віктор Ющенко запитує особисто, чому син Наталії Вітренко працює в Нафтогазі. До речі, мій керівник говорив: ми тебе, звісно, тримаємо, ми за тебе боремося. Я кажу: навіщо за мене боротися. Якщо у керівництва спостерігається такий повний тупізм, я краще поїду працювати в Merrill Lynch.

І я поїхав працювати в Merrill Lynch, інвестиційний банківський бізнес в Лондоні. Треба розуміти, що без МВА влаштуватися в ряд компаній практично неможливо. Наприклад, інвестиційні банки. Будучи молодою людиною, без якогось мега-досвіду, не будучи міністром фінансів якоїсь країни або чогось такого екстраординарного в плані досягнень - дуже складно влаштуватися в іноземний інвестиційний банк. Але МВА дає таку можливість.

Закінчивши хорошу школу МВА, у вас дуже хороші шанси миттєво знайти роботу за кордоном, у гарному інвестиційному банку, в хорошій консалтингової компанії і в хорошій індустріальній компанії. Що стосується заробітної плати. У мене стартова зарплата в Merrill Lynch була $110 тисяч в рік, плюс такий же бонус. Тобто $220 тисяч мені дали фактично зі старту. Для мене це очевидна відповідь на питання, навіщо йти на МВА. Але навіть саме головне не це, головне не гроші чи можливість працевлаштування. А професійні якості, які ви купуєте, навчаючись на МВА. Це дає вам можливість отримати роботу.

У мене були друзі, які були з африканських сімей мільярдерів або сімей європейських виробників напоїв зі столітньою історією, члени королівських сімей європейських держав. Але якби вони не знали мене з професійної точки зору, я не міг би прийти і сказати: ми ж з тобою кореша, давай бізнес разом робити чи ти мене кудись влаштуй. Це так не працює.

Якщо вони не довіряють вашим професійним якостям, вони не будуть з вами нічого робити. Але з іншого боку INSEAD – це певний відбір людей. Люди, які вчиться в INSEAD, вони вже апріорі ставляться один до одного як до тих, хто пройшов певний фільтр. І тому якийсь базова довіра є. Наприклад, будь-який випускник INSEAD може написати іншому випускнику INSEAD лист з пропозицією про співпрацю. Чим вище людина і чим більше вона прозахідна чи західна, тим більше шансів, що вона відгукується. З великими керівниками на Заході відсоток відгуку був 100%. У випадку з людьми з пострадянського простору цей відсоток набагато нижче.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Я б дивився на МВА з двох точок зору. З першої точки зору, це просто якісна освіта. Причому освіта – не просто підручник або викладач, а все середовище. Це і підручники, і люди, з якими вчишся. Це важливо насправді. Це футбол. У вас може бути хороший тренер, але якщо у вас погана ліга, в якій ви граєте, або погані члени команди, ви не будете хорошим футболістом.

А з іншого боку, це сам формат. Один з найкращих сьогодні. В майбутньому формат, можливо, зазнає якихось зміни, але поки я не бачу, яких саме. Я бачу, що поки МВА стає все більш важливим обов'язковим фактором успіху в сучасному бізнесі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X