Що чекає на платників єдиного податку

20 грудня 2016, 16:46
Не минуло й року з моменту зниження ставки ЄСВ для підприємців і скасування соціального внеску для штатних співробітників, влада пішла на поступки

На сьогоднішній законодавство ще дозволяє підприємцям користуватися зручною опцією: відчуваючи наближення тривалого затишшя в підприємницькій діяльності, фізичні особи підприємці (ФОП) можуть перейти з єдиного податку на загальну систему оподаткування, тим самим звільнивши себе від обов'язку (але залишаючи за собою право) сплачувати ЄСВ. Єдиним обов'язком ФОП, що тимчасово відійшов від справ, є тільки подання порожніх декларацій, так званих «нульовок».

Відео дня

Ідилію порушив Кабінет Міністрів, виступивши з законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 15.09.2016 № 5130, який був із неабиякою швидкістю прийнятий Верховною Радою 6 грудня цього року.

Одна з численних змін, передбачених Законом, торкнулося пп. 2. п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в якому раніше було закріплено право ФОП на загальній системі самостійно приймати рішення про те, платити чи не платити ЄСВ. Законодавець замінив у Законі слова «має право самостійно» на «зобов'язаний», тим само звільнивши ФОП від мук вибору, зобов'язавши їх платити ЄСВ незалежно від системи оподаткування та наявності доходу. Очевидно, що подібні нововведення торкнуться більшості сфер бізнесу, в яких задіяні приватні підприємці, у тому числі – нашої IT-галузі.

Варто відзначити, що не найприємніші для багатьох ФОП зміни стануть особливо відчутними на тлі так званого «фактора 3200» – обіцяного подвоєння розміру мінімальної заробітної плати в 2017 році, яка вплине і на розмір оплачуваного ЄСВ. Таким чином, якщо раніше ФОП на загальній системі міг нічого не платити державі за відсутності доходу, то з 01 січня 2017 року, схоже, кожен ФОП в обмін на одне лише право гордо іменувати себе українським підприємцем буде зобов'язаний поповнювати державний бюджет як мінімум на 704 гривні (3200*22%) на місяць. Тому можна очікувати, що підприємці на загальній системі оподаткування, які не ведуть активної діяльності, вже незабаром вишикуються в черзі на закриття ФОП.

Поки надія ще слабо жевріє – нормативний акт вже прийнятий, але все ще не підписаний главою держави. З іншого боку, зважаючи на п. 29 Меморандуму про співпрацю України і МВФ, в якому Україна взяла на себе зобов'язання до кінця грудня 2016 року вжити низку заходів щодо зниження рівня дефіциту Пенсійного фонду, перспективи для сьогоднішніх добровільних неплатників ЄСВ невтішні.

У зв'язку з цим зараз є всі підстави вважати, що рука не здригнеться і закон все ж таки буде підписаний найближчим часом.

Показати ще новини
Радіо НВ
X